Bartolomé Island (Galapágy)
Bartolomé Island (Galapágy)

Plavby v okolí

Bartolomé Island (Galapágy) / Ekvádor

Jen co by kamenem dohodil na východ od ostrova Santiago, leží v zátoce Sullivan ostrůvek Bartolomé, jeden z ostrovů Galapážského souostroví.

Vulkanický ostrov Bartolomé, který ve srovnání s ostatními patří mezi jedny z mladších, byl (stejně jako zátoka, která jej odděluje od Santiaga) pojmenován podle přírodovědce a dlouholetého přítele Charlese Darwina, sira Bartholomewa Jamese Sulivana. Dnes je nejnavštěvovanějším a nejfotografovanějším ostrovem celých Galapág.

Přesto, že jeho plocha nepřesahuje 1,3 kilometry čtvereční, nabízí ostrov jednu z nejkrásnějších krajin celého souostroví: jeho dominantou je vyhaslá sopka doplněná o nespočet červených, oranžových, zelených a třpytivě černých vulkanických formací.

Výstup na její vrchol v nadmořské výšce 114 metrů je snadný – vede na něj 600 metrů dlouhý trek se třemi stovkami dřevěných schodů - a nabízí se odsud překrásné výhledy na okolní ostrovy. Po cestě je možné seznámit se s řadou sopečných útvarů, jako jsou vulkanické kužely nebo ztuhlé lávové proudy, stejně jako s neuvěřitelnou schopností rostlin adaptovat se na náročné prostředí.

Bartolomé je známý svou skálou Pinnacle Rock, ne nepodobnou žraločí ploutvi, která je jedním z nejznámějších orientačních bodů celých Galapág. Kdo chce, může si na severní straně skály zaplavat nebo se šnorchlem objevovat život pod mořskou hladinou. Místní vody jsou rájem mořských želv, žraloků bělocípých a dalších tropických ryb. Malá jeskyně za skálou je domovem kolonie galapážských tučňáků, jediných tučňáků na sever od rovníku, kteří se tady s úspěchem rozmnožují.

Od ledna do března na ostrově kladou svoje vejce i vzácné zelené mořské želvy, zapsané do Červené knihy ohrožených druhů.

Krátký trek vegetací vede ze severu k jižní části skály, kde je plavání zakázáno a kde se rádi zdržují například rejnoci.

Lávová pole Bartolomé kolonizují galapážské lávové kaktusy a nouze tu není ani o rostliny tak zvláštní, jako je „tequila plant“, připomínající suchý keř. Její listy jsou však jen obalené šedými chloupky, které zabraňují odpařování vody.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Bartolomé Island

Ekvádor z Baltra na lodi Celebrity Xpedition

Loď: Celebrity Xpedition
Trasa: Ekvádor
Nalodění a vylodění: Baltra (Galapágy), Ekvádor
Trvání: 7 nocí