St. John
St. John

Plavby v okolí

St. John / Antigua a Barbuda

Na okraji Závětrných ostrovů, jež zakončují řetězec Malých Antil, leží bývalá britská kolonie Antigua a Barbuda. Antigua je s rozlohou 281 km2 a přibližně 80 tisíci obyvateli hlavním a největším ostrovem celého státu i zmíněných Závětrných ostrovů. Tento malebný kus země se dnes těší velkému zájmu turistů, které lákají místní bezcelní obchody, zajímavé památky, ale hlavně 365 písečných pláží zdobících členité pobřeží ostrova.    

 

Před příchodem Evropanů se na ostrovech vystřídalo několik indiánských kmenů. Tím posledním, který v r. 1493 „přivítal“ i Kryštofa Kolumba, byli bojovní Karibové. Ani ti ovšem neustáli obrovský tlak ze strany Španělska, které si Antiguu záhy podrobilo. Kvůli nedostatku vody ale zůstala Antigua dlouhou dobu mimo hlavní zájem kolonizátorů. Až v r. 1632 se zde usídlila skupina britských osadníků z ostrova Sv. Kryštof. Po vykácení vnitrozemských lesů, které uvolnily prostor novým třtinovým plantážím, se z Antiguy stal jeden z největších producentů cukru v této části Karibiku. Během vrcholného období plantážnictví v 18. století byla dokonce Antigua považována za „britskou bránu“ do Karibiku a ležela na všech důležitých dopravních trasách. Z toho důvodu zde také Britové vybudovali hlavní námořní a vojenskou základnu Závětrných ostrovů.  Dodnes jsou podél jižní strany ostrova rozesety zbytky vojenského opevnění. Oblíbeným cílem turistů jsou bývalá kasárna v Shirley Heights, jejichž součástí je i nádherná vyhlídka na přístav English Harbour. Tam jsou zase slavné loděnice Nelson´s Dockyards zapsané v seznamu UNESCO jako nejzachovalejší georgiánský námořní komplex na světě.  Svou vojenskou funkci ostrov ztratil na konci 19. století. Po zrušení otroctví nastal také velký úpadek zemědělství, cukrovary zkrachovaly a plantáže zarostly travou. V r. 1981 nakonec vzniknul samostatný stát Antigua a Barbuda. Ten ovšem zůstal součástí Commonwealthu a jeho hlavou je britská královna. Záchrana nakonec přišla s rozvojem cestovního ruchu, který je dnes hlavním zdrojem státních příjmů.  

 

Hlavním městem ostrova je od r. 1702 St. John´s  s dominantní katedrálou sv. Jana s typickými stříbrnými kopulemi. Turisté přijíždějící do přístavu na výletních lodích berou útokem bezcelní obchody přístavního nákupního střediska Heritage Quay. V sousedství se nachází i krytá tržnice či hlavní třída Redcliffe Quay s butiky a restauracemi. Většina návštěvníků ale z přístavu míří rovnou na některou z místních pláží, které skutečně patří k největším pokladům tohoto malebného ostrova.    

 

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • John´s – centrum
  • katedrála sv. Jana
  • Jolly Beach
  • Nelson´s Dockyards
  • Shirley Heights
  • Valley Church Beach

 

Vychutnejte si místní speciality…

Fungi – národní jídlo, kukuřičná kaše s okrou

Ducana – puding ze sladkých brambor, kokosu, rozinek, zázvoru, vanilky, …

Mauby – nápoj z kůry tropických dřevin a cukru

Rumy – např. English Harbour

Mořské plody a ryby všeho druhu


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do St. Johna

Guadeloupe, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Svatý Kryštof a Nevis, Britské Panenské ostrovy, Martinik z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Guadeloupe, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Svatý Kryštof a Nevis, Britské Panenské ostrovy, Martinik
Nalodění a vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 7 nocí