Leixoes (Porto)
Leixoes (Porto)

Plavby v okolí

Leixoes (Porto) / Portugalsko

Leixoes je jedním z nejdůležitějších portugalských přístavů. Rozkládá se na pobřeží Atlantiku v severní části země a je vstupní branou do Porta, vzdáleného deset kilometrů odsud. Spojuje je ale metro, které má stanici jen několik set metrů od terminálu pro výletní lodě.

Porto leží v severním Portugalsku v ústí řeky Douro a je hned po Lisabonu druhým největším městem země a jedním z nejstarších evropských center.

Historie osídlení Porta sahá daleko do minulosti. Jeho prvními známými obyvateli byli Keltové, po později bylo město výspou římského císařství a rozvinulo se ve významný obchodní přístav. V 8. a 9. století byla oblast Porta okupována Maury a ve 14. a 15. století se stala centrem portugalského loďařského průmyslu.

Už ve 13. století se víno produkované v údolí řeky Douro dopravovalo do Porta, odkud pak bylo exportováno dál. V 18. a 19. století se město stalo významným průmyslovým centrem a jeho populace rostla. V roce 1809 jej zasáhla invaze napoleonských vojsk a mezi lety 1828-34 město zažilo občanskou válku a bylo dokonce 18 měsíců okupováno.

V roce 1910 byla v Portugalsku vyhlášena republika a o devět let později se Porto na dobu několika málo týdnů stalo hlavním městem znovuobnovené monarchie.

Dnes je Porto významnou turistickou oblastí Portugalska, kam ročně míří statisíce lidí. Jejich hlavním cílem je stará část města Ribeira, rozprostírající se podél řeky Douro. Labyrint úzkých dlážděných uliček lemovaných domy s nádherně barevnými fasádami zdobenými kachlemi, byl v roce 1996 zapsán na seznam UNESCO.

Už ze 12. století pochází katedrála Sé, která patří – spolu s malým kostelem Cedofeita, gotickým kostelem svatého Františka, pozůstatky pevnostních zdí a několika domy z 15. století - mezi nejstarší stavby města. Z jejího balkonu jsou nádherné výhledy na okolí řeky i celé Porto.

Železniční stanice Sao Bento byla vystavěna v roce 1903 a je považována za jednu z nejkrásnějších na světě: zdobí ji panely z dlaždic ze 30. let 20. století, které znázorňují významné bitvy i historii dopravy.

Jednou z největších atrakcí Porta je burzovní palác Palácio da Bolsa, neoklasická budova, oslavující minulé i současné obchodníky s penězi.

Za suvenýry se můžete vydat do ulic Rua das Flores (tady nakupte stříbro a výrobky z kůže) a Rua 31 de Janeiro (zde se zaměřte na rukodělné výrobky z korku) a než město opustíte, přesvědčte se o tom, že jste ochutnali nejen portské, ale i některou z tradičních specialit, jakými jsou například Tripas á Moda do Porto, držťky po portsku.

Místa, která stojí za to vidět

Cais de Ribeira – Projděte se podél řeky Douro a obdivujte labyrint úzkých dlážděných uliček s překrásnými domy s fasádami zdobenými barevnými kachlemi.

Igreja de Sao Francisco – Navštivte jednu z nejstarších staveb města, zvenku gotický, zevnitř barokní kostel svatého Františka.

Palácio da Bolsa – Vyrazte na prohlídku neoklasicistního burzovního paláce postaveného v letech 1842-1910.

Jardim do Palácio de Cristal – Relaxujte v překrásné botanické zahradě s fontánami, sochami, obrovskými magnoliemi, kameliemi, olivovníky a spoustou dalších rostlin.

Museu Nacional Soares dos Reis – Seznamte se s uměleckými díly Portugalska, od neolitických až po ta modernistická, v muzeu sídlícím v okouzlujícím paláci Palácio das Carrancas.

Estacion Sao Bento – Nenechte si ujít jednu z nejkrásnějších železničních stanic světa, kterou zdobí panely z kachlí s historickými výjevy.

Mercado do Bolhao – Nakupte výborné olivy, uzené maso nebo čerstvý chleba a ochutnejte vynikající ryby, víno a sýry na tržišti vybudovaném v 19. století.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Leixoesu

Španělsko, Portugalsko, Velká Británie z Barcelony na lodi Celebrity Apex

Loď: Celebrity Apex
Trasa: Španělsko, Portugalsko, Velká Británie
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Southampton, Velká Británie
Trvání: 7 nocí