X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Vavau (Neiafu)
Vavau (Neiafu)

Plavby v okolí

Vavau (Neiafu) / Tonga

Severovýchodně od Nového Zélandu se v jižním Tichém oceánu v severní části Království Tonga rozkládá souostroví asi 40 ostrovů, známé jako Vava´u. Na jižním pobřeží toho největšího, Utu Vava´u (druhého největšího Tongy), leží Neiafu, se svými 6 tisíci obyvateli druhé největší město celé země.

Staré polynéské mýty a legendy tvrdí, že Vava´u vylovil ze dna moře bůh Maui, když v oblasti rybařil. Prvními Evropany, kteří na ostrovy dorazili, byli v roce 1781 Španělé na své fregatě Princesa. Od 20. let 19. století na ostrov začaly proudit evropské velrybářské lodě, které tady doplňovaly vody, jídlo, dřevo a někdy také posádku, a stimulovaly tak jeho ekonomiku. Dnes jsou hlavním zdrojem obživy ostrovů rybolov, zemědělství (skvěle se tady daří tropickému ovoci nebo vanilce) a turismus.

Důležitý hlubokomořský přístav Neiafu, známý jako Port of Refuge (Přístav spásy), je považován za jeden z nejlepších přirozených přístavů v celém Pacifiku. Je ale také jedním z nejfotogeničtějších na světě, a tak není divu, že je oblíbenou destinací milovníků plachtění, ale také častou zastávkou výletních lodí na jejich plavbách po jižním Pacifiku.

Hezké nábřeží je lemované restauracemi a bary, kde je možné ochutnat místní pochoutky s výhledem na moře. Katedrála svatého Josepha s bílou fasádou pochází už z doby kolonialismu a určitě stojí za krátkou prohlídku.

Západně od města se k nebi vypíná hora Talau, 131 metrů vysoký plochý vrcholek, z něhož se otevírají nádherné výhledy na moře. Hora je chráněná v rámci stejnojmenného národního parku a od přístavu to sem není daleko. Kdo bude mít oči otevřené, může se na lesní cestě směrem na vrchol těšit na poletující kaloně a další obyvatele džungle.

Severní pobřeží Uta Vava´u je lemováno strmými, stovky metrů vysokými útesy, naopak na pobřeží jižním je hlavní pevnina rozmělněna v řadu drobných poloostrovů a ostrovů, oddělených od sebe zátokami, kanály a zálivy. Oblíbené jsou vyjížďky na člunu na sousední ostrovy s malými rybářskými vesničkami i řadou dalších zajímavostí jako například mohutnou jeskyní na ostrově Kapa.

Pod hladinou u pobřeží Vava´u se nachází rozsáhlý korálový útes, a tak není divu, že teplá voda tropického moře a skvělá viditelnost lákají ke šnorchlování a potápění. Potápěči mohou vyrazit na průzkum podvodních jeskyní, od května do října je největším lákadlem možnost zaplavat si s keporkaky, kteří tady na svět přivádějí své mladé. Kdo dává přednost souši a jejím rostlinám, měl by se zastavit v botanické zahradě Ene´io, jediné na celé Tonze.

Pobřeží hlavního i malých ostrůvků Vava´u se může pochlubit nespočtem překrásných pláží a celoročně teplé klima je ideální k plavání, vodním sportům nebo jen odpočinku s dobře vychlazeným koktejlem v ruce.

Místa, která stojí za to vidět

Mt Talau – Vystoupejte na vrchol 131metrové hory a kochejte se odsud nádhernými výhledy na tyrkysově modré moře.

St. Joseph Cathedral – Při prohlídce hezké katedrály si vraťte do dob kolonialismu, kdy na polynéský ostrov dorazili Španělé.

Ene´io Botanical Garden – Užijte si komentovanou prohlídku nádherné botanické zahrady, jediné na celé Tonze.

Utakalongalu Market – Ochutnejte místní čerstvou produkci a nakupte tradiční suvenýry na malém, ale pěkném tržišti.

Swallows Cave – Vyrazte na vyjížďku na člunu a prohlédněte si majestátní jeskyni nedalekého ostrova Kapa.

Keitahi Beach – Stravte příjemné odpoledne na překrásné písčité pláži na břehu tropického jižního Pacifiku.

Toafa Lookout – Nechte se okouzlit dramatickými vápencovými útesy a mějte oči otevřené – zahlédnout na Vava´u proplouvající velrybu není žádná výjimka.


Místa, která stojí za to vidět