Bartolomé Island (Galapágy)
Bartolomé Island (Galapágy)

Plavby v okolí

Bartolomé Island (Galapágy) / Ekvádor

Jen co by kamenem dohodil na východ od ostrova Santiago, leží v zátoce Sullivan ostrůvek Bartolomé, jeden z ostrovů Galapážského souostroví.

Vulkanický ostrov Bartolomé, který ve srovnání s ostatními patří mezi jedny z mladších, byl (stejně jako zátoka, která jej odděluje od Santiaga) pojmenován podle přírodovědce a dlouholetého přítele Charlese Darwina, sira Bartholomewa Jamese Sulivana. Dnes je nejnavštěvovanějším a nejfotografovanějším ostrovem celých Galapág.

Přesto, že jeho plocha nepřesahuje 1,3 kilometry čtvereční, nabízí ostrov jednu z nejkrásnějších krajin celého souostroví: jeho dominantou je vyhaslá sopka doplněná o nespočet červených, oranžových, zelených a třpytivě černých vulkanických formací.

Výstup na její vrchol v nadmořské výšce 114 metrů je snadný – vede na něj 600 metrů dlouhý trek se třemi stovkami dřevěných schodů - a nabízí se odsud překrásné výhledy na okolní ostrovy. Po cestě je možné seznámit se s řadou sopečných útvarů, jako jsou vulkanické kužely nebo ztuhlé lávové proudy, stejně jako s neuvěřitelnou schopností rostlin adaptovat se na náročné prostředí.

Bartolomé je známý svou skálou Pinnacle Rock, ne nepodobnou žraločí ploutvi, která je jedním z nejznámějších orientačních bodů celých Galapág. Kdo chce, může si na severní straně skály zaplavat nebo se šnorchlem objevovat život pod mořskou hladinou. Místní vody jsou rájem mořských želv, žraloků bělocípých a dalších tropických ryb. Malá jeskyně za skálou je domovem kolonie galapážských tučňáků, jediných tučňáků na sever od rovníku, kteří se tady s úspěchem rozmnožují.

Od ledna do března na ostrově kladou svoje vejce i vzácné zelené mořské želvy, zapsané do Červené knihy ohrožených druhů.

Krátký trek vegetací vede ze severu k jižní části skály, kde je plavání zakázáno a kde se rádi zdržují například rejnoci.

Lávová pole Bartolomé kolonizují galapážské lávové kaktusy a nouze tu není ani o rostliny tak zvláštní, jako je „tequila plant“, připomínající suchý keř. Její listy jsou však jen obalené šedými chloupky, které zabraňují odpařování vody.

 

Místa, která stojí za to vidět

Isla Bartolomé – Vystupte na vrchol 114 metrů vysoké vyhaslé sopky, obdivujte zvláštní vulkanické formace i překrásné výhledy na okolní ostrovy.

Pinnacle Rock – Prohlédněte si pro ostrov charakteristickou skálu ve tvaru žraločí ploutve, na jejíž severní straně si můžete zaplavat s tučňáky, žraloky bělocípými nebo vzácnými zelenými mořskými želvami.

Bartolomé – Nenechte si ujít potápění v tropických vodách rovníkového Pacifiku a obdivujte pestrý život pod mořskou hladinou.


Místa, která stojí za to vidět