X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Picton

Picton / Nový Zéland

Na severovýchodním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu se na břehu zálivu Queen Charlotte rozkládá Picton. Městečko v regionu Marlborough má asi 4,5 tisíce obyvatel a je přístavem trajektů, převážejících návštěvníky přes Cookovu úžinu mezi Severním a Jižním ostrovem.

Picton, který dostal své jméno po siru Thomasi Pictonovi, waleském generálovi, zabitém v bitvě u Waterloo, je často považován za jedno z nejhezčích přímořských měst celé země. Může se pochlubit hned dvěma přístavy, pěknými kavárnami a kvalitními restauracemi a nespočtem zajímavých obchodů.

Centrem Námořního muzea Edwina Foxe je dřevěná loď z roku 1853, která kdysi mezi Austrálií a Novým Zélandem převážela nejen zboží, ale také imigranty a odsouzence. Akvárium EcoWorld se stará o rehabilitaci a návrat původních živočichů, jako jsou plaz tuatara nebo modří tučňáci, zpět do přírody a za návštěvu stojí také nevelké Pictonské muzeum s širokou sbírkou artefaktů včetně těch z dob raných Maorů a velrybářů. Severně od města leží Waikawa s hezkým maorským marae, místem setkávání původních obyvatel země, zdobeným úchvatnými dřevořezbami.

Pěšími turisty je oblíbený Queen Charlotte, 71 kilometrů dlouhý trek, procházející nádhernou krajinou lesů, horských hřebenů a pohádkových zátok s utajenými písčitými plážemi. Trek, vhodný také pro zdatné cyklisty, prozkoumává to nejlepší ze zálivu, známého původně jako Totaranui, kapitánem Cookem později přejmenovaného na počest manželky krále Jiřího III.

Picton je branou k ostrůvkům a zálivům Marlborough Sounds, propletenému systému zálivů a zátok, lemovaných 1 500 kilometry úchvatného pobřeží. Z přístavu sem denně vyráží vyhlídkové čluny, beroucí své návštěvníky do odlehlých míst, kde se mohou kochat překrásnou a rozmanitou přírodou. Ta je domovem delfínů, kosatek, lachtanů, modrých tučňáků a dalších vzácných druhů novozélandských ptáků a sezónně ji navštěvují také hejna keporkaků. Zájemci o dějiny by si neměli nechat ujít přistání v zátoce Ship Cove, jednom z nejvýznamnějších historických míst Nového Zélandu, kde se svojí lodí Endeavour kotvil v 70. letech 18. století kapitán James Cook.

V Pictonu se bude líbit také potápěčům, kteří mohou vyrazit k 177 metrů dlouhému vraku výletní lodi MS Mikhail Lermontov, ležícímu dnes 37 metrů pod hladinou moře. Loď, potopená v roce 1986, je jedním z největších a nejdostupnějších vraků na celém světě.

Marlborough je největším vinařským regionem země, a tak by bylo hříchem neochutnat při návštěvě Pictonu skleničku nebo dvě místního skvělého sauvignonu nebo jednoduše připravované výtečné ryby a mořské plody, právě vytažené z moře.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Pictonu