OCEAN CAY MSC Marine Reserve z pohledu prvního návštěvníka

OCEAN CAY MSC Marine Reserve z pohledu prvního návštěvníka

 

„Zítra se budete cítit jako Kryštof Kolumbus, když poprvé vstoupil na pevninu Nového světa“, tak začíná přednáška o ostrově Ocean Cay, který zítra s naší lodí MSC DIVINA navštívíme. Žádná jiná loď tam nikdy nekotvila, žádní jiní turisté tam nebyli. My budeme první…

Neobydlený bahamský ostrov Ocean Cay byl dlouho využíván pouze k průmyslové těžbě kvalitního aragonitového písku. A zřejmě by to tak i zůstalo, kdyby si ostrova nevšimla společnost MSC a nerozhodla se ho zvelebit pro potřeby turistů. V roce 2015 tak byla s bahamskou vládou podepsána nájemní smlouva na 100 let, během které se MSC zavázalo vytvořit z Ocean Cay luxusní privátní resort pro vlastní klienty i mořskou rezervaci s korálovými útesy plnými podmořského života. Projekt byl zahájen krátce po podepsání smlouvy a slavnostní otevření bylo naplánováno na podzim 2019.   


 

MSC se tímto projektem vydalo ve stopách dalších velkých lodních společností jako je Royal Caribbean, Norwegian Cruise Line či Disney Line, které už v Karibiku svoje soukromé ostrovy mají. Ocean Cay patří spíše k menším z nich, jeho rozloha je zhruba 38 ha. Má ale výbornou polohu: do Miami je to pouhých 105 km a na známý bahamský ostrov Bimini jen 32.  Jeho dokončení bylo nakonec pozdrženo kvůli hurikánu Dorian, který na Bahamské souostroví nemilosrdně zaútočil v září 2019. Nakonec se tedy lodí, která bude mít tu čest jako první přistát na Ocean Cay, měla stát MSC Divina s naší skupinou na palubě, a to 5. 12. 2019.   

Nervozita v řadách posádky byla ovšem patrná až do poslední chvíle, vzhledem k tomu, že ostrov nebyl stále dokončen. A to, že tam skutečně přistaneme, nám bylo potvrzeno až večer před tím.

A nakonec to přišlo, den D, vylodění na Ocean Cay. Ráno jsme rychle spěchali k východu, abychom tam byli mezi prvními. Posádka i zaměstnanci ostrova už stáli venku ve špalíru a vítali nás hlasitým potleskem. Přesto, že počasí bylo větrné a byla relativně zima, rychle jsme se rozutekli na místní pláže, kterých je zde celkem osm. Podle plánku jsme také zjistili, že MSC z Ocean Cay vytvořilo vlastně ostrovy dva, a to tak, že nechalo v původním písčitém podloží vyhloubit lagunu, která oddělila malý ostrůvek, který je teď spojený s tím hlavním dřevěným mostem.

Podle rozmístěných strojů a materiálu bylo na první pohled vidět, že ostrov není dokončen. Palmy i další rostliny byly teprve čerstvě osazeny, takže k obrázkům s vizualizací ostrova plného zeleně a palem má realita ještě relativně daleko. Turisté sem nicméně míří hlavně kvůli plážím, a ty byly připravené perfektně. Můžete se těšit na bílý písek, průzračnou vodu, možnost koupání v chráněné laguně či na otevřeném moři. A místa je všude dostatek.

Po výstupu z lodi Vás nejprve přivítá městečko Ocean Cay Village s pestrobarevnými domky, malým přístavištěm, několika obchody, trhem s bahamskými produkty či kavárnou a barem. Odtud se pak rozbíhá síť cest, které vedou do všech koutů ostrova. Celý ho obejdete asi za hodinu, pro rychlejší dopravu můžete využít i elektrické vozíky, které bez přestání krouží kolem.

Dominantou Ocean Cay je 30 m vysoký maják, z jehož ochozu se Vám naskytne krásný výhled na celý ostrov. Za svoji námahu se pak můžete odměnit v sousedním Lighthouse Baru dobře vychlazením Daiquiri a užívat si příjemnou atmosféru „ve stylu Ernesta Hemingwaye“. Tady, i v dalších barech rozmístěných po ostrově, lze k platbám využít lodní kartu, a pokud máte předplacený nápojový balíček, bude Vám platit i zde. Zhruba uprostřed ostrova je velký  Seakers Food Court, bufet, kde se můžete zdarma naobědvat. Dále tu najdete i několik Food Trucks, přívěsů, kde si můžete po celý den dát hamburger či hot dog.

Ostrov je vybaven veškerým potřebným zázemím. Jsou tu toalety, sprchy i převlékárny, na plážích jsou rozmístěna lehátka i křesla. Slunečníky, matračky, kajaky nebo šlapadla si lze za poplatek vyzvednout v několika půjčovnách. Najdete tu i „lázně“ s nabídkou masáží či lekcí jógy a zajímavou atrakcí je i svatební altánek. Během dne se můžete zabavit třeba plážovým volejbalem, aerobikem nebo tanečními lekcemi. Program pro rodiny s dětmi je připraven na pláži Seakers Family Cove, která je vyhrazena speciálně pro ně. Společnost MSC má také v nabídce několik zajímavých exkurzí, mezi které patří např. šnorchlování, jízda na kajaku, rybaření či večerní pozorování hvězd.

Den příjemně utekl jako voda, ale program na ostrově zdaleka nekončí. Po večeři ještě spěcháme do městečka na bahamský karneval, kde průvod s místní kapelou a kyprými tanečnicemi pomalu postupuje směrem k majáku, kde se přesně v devět hodin spustí krásná světelná show. Po ní se na pláži rozhoří ohně a začíná bujará plážová party, která končí další světelnou show. Ta je také posledním rozloučením a signálem pro všechny, že je třeba vrátit se na loď. Před půlnocí se tak definitivně loučíme s bahamským ostrovem Ocean Cay, který byl nakonec velice příjemným zpestřením našeho putování Karibikem. 

 

 

Napsala: Jana Křížová