X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Soul

Soul / Jižní Korea

Incheon je hlavní přístav Jižní Koreje, který najdete na západním pobřeží Korejského poloostrova. Město je známé svými horkými prameny a rukodělnými výrobky, kromě nich toho ale turistům nemá mnoho co nabídnout. Ti se tady většinou vylodí proto, aby zamířili do Soulu, vzdáleného asi 90 minut jízdy.

Soul je se svými 12 miliony obyvatel největším městem země, jedním z finančních, obchodních a kulturních center východní Asie a také místem s nejrychlejším internetovým připojením na světě.

Oblast řeky Han byla osídlena už před tisícovkami let a i samotný Soul byl založen ještě před naším letopočtem. Za vlády dynastie Joseon (od 14. do počátku 20. století), která tady vybudovala většinu historických památek, byl hlavním městem země. V roce 1910 obsadilo Koreu Japonsko a po jeho kapitulaci v roce 1945 dostalo město jméno, pod nímž ho známe dnes. Soul byl v době Korejské války dvakrát okupován a byl významně přebudován. Dnes je zajímavou směsicí tradice a modernity a na jeho území najdete hned několik míst zapsaných na seznam UNESCO.

Palác Gyeongbok byl vystavěn ve 14. století a jako královská rezidence sloužil až do konce století 16., o něco mladší je pak palác Changdeokgung, který jeho roli v 17. století převzal. Soul býval obklopený hradbami, z nichž je velká část včetně bran zachována dodnes – obdivujte jižní bránu Sungnyemun nebo Namdaemun, která bývala nejstarší dřevěnou branou. V jejich blízkosti najdete tradiční korejské trhy a největší obchodní centrum. A chcete-li přeci jen ještě chvíli zůstat v minulosti, navštivte královské hrobky dynastie Joseon nebo konfuciánskou svatyni Jongmyo.

Pokud dáváte přednost architektuře moderní, oceníte věž N (Namsan) Seoul nebo Lotte World, největší vnitřní tematický park na světě s Lotte World Tower, která je se svými 555 metry nejvyšší soulskou stavbou. Ujít si nenechte ani neofuturistickou Dongdaemun Design Plaza nebo Moonlight Rainbow, nejdelší fontánu na světě.

Pro milovníky poznání má Soul připravenu více než stovku muzeí a stejně jako v ostatních světových metropolích nepřijdou tady zkrátka ani milovníci nakupování: ať už preferují tradiční trhy nebo moderní nákupní centra.

Soul ale není jen město budov ze skla a betonu, spousta místa se tady našla i pro parky, z nichž nejznámějším je Namsan Park s krásnými výhledy na město. Pokud by vám to bylo málo, můžete vyrazit do hor, které Soul obklopují. Národní park Bukhansan je – přepočteno na čtvereční metry – nejnavštěvovanějším národním parkem na světě a na své si tady přijde úplně každý.


Místa, která stojí za to vidět