Surabaya (Jáva)
Surabaya (Jáva)

Plavby v okolí

Surabaya (Jáva) / Indonésie

Surabaya je hlavním městem provincie Východní Jáva a jedním z prvních obchodních přístavů v celé jihovýchodní Asii. Najdete ho na severovýchodním pobřeží Jávy podél úžiny Madura. S téměř 3 miliony obyvatel (a dalšími 6 žijícími na jeho předměstích) je hned po Jakartě druhým největším městem Indonésie.

První zmínky o Surabaye pochází už z raného 13. století, ve 14. a 15. je zmiňována již jako přístav, jehož role neustále rostla a který těžil ze své strategické polohy v deltě řeky Brantas a na obchodní trase mezi Melakou a Ostrovy koření.

Nizozemci převzali vládu nad městem v roce 1743 a Surabaya se brzy stala největším městem Nizozemské východní Indie a centrem obchodu, průmyslu a jádrem plantážnické ekonomiky Nizozemců, dokonce větším než tehdejší Batávie (dnešní Jakarta), které soupeřilo dokonce se Šanghají nebo Hong Kongem.

V roce 1942 město okupovalo Japonsko a po skončení druhé světové války se ho zmocnili indonéští nacionalisté, kteří se dostali do konfliktu s Brity, jež bývalou nizozemskou kolonii dostali na starosti. Ve známé Bitvě o Surabayu padly tisíce vojáků a po ní získalo město, kterému se proto říká Kota Pahlawan, „město hrdinů“, nezávislost.

Dnes je Surabaya jedním z nejvýznamnějších finančních center indonéského souostroví a její přístav Tanjung Perak druhým (hned po jakartském Tanjung Prioku) nejrušnějším přístavem v Indonésii, mezi jehož nejvýznamnější exportní zboží patří cukr, tabák a káva.

Očekávejte tady tropické klima s obdobím dešťů (od listopadu do června) a obdobím sucha (od července do října) a stabilní teplotu v rozmezí 26 a 31 stupňů.

Architektura města je pestrou směsicí architektury koloniální, asijské, jávské, moderní a postmoderní. Dosud tady najdete spoustu starých koloniálních budov postavených mezi 17. a raným 20. stoletím, mezi nimi například hotel Majapahit nebo starou budovu pošty. Mnohé z těchto staveb jsou dobře zachované a chráněné jako kulturní dědictví. Na konci 20. a začátku 21. století se ve městě začaly nově objevovat moderní a postmoderní budovy, jako jsou například rezidence The Peak nebo One Icon, vysoká 200 metrů.

Až si město dobře prohlédnete, nezapomeňte ho poznat také po stránce kulinářské. Surabaya je známá pochoutkami, jako jsou tmavá hovězí polévka Rawon nebo marinovaná kravská tlama podávaná s vařenou zeleninou a krevetovými krekry, Rujak cingur. Ujít si nenechejte saté ze škeblí, mušle nebo rýžový koláč.

Místa, která stojí za to vidět

Tugu Pahlawan – Prohlédněte si 41 metrů vysoký symbol města, památník hrdinů a přilehlé muzeum, připomínající padlé v boji za nezávislost země.

Masjid Nasional Al-Akbar – Nenechte si ujít největší jávskou mešitu, vystoupejte na její věž a obdivujte město z ptačí perspektivy.

Sampoerna Museum – Seznamte se s historií hřebíčkových cigaret (kretek) v muzeu v krásné nizozemské koloniální budově z roku 1864.

Kebun Binatang Surabaya – Navštivte surabajskou zoologickou zahradu, otevřenou už v roce 1916, které se jako první na světě podařilo v zajetí úspěšně odchovat orangutany.

Pláž Kenjeran – Relaxujte na jediné pláži ve městě s černým pískem a klidnou vodou a navštivte Sanggar Agung, čínský chrám nad mořem.

Monkasel – Užijte si muzeum v ponorce, která zahájila svoji kariéru v 60. a ukončila ji v 80. letech minulého století a která je dnes jednou z největších zajímavostí města.

Tanjungan Plaza – Propadněte nákupní horečce v největším nákupním centru ve městě, kde pořídíte všechno, na co si jen vzpomenete.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Surabaya