Trapani

Plavby v okolí

Trapani / Itálie

Na západním pobřeží italské Sicílie se na břehu Tyrhénského moře rozprostírá Trapani. Město ve stejnojmenné provincii má asi 70 tisíc obyvatel.

Trapani bylo pod názvem Drépanon založeno už v době bronzové, ve 3. století před naším letopočtem je pak Kartáginci proměnili v důležitou námořní základnu. Za doby křižáckých výprav se Trapani stalo jedním z nejdůležitějších přístavů Středozemního moře a za druhé světové války bylo silně poničeno bombardováním spojenců. Dnes zůstává důležitým centrem rybolovu, branou na nedaleké Egejské ostrovy, ale také turistickým cílem samo o sobě.

Velká část Starého města pochází z pozdního středověku nebo raného novověku, k vidění je tady celá řada staveb v barokním stylu, ale také pozůstatky původního opevnění.

Trapani se může pochlubit řadou překrásných historických kostelů. Majestátní bazilika Maria Santissima Annunziata byla původně vystavěna už na počátku 14. století a je domovem nádherné mramorové sochy trapanské Madony. Severně od přístavu se k nebi vypíná kostel Chiesa del Purgatorio s nádherně vyřezávanými dřevěnými sochami, které jsou každý rok na Velikonoce neseny městem v procesí známém jako Misteri di Trapani. Jeho historie sahá až do roku 1612 a patří tak mezi jedny z nejstarších, nepřetržitě pořádaných náboženských akcí v Evropě.

Od přístavu napříč poloostrovem vede hlavní pěší ulice města, Via Torrearsa, lemovaná obchody, kavárnami a restauracemi, v samém severovýchodním cípu města se pak tyčí Torre di Ligni. Věž ze 17. století dnes hostí Muzeum prehistorie a moře se širokou sbírkou archeologických artefaktů a jsou z ní nádherné výhledy do širokého okolí.

Kdo touží po výhledech až do afrického Tuniska, neměl by si za hezkého dne nechat ujít jízdu lanovkou na horu Erice a procházku dlážděnými uličkami stejnojmenného městečka na jejím vrcholu.

Pobřeží Trapani lemuje hned několik pláží, mezi ty nejhezčí patří Marausa necelých 10 kilometrů jižně od města. Na ostrůvku u břehů města stojí Castello della Colombaia, kamenný hrad a jeden z nejlepších příkladů vojenské architektury Sicílie.

Častým cílem návštěvníků Trapani jsou nedaleká archeologická naleziště a starořecká města Selinunte a Segesta. Zatímco v Selinunte jsou k vidění ruiny hned pěti antických chrámů, vystavěných kolem akropole, v Segestě na vrcholku hory Monte Bárbaro si příznivci dějepisu mohou prohlédnout nejen dórský chrám z 5. století před naším letopočtem nebo řecké divadlo, ale také normanský hrad nebo muslimskou nekropoli či mešitu z 12. století.

Co se týče gastronomie, jsou sázkou na jistotu výtečné ryby (třeba ve formě rybího kuskusu) a mořské plody, ale také v sicilském stylu připravená pizza. Místní specialitou je cabuccio Trapani, sendvič z pizza těsta plněný nejčastěji šunkou a mozzarellou, nebo speciální zakroucené těstoviny busiata s pestem z rajčat, mandlí a česneku.

Místa, která stojí za to vidět

Maria Santissima Annunziata Basilica – Obdivujte majestátní baziliku v barokním stylu, jejíž historie sahá až do 14. století.

Via Torrearsa – Projděte se od pobřeží k pobřeží hezkou pěší ulicí lemovanou nespočtem obchodů, kaváren a restaurací.

Torre di Ligny – Užijte si pěkné výhledy z věže ze 17. století a v místním muzeu nahlédněte do pestré historie regionu.

Chiesa del Purgatorio – Prohlédněte si nádherně vyřezávané sochy svatých, nesené každý rok na Velikonoce procesím s více než 400letou historií.

Erice – Nechte se uchvátit překrásnými výhledy z dlážděných ulic historického městečka na vrcholu hory.

Marausa – Relaxujte, koupejte se a opaluje na nádherné, 2,5 kilometru dlouhé písčité pláži, jen co by kamenem dohodil od města.

Segesta – Nenechte si ujít prohlídku starověkého města s ruinami dórského chrámu, normanského hradu i muslimské nekropole.