Klaipeda
Klaipeda

Plavby v okolí

Klaipeda / Litva

Na západním pobřeží Litvy leží na břehu Baltského moře město Klaipeda. Třetí největší město země s asi 200 tisíci obyvateli je zároveň jejím největším námořním přístavem, který jako jeden z mála severoevropských přístavů nikdy nezamrzá.

Jako strategická destinace byla oblast Klaipedy osídlena odedávna. Město bylo oficiálně založeno v roce 1252 řádem Teutonských rytířů, kteří tady postavili hrad Memelburg, a záhy se stalo významným obchodním centrem, známým jako Memel. Za druhé světové války byla Klaipeda obsazena Hitlerovým Německem a prohlášena za součást Říše, po válce se jí pak zmocnil bývalý Sovětský svaz. Dnes je Klaipeda důležitým hospodářským a kulturním centrem země.

Klaipeda se může pochlubit Starým městem s dřevěnými budovami ze 13. - 18. století, které odrážejí německý a skandinávský architektonický styl. Centrálním místem setkávání je Divadelní náměstí s neoklasickou budovou divadla, známou jako místo, odkud Adolf Hitler oznámil připojení města k Německu. Jednou z vyhledávaných atrakcí jsou také odhalené pozůstatky klaipedského hradu.

Město je domovem hned několika muzeí. Hned na nábřeží sídlí v bývalé pevnosti Fort Wilhelm z 19. století Litevské muzeum moře, které nabízí delfíní show i řadu námořních expozic. Zajímavé je také Muzeum kovářství, sídlící v bývalé kovárně známého klaipedského kováře Grimma. Zájemci o umění si pak přijdou na své v Uměleckém muzeu, pod nějž spadá také unikátní Muzeum hodin, kde se zájemci dozví o principech měření času i vývoji hodin a prohlédnou si na 1700 kusů originálních a vzácných exemplářů.

Na místě zaniklého Starého hřbitova dnes návštěvníci najdou nádherný park se sítí pěších stezek a řadou moderních soch a skulptur. Svoji vášeň tady uspokojí také příznivci nakupování i milovníci nočního života, kterým je město proslulé.

Jen co by kamenem dohodil od Klaipedy leží dříve jen nevýznamná rybářská vesnička Palanga. Ve 20. letech 19. století tady byla vystavěna rozsáhlá lázeňská budova a místo se stalo turistickou destinací, která je oblíbeným výletním cílem Litevců i zahraničních hostů. Ti sem míří za hezkou architekturou – dřevěnými budovami s věžičkami a charakteristickými střešními štíty -, nádhernými plážemi a také bujarým nočním životem.

Klaipeda je ideální výchozí destinací také pro cestu na Kurskou kosu, jedno z nejkrásnějších míst severní Evropy, téměř 100kilometrový písečný poloostrov s unikátním a křehkým ekosystémem.

Centrum Klaipedy s řadou restaurací je tím pravým místem pro ochutnávku typické litevské kuchyně. Velmi oblíbené jsou bramborové knedlíky „cepelinai“ (nazývané také „didžkukuliai“), „samogitian“ jsou omelety plněné masem, „kugelis“ pak omelety s bramborami. Tradičními litevskými dezerty jsou „šakotis“ a „žagareliai“, často podávané na svatbách a dalších slavnostních událostech.

 

Místa, která stojí za to vidět

Theatre Square – Projděte se po hlavním náměstí Klaipedy, obdivujte historické dřevěné domy i neoklasickou budovu divadla, odkud Adolf Hitler prohlásil město za součást Říše.

Klaipeda Castle – Prohlédněte si pozůstatky hradu, vystavěného v době založení města ve 13. století Teutonskými rytíři.

Manto gatve – Propadněte nákupní horečce na hlavní nákupní ulici města lemované obchody i skvělými kavárnami.

Lithuanian Art Museum – Navštivte umělecké muzeum s pobočkou věnovanou času a hodinám, kterých je tady k vidění na 1 700.

The Sculpture Park – Unikněte ruchu města v nádherném parku na místě zaniklého Starého hřbitova s řadou pěších tras i moderních skulptur.

Palanga – Vyrazte za brány města a navštivte bývalou rybářskou vesnici, dnes oblíbený prázdninový rezort s nádhernými plážemi a bujarým nočním životem.

Curonian Spit – Nenechte si ujít návštěvu jednoho z nejkrásnějších míst Pobaltí, 100kilometrové písečné kosy s unikátním ekosystémem.

 


Místa, která stojí za to vidět