X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Nuuk (Grónsko)

Plavby v okolí

Nuuk (Grónsko) / Autonomní oblast Dánska

Na jihozápadním pobřeží Grónska se na břehu Labradorského moře rozkládá Nuuk. Nevelké město má necelých 18 tisíc obyvatel a je největším a hlavním městem ostrova, jež je autonomním územím Dánska.

Oblast Nuuku byla osídlena už více než 2 000 let před naším letopočtem lidmi kultury Saqqaq. V 10. století se tady usadili Vikingové a záhy na to Inuité, v 15. století však severské osídlení z neznámého důvodu zaniklo. Dnešní město bylo založeno v roce 1728 dánsko-norským guvernérem Clausem Paarssem a neslo jméno Godthåb, Dobrá naděje. Okolo poloviny 19. století ztratila velká část původních obyvatel oblasti pod vlivem dánských kolonizátorů svoji identitu, ta se však za druhé světové války a v letech následujících dočkala svého obrození. Svůj stávající název dostal Nuuk roku 1979 a dnes je nejseverněji položené hlavní město světa domovem poloviny rybářské flotily země a branou pro průzkum fascinující grónské krajiny.

Nábřeží města, které je domovem celé třetiny obyvatel Grónska, je lemováno hezkými domky s pestrobarevnými fasádami, na jejichž pozadí se k nebi vypíná hora Sermitsiaq, vysoká 1 210 metrů.

Už roku 1721 byl vystavěn dům dánského misionáře Hanse Egedea, který je nejstarším v celém Grónsku. Z doby o více než 100 let později – z roku 1849 – pochází pěkná červená budova Nuucké katedrály, jíž dominují zvonice a věž z roku 1884. Nejen těm nejmladším se bude líbit obrovská poštovní schránka u domku Santa Klause.

Zájemci o pestrou historii a jedinečnou kulturu oblasti by si neměli nechat ujít návštěvu Grónského národního muzea, která má ve sbírce celou řadu exemplářů z oblastí archeologie, umění i rukodělné činnosti. Mezi ty nejzajímavější patří nepochybně čtyři mumie z osídlení Qilakitsoq na poloostrově Nuussuaq, datující se do roku 1475.

Umělecké muzeum Nuuku vystavuje díla místních autorů i Evropanů, kteří město navštívili, umělecká díla – ale také filmy a koncerty – je možné shlédnout také v kulturním centru Katuaq, kde jsou návštěvníkům k dispozici i knihovna a kavárna.

Nuuk se nachází na špici rozlehlého poloostrova uprostřed spletité sítě nádherných fjordů, známých svými překrásnými vodopády, plovoucími krami a keporkaky, kteří tuto dech beroucí krajinu navštěvují vždy v létě a na podzim. Oblíbené jsou výlety na lodích za jejich pozorováním, lety helikoptérou k pozůstatkům severského osídlení nebo exkurze na člunech do nedalekých vesnic.

Grónská kuchyně se točí kolem přírodních zdrojů – ryb, mořských savců, ptáků a zvěřiny. Za ochutnávku stojí grónské národní jídlo, polévka suaasat, často připravovaná z tuleního, velrybího nebo ptačího masa, nebo třeba sava, grónské jehněčí podávané s hráškem a kroketami.


Plavby do