Santa Cruz de La Palma
Santa Cruz de La Palma

Plavby v okolí

Santa Cruz de La Palma / Španělsko

Ve středu východního pobřeží ostrova La Palma v západní části španělského souostroví Kanárské ostrovy se rozkládá Santa Cruz de La Palma. Hlavní a druhé největší město ostrova má asi 13 tisíc obyvatel.

Santa Cruz de La Palma bylo založeno v roce 1493 španělským dobyvatelem Alonsem Fernándezem de Lugem. Sídlo, známé původně jako Villa del Apurón, sloužilo jako přístav lodí na cestách mezi Evropou a nově objevenými Amerikami a také pro export cukrové třtiny a dalších produktů z ostrova. Protože bylo napadáno a ničeno piráty, bylo opevněno, pozdější ekonomická krize mu ale přinesla úpadek a pokles počtu obyvatel. Dnes je Santa Cruz znovu oblíbeným přístavem s trajekty mířícími do španělského Cádizu i na okolní ostrovy Tenerife, Gran Canaria nebo Lanzarote.

Santa Cruz de La Palma je považované za jedno z nejhezčích měst celého souostroví. Je známé svou staletou architekturou, dlážděnými uličkami a rušným přístavem. Kilometr dlouhá nábřežní promenáda je lemovaná nádhernou pláží s černým pískem i skvělými restauracemi a kavárnami s výhledem na moře. Stavby na náměstí Plaza de Espana jsou krásnými příklady renesanční architektury Kanárských ostrovů: jsou mezi nimi například historická radnice, kašna z 16. století nebo kostel svatého Salvadora. Další hodnotné domy je možné prohlédnout si podél Calle Real, hlavní, z velké části dlážděné ulice s řadou obchodů ideálních pro nákup suvenýrů.

Bývalý klášter z 16. století dnes hostí muzeum s širokou sbírkou artefaktů a expozicemi na téma přírodní historie a etnografie oblasti, ale také díly španělského malířství 20. a 21. století, replika lodi Santa Maria slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba pak Námořní muzeum. Pevnosti La Catalina a La Virgen dodnes připomínají doby, kdy bylo město v 16. a 17. století opevněno proti útokům pirátů.

Kdo zdolá asi 4kilometrový výstup (dojet sem je možné i autem nebo autobusem) k poutnímu kostelu Santuario de la Virgen de las Nieves ze 17. století, bude odměněn bohatými interiéry s vyřezávanými dřevěnými stropy a posvátnou soškou Panny Marie z 14. století. Nejen rodinám s dětmi se pak bude líbit v Maroparque, malé zoo s exotickými zvířaty a voliérou v nádherném prostředí.

Santa Cruz de La Palma je ideálním výchozím bodem pro průzkum celého ostrova, známého také jako La Isla Verde. Ne nadarmo: hornatý ostrůvek je porostlý bujnými lesy a květenou, ze které budou botanikům oči přecházet. Ve vnitrozemí leží národní park Caldera de Taburiente s vodopády a desítkami kilometrů pěších tras i nejvyšší horou ostrova (a druhou nejvyšší celého souostroví) Roque de Los Muchachos, z jejíhož vrcholu v nadmořské výšce 4 246 metrů se otevírají dech beroucí výhledy. Skvělým místem pro pěší túru je také vulkanická krajina Fuencaliente v jižní částí La Palmy.

Kdo přijel do Santa Cruz ochutnávat, má se na co těšit. Mezi speciality ostrova patří papas arrugás con mojo, malé brambory vařené se spoustou soli přímo ve slupce a podávané se zelenou omáčkou mojo, hustá polévka potaje nebo bienmesabe, dezert ze žloutků, mandlí a cukru, to vše zapité místním výtečným vínem nebo barraquito, kávou s kondenzovaným mlékem, sladkým likérem, skořicí a citronu kůrou.

Místa, která stojí za to vidět

Plaza de Espana - Zavítejte na hezké náměstí s těmi nejkrásnějšími příklady renesanční architektury na Kanárských ostrovech.

Museo Naval - Nahlédněte do zajímavé námořní historie ostrova v muzeu v replice Kolumbovy lodě z 15. století.

Castillo de Santa Catalina - Vraťte se do doby, kdy bylo hlavní město ostrova opevněno proti útokům pirátů.

Playa de Bajamar - Relaxujte, opalujte se a koupejte na hezké pláži s černým vulkanickým pískem nedaleko od přístavu.

Maroparque - Prohlédněte si exotické druhy zvířat i průchozí voliéry v malé, ale hezké zoologické zahradě.

Parque Nacional de la Caldera de Taburiente - Vyrazte na pěší trek překrásnou krajinou národního parku s majestátními sopečnými vrcholy a mohutnými vodopády.

Santuario de la Virgen de las Nieves - Navštivte nádherný poutní kostel s vyřezávaným stropem a sochou Panny Marie z 14. století.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Santa Cruz de La Palma