Isafjordur
Isafjordur

Plavby v okolí

Isafjordur / Island

Zhruba uprostřed krátkého fjordu Skutulsfjördur, obklopeného více jak 800 m vysokými stolovými horami, leží rybářské městečko Isafjördur.  Přestože má pouhých 2700 obyvatel, patří mezi největší města severozápadního Islandu. Jeho nezaměnitelné panoráma i nádherná okolní krajina s množstvím hor, vodopádů i fjordů z něj v současnosti udělala oblíbenou turistickou lokalitu.

 

Zajímavá je ovšem i jeho historie. Staré listiny datují vznik osady už do 9. stol. a Isafjördur tak patří mezi vůbec nejstarší sídla ostrova. V dalších staletích se pak z malého rybářského přístavu stala důležitá obchodní stanice, kde obchodovali kupci z celé severní Evropy. V r. 1786 Isafjördur získal městská práva. Ve městě se dodnes dochovalo několik původních domů z 18. stol., mezi které patří stavba z r. 1734. Ta je navíc vůbec nejstarší z celého Islandu. Dnes je zde umístěno zajímavé lidové muzeum. I sousední námořní muzeum se nachází v dřevěné stavbě z 18. století. Rybářský průmysl byl nejdůležitějším zdrojem příjmů od počátků existence osady až do 80. let 20. stol. Díky změně zákonů a poklesu množství ryb v okolních vodách ovšem rybolov ztratil na významu. Po letech stagnace se ale ve velkém začal rozvíjet cestovní ruch, který oblasti značně pomohl.

 

Návštěvníky nejvíce láká okolní příroda tzv. západních fjordů. Přestože oblast patří mezi nejchladnější části Islandu, v letních měsících se řada turistů vydává na procházky po okolí, které je opředené řadou severských mýtů. Několik set metrů nad městem se například nachází oblíbené místo zvané „Trollí trůn“. Z něj je nádherný výhled na celý fjord. Největší atrakcí je přibližně 85 km vzdálený vodopád Dynjandi, který kaskádovitě padá po skalní stěně do hloubky skoro 100 m. Úchvatná je i samotná cesta k vodopádu vedoucí přes malebné rybářské vesničky s výhledem na několik fjordů. Návštěvníci mohou z Isafjörduru vyrazit i na nedaleký ostrov Vigul, který je významným hnízdištěm mořského ptactva. Zároveň je sám o sobě muzeem pod otevřeným nebem, jež nabízí zajímavý pohled do života Islanďanů v 19. stol.      

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Isafjördur – centrum
  • ostrov Vigur
  • vodopád Dynjandi
  • panorama „západních fjordů“
  • Isafjördur – námořní muzeum

 

Vychutnejte si místní speciality…

Sild – nakládaný slaneček

Harðfiskur – na vzduchu sušené tresčí maso, často podávané s máslem a chlebem

Lundi – uzený nebo grilovaný papuchalk

Polévky – humří či jehněčí

Lékořice – ve všech podobách (želé, bonbóny, v čokoládě,…)

Brennivín – národní nápoj, pálenka z brambor a kmínu

Pivo – značky Egil´s, Thule nebo Viking

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Isafjorduru