Qaqortoq (Grónsko)

Plavby v okolí

Qaqortoq (Grónsko) / Autonomní oblast Dánska

Na jižním pobřeží Grónska leží na břehu Labradorského moře Qaqortoq. Významný přístav a čtvrté největší město ostrova má přes 3 tisíce obyvatel.

Oblast dnešního Qaqortoqu byla osídlena odpradávna: asi před 4 300 lety se tady usadili lidé kultury Saqqaq, následovaní lidmi kultury dorsetské. První písemné zmínky o jižním Grónsku pochází z konce 10. století, kdy sem dorazili Seveřané ze Skandinávie. Město ve své dnešní podobě bylo založeno v roce 1775 dánsko-norským obchodníkem Andersem Olsenem, na počest dánské královny Juliane Marie bylo nazváno Julianehab a brzy se stalo významným obchodním přístavem. Tím Qaqortoq zůstává dodnes: je sídlem koželužny, zpracovatelem ryb a mořských plodů, ale také administrativním, vzdělávacím a turistickým centrem regionu.

Qaqortoq je nepochybně jedním z nejhezčích měst celého Grónska. Jeho centrum je domovem nádherných koloniálních budov z 18. století a návštěvníci si tady mohou prohlédnout také kašnu Mindebrønden z roku 1932 nebo dřevěný luteránský kostel Našeho Spasitele z roku 1832. Nejstarší stavbou města je dřevěný srub z roku 1797, navržený a vyrobený v Dánsku a následně lodí dopravený až do Grónska.

Milovníci umění budou nadšení z více než 30 soch vytesaných do skaních stěn a kamenů, které tvoří expozici Stone & Man, vytvořenou umělci z Grónska a celé Skandinávie. Kdo se chce seznámit s grónskou kulturou, neměl by si nechat ujít návštěvu Qaqortockého muzea, sídlícího v bývalé kovárně z roku 1804.

Zajímavou turistickou atrakcí je místní koželužna, jediná v celém Grónsku. Její brány se často otevírají návštěvníkům, kteří si tady mohou prohlédnout nádherně vydělané tulení kůže nebo si dokonce zakoupit výrobky z nich.

Z města nevedou žádné silnice, zato na příznivce pěší turistiky tady čeká řada dobře udržovaných treků. Ty začínají například u jezera Tasersuaq a prochází divokou krajinou rozervaných hor třeba až do vesničky Igaliku s pozůstatky starého severského osídlení. Kdo dává přednost vodním aktivitám, může vyrazit na projížďku na kajaku nebo za pozorováním velryb.

Zasloužený odpočinek po pořádném výšlapu nabízí ostrov Uunartoq a jeho horké prameny, zasazené v pohádkové zátoce poseté plovoucími krami.

Jen co by kamenem dohodil, se severovýchodně od města rozkládá ostrov Hvalsey a na něm Eystribyggd, nejzachovalejší pozůstatky osídlení starých Seveřanů v Grónsku. Hvalseyský kostel byl vystavěn už ve 12. století a některé z kamenů, jež byly na jeho konstrukci použity, váží i přes 5 tun.

Čerstvé ryby, mořské plody, steak z pižmoně nebo prsíčka z místního mořského ptáka naložená v medu, to jsou speciality, které Qaqortoq může nabídnout skutečným gurmánům.

Místa, která stojí za to vidět

Qaqortoq Museum – Prohlédněte si harpuny, kajaky a řadu dalších artefaktů starých Seveřanů, kteří oblast osídlili už v 10. století.

Mindebrønden Fountain – Obdivujte hezkou kašnu s velrybami vystřikujícími vodu, nejstarší v Grónsku.

Great Greenland Furhouse – Navštivte jedinou grónskou koželužnu, prohlédněte si nádherně vydělané tulení kůže a odvezte si domů originální suvenýr.

Stone & Man – Nechte se okouzlit díly místních i skandinávských umělců, vytesaných do skalních stěn a kamenů napříč městem.

Hvalsey – Nechejte se na člunu zavést na ostrov s nejlépe dochovanými pozůstatky severského osídlení a překrásným kostelem z 12. století.

Igaliku – Vyrazte na trek pohádkovou krajinou rozervaných hor a dojděte až do obrázkové vesničky z poloviny 18. století.

Uunartoq – Relaxujte v horkých pramenech na stejnojmenném ostrově v zátoce poseté plovoucími ledovými krami.


Plavby do Qaqortoqa