Cartagena de Indias
Cartagena de Indias

Plavby v okolí

Cartagena de Indias / Kolumbie

Cartagena ležící na severu Kolumbie při karibském pobřeží je s téměř 970 tisíci obyvateli pátým největším městem země. Díky svému zachovalému koloniálnímu jádru zapsanému na seznamu světového dědictví UNESCO patří k nejkrásnějším městům Jižní Ameriky. Zároveň je důležitým přístavem i centrem petrochemického průmyslu a obchodu.

 

Osada na pobřeží zátoky Bahia de Cartagena byla založena v r. 1533 a pojmenována po stejnojmenném španělském městě. Archeologické vykopávky ovšem ukázaly, že oblast byla osídlena už téměř před 6000 lety. Za španělské nadvlády hrála Cartagena klíčovou roli během rozšiřování španělského koloniálního impéria a byla také jedním z nejdůležitějších přístavů. Z tohoto důvodu a také kvůli častým pirátským útokům bylo okolo města postaveno jedno z největších opevnění Latinské Ameriky. V 17. stol. byla vybudována i mohutná pevnost Castillo San Felipe de Barajas, která je dominantou města dodnes. Ve stejném období vznikl také umělý vodní kanál Dique dlouhý 113 km. Ten umožnil velkým lodím vplouvat dále do vnitrozemí. Cartagena tak byla základnou pro výpravy do vnitrozemí, kde španělští conquistadoři drancovali původní indiánská města a hrobky. Samotný přístav sloužil především pro přepravu drahých kovů do Evropy a dále fungoval jako velký trh s otroky dovezenými z Afriky. I přes několik silných útoků anglických vojsk se město udrželo ve španělských rukách až do 1. pol. 19. stol., kdy se po vítězství Simona Bolívara stalo součástí nově vzniklé Kolumbie.     

 

Mimořádně zachovalé koloniální centrum nabízí svým návštěvníkům celou řadu atrakcí. Mohutné hradby, které obepínají takřka celé historické jádro společně s pevností Castillo San Felipe de Barajas, utvářejí dramatickou tvář města. Uličky s pastelovými domy a balkóny zdobenými květinami zase působí velmi malebně. Jedním ze symbolů Cartageny je brána s věží Purta del Reloj, která vede na dvě krásně upravená náměstí. Žádný návštěvník by neměl vynechat prohlídku místních kostelů. Mezi nimi vévodí krásná katedrála sv. Kateřiny Alexandrijské. Za návštěvu stojí také bývalé vězeňské cely La Bóvedas, které jsou dnes předělány na obchody s typickými suvenýry. Nedaleko centra se nacházejí i písčité pláže s hotelovými komplexy. Ty mohou být příjemnou zastávkou a osvěžením po prohlídce města.

Vychutnejte si místní speciality…

Místní typické ovoce – zapote, nispero, lulo, uchuva, atd.

Bocadillo – typické želé z guavy

Chocolate santafereno – pokrm z horké nesladké čokolády podávaný se sýrem a chlebovými plackami

Tamales – závitky z kukuřičného těsta plněné masem, rýží a zeleninou zabalené v banánovém listu

Cuy – grilované morče


Místa, která stojí za to vidět