Pointe-à-Pitre (Guadeloupe)
Pointe-à-Pitre (Guadeloupe)

Plavby v okolí

Pointe-à-Pitre (Guadeloupe) / Zámořský departement Francie

     Guadeloupe, které je součástí Závětrných ostrovů (Malé Antily), je francouzským zámořským departementem. Hlavní část území tvoří ostrovy Basse-Terre a Grande-Terre, které jsou odděleny pouze slanou řekou Salée. Každý z těchto ostrovů má ovšem rozdílný charakter i povrch. Východní ostrov Grande-Terre je spíše rovinatý, více obydlený a nachází se zde i největší město Pointe-á-Pitre. Díky vyhlášeným plážím s bílým pískem a křišťálově čistou vodou je zde i většina hotelových komplexů. Naopak sousední Basse-Terre je převážně hornaté s dominantní sopkou Sufriére, která se tyčí do výšky 1467 m n. m. Její svahy jsou porostlé bujnými deštnými pralesy s bohatou faunou i flórou a vše doplňují čisté řeky, termální prameny i kaskádovité vodopády Chutes du Carbet. I z toho důvodu byla velká část ostrova vyhlášena národním parkem Gaudeloupe. Park se rozkládá se na 17 300 hektarech a je jedním z nejkrásnějších a nejlépe střežených tropických lesů v Malých Antilách. Můžete tu najít více než 300 rozmanitých druhů stromů, keřů a rostlin. K parku patří i přímořská rezervace s pestrým podmořským životem, který svého času zkoumal i slavný oceánograf J. Y. Cousteau. Z centra stojícího přímo na pobřeží se pořádají zajímavé výlety na člunech s proskleným dnem či potápěčské exkurze. Našli bychom zde i stejnojmenné hlavní město Basse-Terre, které ovšem mírně pokulhává za malebným, a hlavně živým koloniálním přístavem Pointe-á-Pitre.

     Prvními doloženými obyvateli ostrovů byli Arawakové ve 3. stol. n. l. inspirováni množstvím pramenů a vodopádů nazvali tento ostrov Karukéra – „ostrov krásných vod“. V 8. stol. se území zmocnili Karibové, kteří ho ovládali až do příchodu Evropanů. I na tento ostrov zavítal jako první Kryštof Kolumbus během své druhé výpravy do Nového světa v r. 1493 a pojmenoval ho Santa Maria de Guadeloupe de Extremadura na počest stejnojmenného španělského obrazu. Španělé ale nikdy ostrov zcela nezískali, to se povedlo až Francouzům v r. 1635. Ti také zdecimovali místní populaci, kterou nahradili černými otroky z Afriky, kteří pracovali na rozsáhlých třtinových plážích. Obchod s cukrem byl velice výnosný, a i proto se ostrov několikrát snažili do své moci získat Britové. Vídeňský kongres v r. 1815 ale rozhodl ve prospěch Francie a od té doby je Guadeloupe její integrální součástí. Od r. 2003 je Guadeloupe francouzským zámořským regionem i součástí Evropské unie a jeho peněžní jednotkou je euro.    

   

Místa, která stojí za to vidět:

Place de la Victorie - centrem hlavního města ostrova Pointe-à-Pitre je rozlehlé náměstí Victoire. Vychutnejte si karibskou atmosféru v některé z místních kaváren nebo ochutnejte některou z guadeloupských specialit.

Marché St. Antoine - trh sv. Antonína patří mezi největší atrakce města Pointe-á-Pitre. Desítky stánků s kořením, místními pochoutkami, pravou čokoládou i řemeslnými výrobky poznáte zdaleka podle exotické vůně i typického ruchu. 

Pláž Gosier - jedna z nejkrásnějších pláží Guadeloupe leží na malém ostrůvku poblíž stejnojmenného města. Užijte si tu pravou pravou atmosféru tropického ráje a nechte se na ostrůvek přepravit malou loďkou. 

Národní park Gaudeloupe - tento překrásný národní park v srdci Basse-Terre patří k tomu nejlepšímu, co ostrov nabízí. Procházka či projížďka deštnými pralesy plnými vzácných dřevin i orchidejí, jež pokrývají strmé sopečné vrcholky, bude jistě nezapomenutelným zážitkem. Park se může pochlubit i krásnými vodopády či termálními prameny a pozor, během procházky můžete zahlédnout i vzácného mývala!

Sopka Sufriére - nejvyšší vrchol Malých Antil a aktivní sopka Sufriére se na jižním cípu ostrova hrozivě tyčí až do výšky 1467 m. 

Vodopády Chutes du Carbet - po strmé stěně vulkánu La Soufrière padají celkem ve 3 kaskádách vodopády Chutes du Carbet. První (a největší) vodopád na řece Carbet měří 125 m, druhý 110 m a třetí 20 m. Vyhlídková plošina dostupná po krátké procházce deštným pralesem nabízí překrásný výhled na celou kaskádu i velkou část NP Guadeloupe.

    

Vychutnejte si místní speciality:

Ti-Punch – nápoj z rumu, sirupu z cukrové třtiny a limetového džusu

Marie Galante – vyhlášený rum z cukrové třtiny

Féroce – treska s avokádem

Pravá čokoláda – prodávaná v malých homolích

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe

Guadeloupe, Svatý Vincenc a Grenadiny, Barbados, Španělsko, Portugalsko z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Guadeloupe, Svatý Vincenc a Grenadiny, Barbados, Španělsko, Portugalsko
Nalodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 14 nocí

Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, , Antigua a Barbuda, Svatý Martin, Svatý Kryštof a Nevis, Martinik z Pointe-à-Pitre, Guadeloupe na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, , Antigua a Barbuda, Svatý Martin, Svatý Kryštof a Nevis, Martinik
Nalodění a vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 7 nocí

Plavby do Pointe-à-Pitre, Guadeloupe

Francie, Španělsko, Portugalsko, Svatý Martin, Martinik, Guadeloupe z Marseille na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Francie, Španělsko, Portugalsko, Svatý Martin, Martinik, Guadeloupe
Nalodění: Marseille, Francie
Vylodění: Pointe-à-Pitre (Guadeloupe), Zámořský departement Francie
Trvání: 14 nocí

Martinik, Guadeloupe, Svatý Martin, Portugalsko z Fort-de-France, Martinik na lodi MSC Virtuosa

Loď: MSC Virtuosa
Trasa: Martinik, Guadeloupe, Svatý Martin, Portugalsko
Nalodění: Fort-de-France (Martinik), Zámořský departement Francie
Vylodění: Lisabon, Portugalsko
Trvání: 11 nocí