X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Andalsnes
Andalsnes

Plavby v okolí

Andalsnes / Norsko

Na západním pobřeží Norska se na břehu fjordu Romsdal v ústí řeky Rauma rozkládá Andalsnes, město s asi 2,2 tisíci obyvateli.

Za druhé světové války, roku 1940 bylo město vybombardováno nacisty poté, co je jako únikovou cestu ze země využila královská rodina. Dnes je Andalsnes příjemným moderním městečkem a oblíbenou destinací turistů, kteří sem míří hlavně za nádhernou přírodou.

Hezký dřevěný červený osmiúhelníkový Kostel Grytten v ústí řeky Rauma ve vesnici Veblungsnes byl vystavěn v roce 1829 a uvnitř si návštěvníci mohou prohlédnout 2metrový dřevěný kříž, který pochází snad už ze 13. Století. Naprosto unikátní je pak malá kaple ve starém železničním vagonu, zaparkovaném u vlakové stanice. Jediná vlaková kaple v Norsku.

Rauma je známá svou bohatou populací pstruhů, a je tak oblíbená rybáři.

Andalsnes leží na pomezí nádherného fjordu a dramatických hor, a je tak branou do překrásné přírody, kde se bude líbit především příznivcům aktivního trávení volného času.

Údolí Romsdalen se může pochlubit jednou z nepochybně nejkrásnějších scenérií celého Norska. Známá Trolí stěna, Trollveggen, je vertikální útes dosahující výšky i přes 1000 metrů. Také díky ní se Andalsnes stal horolezeckým hlavním městem Norska s tisícovkami příznivců tohoto adrenalinového sportu, kteří sem každý rok přijíždějí pokořit dramatické skály.

Překrásné vodopády a obrázkové mosty spolu s desítkami značených tras pak potěší milovníky pěší turistiky. Vyrazit mohou například na hřeben Romsdalseggen, odkud jsou překrásné výhledy na Romsdalské hory s jedněmi z nejvyšších vrcholků Norska i samotnou Trolí stěnu. Z vrcholu hory Nesaksla ve výšce 715 metrů nad mořem, jsou hezké výhledy na město a za dobrých podmínek i na nádherný fjord.

Národní turistická trasa Trollstigvegen z města do Geirangeru vezme zájemce na dobrodružnou vyjížďku přes hory a celkem jedenácti ostrými serpentinami s dech beroucími pohledy. Asi 2hodinová cesta překonává na 8 kilometrech převýšení 620 metrů. Prosklená vyhlídková plošina vyčnívá nad útes a poskytuje překrásné pohledy do údolí. Kdo se chce o tomto inženýrském divu dozvědět víc, neměl by si nechat ujít návštěvu malého, ale zajímavého Vegmusea.

Kdo dává před silnicí přednost železnici, neudělá chybu s Raumabahnen, nejscéničtější železniční trasou v Evropě. Vlak projíždí hned pod Trolí stěnou a kolem nádherných vodopádů, překonává starý kamenný most Kylling brua a nakonec vjíždí do tunelu Stavem, kde přímo v hoře zatáčí o celých 180 stupňů a pokračuje až do Dombasu.

Teprve v roce 2016 bylo otevřeno jedinečné Norské horolezecké centrum Norsk Tindesenter. Pochlubit se může 21metrovou horolezeckou stěnou, nejvyšší v zemi, ale také restaurací, kinem, knihovnou a samozřejmě muzeem. Tam návštěvníci mohou nahlédnout do historie a vývoje horolezectví v regionu a řady vystavených objektů si dokonce osahat.

Severozápadně od přístavu se k nebi vypíná dřevěný sloupový kostel Rodven ze 13. století, jeden z nejstarších v celém Norsku.


Místa, která stojí za to vidět