Andalsnes
Andalsnes

Plavby v okolí

Andalsnes / Norsko

Na západním pobřeží Norska se na břehu fjordu Romsdal v ústí řeky Rauma rozkládá Andalsnes, město s asi 2,2 tisíci obyvateli.

Andalsnes býval díky řece Raumě plné lososů oblíbeným cílem britské smetánky. Za druhé světové války město jako únikovou cestu ze země využila královská rodina, v roce 1940 bylo vybombardováno nacisty. Dnes je Andalsnes příjemným moderním městečkem a populárním cílem horolezců i běžných turistů.

Hezký dřevěný kostel Grytten ve vesnici Veblungsnes má základnu v netradičním tvaru osmiúhelníku a byl vystavěn v roce 1829, prý dokonce ze 13. století pak pochází dvoumetrový kříž, který si návštěvníci mohou prohlédnout uvnitř. Naprostým unikátem je malá kaple ve starém železničním vagonu, zaparkovaném u vlakové stanice, jediná vlaková kaple v Norsku, nebo snad dokonce na světě.

Andalsnes leží na pomezí nádherného fjordu a dramatických hor, a je tak branou do překrásné krajiny: údolí Romsdalen se může pochlubit jednou z nepochybně nejkrásnějších scenérií celého Norska. Vertikální útesy známé Trolí stěny dosahují výšky i přes 1000 metrů a také díky nim se Andalsnes stal horolezeckým hlavním městem Norska.

Divoké vodopády a pěkné mosty spolu s desítkami kilometrů značených tras pak potěší milovníky pěší turistiky. Vyrazit mohou například na hřeben Romsdalseggen, odkud jsou hezké výhledy na Romsdalské hory s jedněmi z nejvyšších vrcholků Norska i samotnou Trolí stěnu. Kdo je omezený časem, může vystoupat třeba jen na vrchol hory Nesaksla ve výšce 715 metrů nad mořem a kochat se odsud pohledy na město i fjord.

Národní turistická trasa Trollstigen do Geirangeru vezme zájemce na dobrodružnou vyjížďku přes hory s celkem jedenácti ostrými serpentinami, překonávajícími na 8 kilometrech 620metrové převýšení. Na jeho konci čeká prosklená vyhlídková plošina visící nad útesem a dech beroucí výhledy do údolí.

Kdo dává před silnicí přednost železnici, neudělá chybu s Raumabanen, nejscéničtější železniční trasou v Evropě. Vlak projíždí hned pod Trolí stěnou a kolem nádherných vodopádů, překonává starý kamenný most Kylling brua a nakonec vjíždí do tunelu Stavem, kde přímo v hoře zatáčí o celých 180 stupňů a pokračuje až do Dombasu.

Teprve v roce 2016 bylo otevřeno jedinečné Norské horolezecké centrum, vybavené nejvyšší horolezeckou stěnou v zemi, kinem, knihovnou a samozřejmě muzeem, kde návštěvníci mohou nahlédnout do historie a vývoje horolezectví v regionu.

Kromě horolezců si v oblasti na své přijdou i rybáři: populace lososů v ní sice v průběh času ubylo, v řece Raumě se ale úspěšně zabydleli mořští pstruzi.

Místa, která stojí za to vidět

Grytten Kirkja – Prohlédněte si hezký dřevěný kostel z roku 1829 i jeho interiér s křížem ze 13. století.

Trollveggen – Obdivujte legendární Trolí stěnu s majestátními vertikálními útesy, oblíbenými horolezci.

Norsk Tindesenter – Nahlédněte do historie zdolávání hor v regionu v moderním horolezeckém centru s nejvyšší vnitřní horolezeckou stěnou v Norsku.

Raumabanen – Vyrazte vlakem do údolí Romsdalen a užijte si jednu z nejkrásnějších scenérií Norska z pohodlí vagonu.

Nesaksla – Vystoupejte na vrchol 715metrové hory a kochejte se překrásnými výhledy na okolní hory.

Romsdalseggen – Vydejte se na túru horským hřeben a nechte se okouzlit nádhernou krajinou nejvyšších hor země.

Trollstigen – Nenechte si ujít scénickou jízdu serpentinami, překonávajícími na 8 kilometrech neuvěřitelné 620metrové převýšení.


Místa, která stojí za to vidět