X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Charlottetown (Ostrov prince Edwarda)
Charlottetown (Ostrov prince Edwarda)

Plavby v okolí

Charlottetown (Ostrov prince Edwarda) / Kanada

V Zálivu svatého Vavřince u pobřeží kanadských provincií New Brunswick a Nova Scotia leží Ostrov prince Edwarda. Nejmenší kanadská provincie sestává z hlavního a řady menších ostrovů, obývá ji asi 150 tisíc lidí a stala se inspirací známé novely Anna ze Zeleného domu. Zvlněné kopce, nádherné písečné pláže, zátoky a výrazná červená půda, to vše je možné najít na ostrově, jehož hlavním městem je Charlottetown s necelými 40 tisíci obyvatel.

 

Jako první Evropané osídlili oblast nedaleko dnešního Charlottetownu ve 20. letech 18. století Francouzi, už ve 40. letech ale kontrolu nad ostrovem převzali Britové. V roce 1765 se sídlo, pojmenované po manželce krále Jiřího III., stalo hlavním městem Ostrova svatého Jana, jehož název byl v roce 1798 změněn na stávající Ostrov svatého Edwarda. Město založilo svoji prosperitu na aktivitách rybářského přístavu a také stavbě lodí. Dnes je oblíbeným přístavem výletních lodí, odkud jejich hosté vyrážejí na průzkum ostrova.

 

V historickém centru Charlottetownu je možné prohlédnout si řadu historických viktoriánských budov. V polovině 19. století byl vystavěn Provinční dům, druhé nejstarší sídlo vlády v Kanadě, které v roce 1864 hostilo konferenci, jež vyústila v Kanadskou konfederaci. V Síni zakladatelů je možné zažít interaktivní procházku kanadskou historií a prostřednictvím „tunelu času“ se seznámit s událostmi od roku 1864 do současnosti.

 

Příznivci umění by si neměli nechat ujít návštěvu Konfederačního centra umění s galerií, která hostí jak stálé, tak příležitostné výstavy. Za krátkou zastávku určitě stojí bazilika svatého Dunstana, kamenný kostel přestavěný do své současné podoby na začátku 20. století.

 

Hlavní ekonomickou aktivitou ostrova je zemědělství, a to především pěstování brambor: věnováno jim je tady dokonce samostatné muzeum. Velkou roli hraje také turismus a ekoturismus. Pobřeží lemují dramatické útesy, osamělé majáky a malebné vesničky, odkud vyrážejí na moře lodě mířící za pozorováním velryb. Překrásnou přírodu ostrova ochraňuje Národní park Ostrova prince Edwarda.

 

Cavendish je oblast proslulá řadou míst spojených s Annou ze Zeleného domu a neodvézt si z ostrova suvenýr s novelou spojený by byla velký chyba: v Charlottetownu je jim věnovaný celý Anne of Green Gables Store, který nabízí knihy, panenky nebo dokonce ostružinový sirup. Asi 50 kilometrů severozápadně od Charlottetownu se v Kensingtonu nachází Annino muzeum, kde je možné zúčastnit se prohlídky s průvodcem.

 

Vychutnejte si místní speciality…

- mořské plody, jako jsou například ústřice ze zátoky Malpeque, humři nebo modré mušle


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Charlottetownu

Bonus

USA - Východní pobřeží, Kanada z New Yorku na lodi MSC Meraviglia

Loď: MSC Meraviglia
Trasa: USA - Východní pobřeží, Kanada
Nalodění a vylodění: New York, USA - Východní pobřeží
Trvání: 10 nocí