X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Panama City
Panama City

Plavby v okolí

Panama City / Panama

Ve středu jižního pobřeží Panamy se na břehu Panamského průplavu rozkládá Panama City. Hlavní a největší město země má asi 900 tisíc obyvatel.

Město založili roku 1519 španělští objevitelé a to se stalo výchozím bodem výprav za dobýváním říše Inků a důležitou zastávkou na obchodních cestách Amerikou. Roku 1671 bylo Panama City zničeno ohněm, o dva roky později bylo ale o několik kilometrů dál znovu založeno a rostlo. Velký impulz k tomu dala výstavba panamské železnice v polovině 19. století, na počátku 20. století pak konstrukce průplavu. Za druhé světové války bylo město důležitou základnou amerických vojsk, dnes je Panama City důležitým bankovním a obchodním centem, které ročně navštíví přes milion turistů.

Na místě, kde před velkým požárem stávalo první město, je dodnes možné najít ruiny, známé jako Panamá Viejo. Po roce 1671 bylo vybudováno Casco Viejo (nebo také Casco Antiguo), zapsané na seznam UNESCO. Stará čtvrť Panama City se může pochlubit španělskými koloniálními budovami, jež střídají hezké art deco stavby a městské domy z doby výstavy Panamského průplavu. Mezi nejznámější patří palác Salón Bolívar, kde se v roce 1826 uskutečnil slavný kongres na téma sjednocení Kolumbie, Mexika a celé Střední Ameriky. Hezká je procházka po Las Bóvedas, promenádě na pobřeží Tichého oceánu, lemované obchody s tradičními výrobky.

V novějších částech města se k nebi vypínají moderní mrakodrapy, zájemci o architekturu pak ocení také Stoletý most, hlavní most přes průplav, otevřený v roce 2004.

Kdo chce nahlédnout do historie i současnosti Panamského průplavu, může přímo ve Staré čtvrti navštívit zajímavé muzeum. Sídlo má v hezké budově z roku 1874, jež sloužila jako ředitelství nejprve francouzské a pak americké společnosti, zapojené do výstavby kanálu. Na vstupu do průlivu leží výstavní centrum, kde se zájemci mohou seznámit s mořským životem a ekologií průplavu.

Hlavní atrakcí Panama City je průplav samotný. Atlantský a Tichý oceán od sebe odděluje sada plavebních komor Gatun a Miraflores, které lodě vyzvednou (nebo spustí) za několik málo minut o více než 26 metrů. Nedílnou součástí systému je také jezero Gatun s nádhernou scenérií středoamerické džungle: ta je domovem jedinečné vegetace, ale také ptáků, tapírů, pum nebo kajmanů, které je možné pozorovat třeba při projížďce na člunu.

Národní park Soberania zahrnuje hezké botanické zahrady a zoo i pěší trek Pipeline Road, oblíbený hlavně milovníky ptáků. Kdo chce, může se svézt lanovkou nad deštným lesem Gamboa a kochat se přitom jedním z nejúžasnějších ekologických systémů na světě.

Panamská gastronomie je výsledkem pestré směsice kulturních vlivů. Za ochutnávku stojí sancocho, hustá kuřecí polévka se zeleninou, empanadas, kapsa plněná masem a vejci, nebo tamales, pokrm z kukuřičného těsta servírovaný v banánových listech.


Místa, která stojí za to vidět