X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Portovenere

Plavby v okolí

Portovenere / Itálie

V severozápadní části Itálie, jen 100 kilometrů východně od Janova, se na břehu Ligurského moře rozkládá Porto Venere. Vesnička v provincii La Spezia má asi 3,5 tisíce obyvatel.

Porto Venere existovalo už v 1. století před naším letopočtem a v době Římské říše bylo jen malou rybářskou komunitou. Po jejím pádu se přístav stal základnou byzantské flotily, v 7. století bylo však městečko zničeno Lombarďany. Ve 12. století tady vznikla pevnost a Porto Venere záhy poté připadlo Janovu. Roku 1861 se Porto Venere stalo součástí Italského království a od roku 1997 je společně s Cinque Terre, pěticí vesniček na pobřeží Ligurského moře, zapsané na seznam UNESCO.

Přístav je lemovaný pěknými domy s barevnými fasádami, nad nimiž se ve svahu hory vypínají nejstarší památky města. Na skalnatém výběžku se k nebi tyčí kostel svatého Petra v gotickém stylu, vystavěný na konci 12. století na místě mnohem staršího kostelíka. Ještě staršího původu je pak romaneskní kostel svatého Vavřince, vybudovaný v roce 1098 Janovany pravděpodobně tam, kde dříve stával starověký chrám zasvěcený bohu Jupiterovi.

Historické centrum Porto Venere je obehnané kamennými hradbami, které jsou součástí středověké pevnosti Doria. Od pozůstatků hradu, vystavěného Janovany ve 12. století, jsou dnes úchvatné výhledy na moře i západy slunce. Nejstarší památkou Porto Venere je archeologickým průzkumem objevená římská vila, kde si návštěvníci mohou prohlédnout ruiny z 1. století před naším letopočtem i zajímavou mozaiku.

Na místě, známém dnes jako Byronova jeskyně, dříve relaxoval a koupal se známý anglický básník, který v Porto Venere čerpal inspiraci pro svá díla. Strop jeskyně se ve 30. letech 20. století sice zřítil, na kráse místa to však rozhodně neubírá.

Regionální přírodní park Porto Venere je chráněnou oblastí s řadou pěších treků a potápěčských lokalit pro ty, kteří chtějí objevovat život pod mořskou hladinou. Součástí parku je také ostrov Palmaria, posetý nádhernými plážemi, jeskyněmi i příjemnými restauracemi, které servírují ty nejčerstvější ryby a mořské plody. Jižně od Palmarie leží další dva ostrůvky: větší Tino se může pochlubit pozůstatky vojenské pevnosti z druhé světové války, menší Tinetto pak částečně nad hladinu vystupující jeskyní, oblíbenou potápěči.

Pobřeží severozápadně od Porto Venere je domovem Národního parku Cinque Terre, pětice vesniček na dramatických útesech, propojených pěším trekem, výhledy z něhož vezmou dech. Kdo je omezený časem, může na toto jedinečné místo vyrazit třeba na člunu.