Zeebrugge (Bruggy)
Zeebrugge (Bruggy)

Plavby v okolí

Zeebrugge (Bruggy) / Belgie

     V severozápadní části Belgie se na pobřeží Severního moře rozkládá hlavní a největší město belgických Západních Flander, Bruggy. Město má asi 120 tisíc obyvatel a jeho přístav, Zeebrugge, je jedním z nejdůležitějších a nejmodernějších v Evropě.

     Oblast dnešních Brugg byla osídlena už v prehistorické době. První opevnění města jako obrana před útoky z moře tak bylo vybudováno ještě v době před naším letopočtem. Ve 12. století se Bruggy staly městem a největšímu rozmachu se těšily v době od 12. do 15. století, kdy byly důležitým obchodním centrem. V 16. století význam Brugg ve prospěch nedalekých Antverp upadal a až do 2. poloviny 19. století trvalo, než svoji roli získaly zpět – tentokrát jako světová turistická destinace, oblíbená především britskými a francouzskými návštěvníky. Přesto, že bylo město za 1. i 2. světové války okupováno, neutrpělo v zásadě žádné škody a dnes je (nejen) díky své nádherné architektuře oblíbeným cílem turistů.

     Bruggy jsou jedním z nejlépe dochovaných středověkých měst v Evropě, kde na návštěvníky čeká krásné historické centrum zapsané na seznam UNESCO. Kostel Panny Marie ze 13. – 15. století je se svojí 115 metrů vysokou věží nejvyšší stavbou ve městě. Jeho největším pokladem je ale slavné Michelangelovo sousoší Madona s dítětem z počátku 16. století.

     Centrem města je náměstí Markt, jemuž dominuje jedna z nejznámějších atrakcí Brugg, zvonice z 15. století a domov zvonkohry se 48 zvony. Z její 83 metrů vysoké (a šikmé) věže jsou hezké výhledy na centrum města. Na náměstí Burg stojí novogotický Justiční palác z 18. století, gotická radnice a bazilika Svaté krve, ukrývající relikvii, na jejíž počest se každoročně pořádá speciální procesí.

     V jižní části historického centra se rozkládá soubor budov, zvaných bekináž, vystavěný ve 13. století pro ženské náboženské sdružení takzvaných bekyní. Kdo dává před architekturou přednost výtvarnému umění, neměl by si nechat ujít muzeum Groeningse s rozsáhlou sbírkou umění od středověku po raný novověk, a to včetně děl malířů známé bruggské školy.

 

Místa, která stojí za to vidět:

Markt – projděte se překrásným historickým centrem jednoho z nejlépe dochovaných středověkých měst v Evropě.

Věž Belfort – hlavní dominantou bruggského náměstí Markt je 83 m vysoká věž Belfort. Mohutná věž se zvonkohrou je součástí budovy Hallen – hlavní městské tržnice. Vybudována byla na konci 15. století, a pokud se rozhodnete vystoupat 366 schodů, otevře se Vám nádherný výhled na celé město.

Torture Museum Oude Steen – zavítejte do jednoho z nejstarších vězení v Evropě a poznejte historii mučení a jeho kontroverzní praktiky.

Kostel Panny Marie – chloubou tohoto gotického kostela stavěného v 13. - 15. století je obrovská 116 m vysoká věž, která je 2. nejvyšší cihlovou stavbou na světě. V interiéru Vás naopak vedle další výzdoby okouzlí hlavně nádherná socha Madonny s dítětem od slavného sochaře Michelangela.

Begijnhof Brugge – prohlédněte si jedinečný architektonický komplex bekyní, zapsaný na seznam UNESCO.

Groeningemuseum – obdivujte rozsáhlou kolekci slavných uměleckých děl od středověku až po raný novověk.

Pivovar Bourgogne des Flandres – s „pravou chutí Flander“ se můžete seznámit v nejznámějším bruggském pivovaru. Jeho historie sahá až do 18. století a během prohlídky se dozvíte nejenom vše důležité o výrobě tohoto zlatavého moku, ale za závěr můžete uhasit svou žízeň i pravým belgickým ležákem přímo z tanku.

    

Ochutnejte místní speciality: 

Stoverij – dušené hovězí se zeleninou podávané s hranolkami

Speculoos - (neoficiální) belgická národní sušenka

Belgická čokoláda, pralinky a vafle

Belgické hranolky s omáčkami různých příchutí

Pivo -  např. Bourgogne des Flandres


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Zeebrugge

Belgie, Francie, Velká Británie, Německo ze Zeebrugge na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Belgie, Francie, Velká Británie, Německo
Nalodění: Zeebrugge (Bruggy), Belgie
Vylodění: Hamburk, Německo
Trvání: 4 noci

Plavby do Zeebrugge

Nizozemsko, Belgie, Francie, Velká Británie z Rotterdamu na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Nizozemsko, Belgie, Francie, Velká Británie
Nalodění: Rotterdam, Nizozemsko
Vylodění: Southampton, Velká Británie
Trvání: 3 noci