X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Plavba Suezským průplavem
Plavba Suezským průplavem

Plavby v okolí

Plavba Suezským průplavem / Egypt

     Na území Egypta, na hranici mezi Asií a Afrikou najdete Suezský průplav, 193 kilometrů dlouhou umělou vodní cestu spojující Středozemní a Rudé moře.

     První kanály mezi řekou Nil a Rudým mořem pocházejí už z doby 19. století před naším letopočtem, z doby faraonů. Už v 15. století měli ambici propojit Středozemní s Rudým mořem Benátčané. Projekt se však nepodařil ani Napoleonovi Bonapartemu na začátku 19. století, a to hlavně díky chybným měřením.  

     V letech 1854 a 56 získal francouzský diplomat Ferdinand Lesseps od egyptského místokrále Saída Paši povolení k výstavbě kanálu přístupného lodím všech národů. V roce 1858 byla založena společnost Suezského průplavu. Stavět se začalo v dubnu 1859, práce trvaly 10 let a vystřídalo se na nich 1,5 milionu lidí různých národností.

     Průplav byl otevřen v roce 1869, významně ovlivnil mezinárodní obchod a sehrál důležitou roli také při evropské kolonizaci Afriky. V roce 1888 byl prohlášen za neutrální zónu, tento jeho status však byl v budoucnu mnohokrát narušen. Za obou světových válek měl průplav strategický význam a jeho znárodnění Egyptem v roce 1956 vedlo k Suezské krizi a k jeho uzavření až do roku 1957. Dalšími významnými konflikty, které ovlivnily jeho provoz, byly šestidenní (1967) a Jomkipurská (1973) válka mezi Izraelem a Egyptem. V roce 2014 byly zahájeny práce na zvětšení a rozšíření jednoho z jeho obchvatů a „Nový Suezský kanál“ byl otevřen v srpnu 2015. Na průplavu chybí zdymadla a lodím trvá jeho proplutí průměrně 12-16 hodin.

     Na jeho severním konci najdete Port Said, založený při výstavbě průplavu v roce 1859. Přístav je nejen důležitým exportním centrem, ale také oblíbeným turistickým rezortem a bezcelní nákupní zónou. Port Said se může pochlubit centrem s koloniálními budovami z 19. a domy z počátku 20. století se zajímavými dřevěnými balkony. Mezi další atrakce patří řada soukromých i veřejných pláží, starý maják, památník Martyrs Memorial ve tvaru faraonského obelisku nebo starověké egyptské město Tennis na jezeře Mandala, opuštěné už ve 12. století. Port Said je díky svému bezcelnímu statutu populární nákupní destinací, mezi oblíbené suvenýry patří šperky, koberce, výrobky z bavlny nebo mědi a mosazi.

     Na jižním konci průplavu leží Port Suez, dříve nazývaný Port Tewfik. Přestože je jedním z nejdůležitějších egyptských přístavů, turisté zde mimo hezké mešity Hamza z bílého kamene mnoho zajímavého nenajdou.  Město je však vstupní branou do 1,5 hodiny vzdálené Káhiry, kam vyráží řada exkurzí – za pyramidami v Gíze nebo na známý bazar Khan-el-Khalili.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Suezského průplavu

Sleva

Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Izrael, Řecko, Itálie z Abu Dhabi na lodi MSC Fantasia

Loď: MSC Fantasia
Trasa: Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko, Egypt, Izrael, Řecko, Itálie
Nalodění: Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Vylodění: Janov, Itálie
Trvání: 17 nocí