Darwin

Darwin / Austrálie

Na severu Austrálie leží na břehu Timorského moře hlavní a největší město Severního teritoria, Darwin. Hlavní ekonomickou aktivitou necelých 150 tisíc obyvatel je těžba nerostných surovin, jako jsou bauxit, uran nebo ropa.

Oblast Darwinu byla odedávna osídlena původním obyvatelstvem, lidem Larrakia. V roce 1839 tady zakotvila průzkumná loď HMS Beagle a město bylo na počest známého přírodovědce Charlese Darwina pojmenováno Port Darwin. V průběhu své nedlouhé existence byl Darwin několikrát srovnán se zemí cyklony a za druhé světové války japonskými nálety, vždy byl ale znovu kompletně vystavěn.

Město, vybudované na nevysokém útesu se může pochlubit hezkým nábřežím, přístavem a několika plážemi. Hlavní ulicí Darwinu je Mitchell Street s restauracemi, nočními kluby a také několika divadly. Oblíbenou pláží je Casuarina, na pláži Mindil se pořádají populární noční trhy s řadou stánků s jídlem a rukodělnými výrobky.

Milovníci umění a příznivci poznání si přijdou na své v Muzeu a umělecké galerii Severního teritoria (MAGNT), která má ve sbírce umění jihovýchodní Asii i Tichomoří, ale zájemci se tady dozví také více o historii oblasti, cyklonech a člunech tichomořských ostrovů.

Jen co by kamenem dohodil od centra města, se rozkládají Botanické zahrady George Brown Darwin, známé svou rozsáhlou sbírkou nejen australských, ale i dalších tropických druhů.

Vody Darwinu jsou domovem mořských krokodýlů, jejichž pozorování je možné při projížďce po řece Adelaide. Oblast je také velmi oblíbená rybáři, kteří sem míří za pořádnými trofejemi – například ikonickou rybou barramundi, asijským mořským okounem. Kdo hledá bezpečné místo ke koupání, nešlápne vedle s umělým jezerem Alexander v rezervaci East Point.

Darwin je branou nejen do severovýchodní Asie, ale také do obrovského Národního parku Kakadu, Arnhemské země, jedné z posledních částí Austrálie osídlené především původními Aboridžinci, ale také na nedaleké ostrovy v Timorském moři.

Národní park Kakadu chrání rozmanitou přírodu skal, mokřadů a pobřeží, které jsou domovem jedinečných druhů zvířat a rostlin. Oblast je známá také aboridžinskými skalními malbami a je zapsána na seznam UNESCO. Asi hodiny jízdy jižně od Darwinu se nachází Národní park Litchfield s nespočtem vodopádů, jezírek a treků deštným pralesem s obrovskými termitišti. Hluboké kaňony vyhloubené do pískovcových skal řekou Katherine je nejlepší prozkoumat při projížďce na kanoi.

V přímořském městě není nouze o čerstvé ryby a mořské plody, ani o ovoce (mango, limetky), které se v Severním teritoriu pěstuje ve velkém. Vyzkoušejte proslulou barramundi, krokodýlí maso a taky švestkový džem Kakadu.

 

Místa, která stojí za to vidět

Museum and Art Gallery of the Northern Territory – Seznamte se s historií Severní provincie i uměním nedaleké jihovýchodní Asie a Tichomoří.

Casuarina Beach – Projděte se po oblíbené písečné pláži Darwinu, chcete-li se ale koupat, dejte raději přednost jezeru Alexander.

Mitchell Street – Užijte si spoustu zábavy ve dne i po setmění na ulici lemované divadly, restauracemi a nočními kluby.

George Brown Darwin Botanic Gardens – Obdivujte rostlinné druhy původem z Austrálie a dalších tropických zemí.

Kakadu National Park – Poznejte nádhernou krajinu skal, mokřadů a pobřeží a prohlédněte si aboridžinské skalní malby v národním parku, zapsaném na seznam UNESCO.

WWII Oil Storage Tunnels – Navštivte tunely z druhé světové války, které měly sloužit ke skladování ropy v době hrozícího útoku Japonců.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Darwinu