Picton

Picton / Nový Zéland

Na severovýchodním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu se na břehu zálivu Queen Charlotte rozkládá Picton. Městečko v regionu Marlborough má asi 4,5 tisíce obyvatel a je přístavem trajektů, převážejících návštěvníky přes Cookovu úžinu mezi Severním a Jižním ostrovem.

Picton, který dostal své jméno po siru Thomasi Pictonovi, waleském generálovi, zabitém v bitvě u Waterloo, je často považován za jedno z nejhezčích přímořských měst celé země. Může se pochlubit hned dvěma přístavy, pěknými kavárnami a kvalitními restauracemi a nespočtem zajímavých obchodů.

Centrem Námořního muzea Edwina Foxe je dřevěná loď z roku 1853, která kdysi mezi Austrálií a Novým Zélandem převážela nejen zboží, ale také imigranty a odsouzence. Akvárium EcoWorld se stará o rehabilitaci a návrat původních živočichů, jako jsou plaz tuatara nebo modří tučňáci, zpět do přírody a za návštěvu stojí také nevelké Pictonské muzeum s širokou sbírkou artefaktů včetně těch z dob raných Maorů a velrybářů. Severně od města leží Waikawa s hezkým maorským marae, místem setkávání původních obyvatel země, zdobeným úchvatnými dřevořezbami.

Pěšími turisty je oblíbený Queen Charlotte, 71 kilometrů dlouhý trek, procházející nádhernou krajinou lesů, horských hřebenů a pohádkových zátok s utajenými písčitými plážemi. Trek, vhodný také pro zdatné cyklisty, prozkoumává to nejlepší ze zálivu, známého původně jako Totaranui, kapitánem Cookem později přejmenovaného na počest manželky krále Jiřího III.

Picton je branou k ostrůvkům a zálivům Marlborough Sounds, propletenému systému zálivů a zátok, lemovaných 1 500 kilometry úchvatného pobřeží. Z přístavu sem denně vyráží vyhlídkové čluny, beroucí své návštěvníky do odlehlých míst, kde se mohou kochat překrásnou a rozmanitou přírodou. Ta je domovem delfínů, kosatek, lachtanů, modrých tučňáků a dalších vzácných druhů novozélandských ptáků a sezónně ji navštěvují také hejna keporkaků. Zájemci o dějiny by si neměli nechat ujít přistání v zátoce Ship Cove, jednom z nejvýznamnějších historických míst Nového Zélandu, kde se svojí lodí Endeavour kotvil v 70. letech 18. století kapitán James Cook.

V Pictonu se bude líbit také potápěčům, kteří mohou vyrazit k 177 metrů dlouhému vraku výletní lodi MS Mikhail Lermontov, ležícímu dnes 37 metrů pod hladinou moře. Loď, potopená v roce 1986, je jedním z největších a nejdostupnějších vraků na celém světě.

Marlborough je největším vinařským regionem země, a tak by bylo hříchem neochutnat při návštěvě Pictonu skleničku nebo dvě místního skvělého sauvignonu nebo jednoduše připravované výtečné ryby a mořské plody, právě vytažené z moře.

Místa, která stojí za to vidět

Edwin Fox Maritime Museum – Prohlédněte si dřevěné plavidlo z roku 1853, jedinou dochovanou loď, převážející mezi Austrálií a Novým Zélandem zboží i odsouzence.

EcoWorld Aquarium & Wildlife Rehabilitation Centre – Nenechte si ujít návštěvu akvária a rehabilitačního centra s řadou původních živočichů – prastarých plazů tuatar nebo modrých tučňáků.

Waikawa Marae – Nahlédněte do kultury a tradic původních obyvatel Nového Zélandu v nádherně vyřezávané setkávací hale.

Picton Museum – Seznamte se s historií regionu napříč staletími: od maorských dob přes velrybářství až do současnosti.

Queen Charlotte Track – Vyrazte na pěší trek podél úchvatného pobřeží zálivu s původními lesy, překrásnými zátokami a utajenými písčitými plážemi.

Ship Cove – Nenechte si ujít dech beroucí scenérii zátoky, kde se svojí lodí Endeavour kotvil ve druhé polovině 18. století kapitán James Cook.

MS Mikhail Lermontov – Potopte se k vraku 170metrové výletní lodi, která na dno zálivu klesla v roce 1986.


Místa, která stojí za to vidět