Skiathos

Plavby v okolí

Skiathos / Řecko

Asi 50 kilometrů na východ od řecké pevniny se v severozápadní části Egejského moře rozkládá ostrov Skiathos se stejnojmenným hlavním městem na svém východním pobřeží. Nejzápadnější ostrov souostroví Sporady je 12 kilometrů dlouhý a 6 kilometrů široký a má kolem 5 tisíc obyvatel, z nichž většina žije v hlavním městě.

Skiathos je zmiňován už ve starověku: v době perských válek byla na skalách u jeho břehů vinou silné bouře poškozena flotila perského krále Xerxa, roku 200 před naším letopočtem byl pak ostrov zničen Filipem V. Makedonským. Na počátku 13. století byla na ostrůvku u hlavního města vystavěna malá pevnost v benátském stylu, která jej měla ochránit před piráty. Ta ale selhala a už v polovině 14. století roli Skiathu převzalo Kastro, vybudované na vysoké skále v severní části ostrova. Ve druhé polovině 13. století se ostrov vrátil do rukou Byzantinců a zůstal pod jejich nadvládou až do pádu Konstantinopole v roce 1453, kdy připadl Benátské republice. V první polovině 16. století byl pak Skiathos dobyt Osmanskou říší. Po skončení řecké války o nezávislost role Kastra upadala a ve 30. letech 19. století bylo hlavní město přesunuto do své původní polohy, ve které zůstává dodnes. V 19. století se Skiathos stal důležitým střediskem stavby lodí v Egejském moři, dnes je jeho nejdůležitější ekonomickou aktivitou turizmus.

Své návštěvníky láká Skiathos především na své nádherné, většinou písčité pláže, kterých je podél jeho 44 kilometrů dlouhého pobřeží více než 60. Oblíbené jsou například Koukounaries v jihozápadní části ostrova, Vromolimnos na jihovýchodě nebo Lalaria na severním pobřeží, jen co by kamenem dohodil od Kastra. Město v samém severním cípu Skiathu bylo po téměř pět staletí centrem ostrova a jeho ruiny dnes patří mezi nejnavštěvovanější atrakce. 

Ostrov je známý svým rušným nočním životem, který na zábavychtivé turisty čeká především ve starém přístavu a hlavní pěší ulici Papadiamanti, lemované nespočtem restaurací a barů. Kdo si chce užít pěkné výhledy, může vystoupat na zvonici kostela svatého Mikuláše. 

Příznivci poznání by si neměli nechat ujít návštěvu malého, ale moderního muzea v domě známého řeckého spisovatele Alexandrose Papadiamantise, nebo Námořního muzea a muzea kulturních tradic na poloostrově Bourtzi, kde se prostřednictvím řady artefaktů seznámí s dějinami regionu.

V severní části Skiathu se k nebi tyčí jeho nejvyšší vrchol, hora Karafiltzanaka (433 metrů nad mořem) – za výstup, který dá zejména v horkém dni pořádně zabrat, budou ti, kteří jej podniknou, odměněni panoramatickými výhledy.

Už roku 1837 byl vystavěn řecký ortodoxní kostelík Panaghia Limnia přímo ve Skiathu, za krátkou návštěvu ale určitě stojí také klášter Evangelistria severně od něj. Dobře dochovaný historický klášter, shlížející na město, je zasazen v nádherné krajině borového lesa a nabízí také malé muzeum, obchod se suvenýry i občerstvení.

Komu by Skiathos nestačil, může vyrazit na vyjížďku na člunu na sousední Skopelos s další dávkou nádherných pláží, kde se v roce 2008 (spolu se Skiathem) natáčel známý filmový muzikál Mamma Mia!

Místa, která stojí za to vidět

Papadiamanti Street – Projděte se po hlavní pěší ulici města lemované typickými řeckými domky s příjemnými obchůdky, kavárnami, restauracemi a bary.

Agios Nikolaos Church and Clock Tower – Užijte si pěkné výhledy ze zvonice kostelíka svatého Mikuláše.

Maritime and Culture Tradition Museum – Nahlédněte do zajímavé historie ostrova, u jehož nadvlády se vystřídali Byzantinci, Benátská republika i Osmanská říše.

Holy Monastery of Evangelistria – Navštivte hezký klášter z počátku 18. století, zasazený v krajině borových lesů severně od přístavu.

Kastro – Prohlédněte si ruiny bývalého hlavního města ostrova, tyčící se na skále nad mořem v severním cípu ostrova.

Papadiamantis House Museum – Seznamte se se životem a dílem řeckého spisovatele Alexandrose Papadiamantise v moderním muzeu v jeho bývalém domě.

Koukounaries Beach – Relaxujte a koupejte se na překrásné písčité pláži na jihozápadním pobřeží Skiathu.