MS Fram

V roce 2007 se do službu Hurtigruten přihlásila nejmenší a (stále ještě) nejnovější loď společnosti, 114 metrů dlouhá MS Fram s kapacitou 318 pasažérů. Plavidlo, pojmenované po známé expediční lodi, využívané mezi lety 1893 a 1912 známými průzkumníky Fridtjofem Nansenem a Roaldem Amundsenem, bere své hosty - příznačně - na průzkum polárních regionů: Severního ledového oceánu, Grónska a Antarktidy.

V roce 2020 čeká MS Fram kompletní přestavba, jež přinese nová a lepší apartmá a kajuty, hezčí a modernější veřejné prostory (včetně nové restaurace a Vědeckého centra) a v neposlední řadě také k životnímu prostředí šetrnější motory.

Loď vybavená těmi nejpokročilejšími technologiemi a světlým skandinávským dřevem v kombinaci s pestrými odstíny látek jde ve stopách své předchůdkyně: prostorné venkovní paluby dávají pasažérům přístup až na příď, která je ideálním místem pro pozorování mořských živočichů a úchvatných scenérií. V případě, že počasí nepřeje, je tady pořád ještě společenský prostor Observation Lounge s panoramatickými okny, pohodlným sezením a dalekohledy.

Restaurace Imaq na 4. palubě servíruje vybranou kuchyni (snídaně a obědy formou bufetu, večeře formou bufetu nebo menu) a několika-úrovňová podlaha zaručuje, že bez ohledu na to, kde sedí, mají hosté i při jídle výhled ven. Když se pak loď při večeři rozhodne navštívit velryba, není nic snadnějšího než se rychle přemístit na přilehlý balkon. Malé bistro za recepcí doplňuje nabídku občerstvení o kávu, čaj, horkou čokoládu, sušenky a další drobnosti za poplatek.

Kdo chce nahlédnout blíže do doby velkých polárních průzkumníků, může se těšit na expozici původních artefaktů z Amundsenových a Nansenových expedic. Každé plavby se účastní zkušený a znalý expediční tým, který po celou její dobu organizuje v konferenční místnosti nebo hned dvou přednáškových sálech prezentace a debaty na nejrůznější témata. Další informace jsou pak zájemcům k dispozici ve značkovém Vědeckém centru Hurtigruten.

Hlavním bodem programu každé plavby na MS Fram jsou samozřejmě jedinečné destinace a s nimi spojené nezapomenutelné zážitky, i ve chvílích na moři je ale určitě co dělat. Na 7. palubě čeká na aktivně založené dobře vybavená fitness místnost s nádhernými výhledy z velkých oken, pořádně prohřát se pak mohou v jedné z vířivek nebo v oddělených saunách.

Jak se na plavidla dnešní doby sluší, je v nabídce MS Fram také bezdrátové připojení k internetu, je však třeba počítat s tím, že vzhledem ke vzdáleným destinacím na jeho dostupnost a stabilitu není možné spoléhat.

Plavby jsou otevřené i pro cestující s dětmi od 5 let, není pro ně ale připraven žádný speciální program ani herna a při nepříznivých podmínkách může být z bezpečnostních důvodů omezen také jejich vstup na pevninu.

11 647t Brutto tonáž
113m délka lodě
20m šířka lodě
16 rychlost v uzlech
318 max. počet pasažérů
137 celkový počet kabin
Nejmenší Velikost lode
12.2007 Inaugurační plavba
12.2020 Poslední rekonstrukce

Kajuty

MS Fram nabízí celkem 127 kajut, na své si tak přijdou hosté s různými očekáváními. Na výzdobě kajut se podíleli arktičtí umělci, a tak cítit se tady jako na opravdové expedici, určitě nebude problém.

Na výběr je ze 4 kategorií ubytování.

Nejluxusnější a nejprostornější jsou apartmá Expedition Suite s obývací částí, samostatnou koupelnou se sprchou nebo vanou a WC a (většinou) dvoulůžky. Nechybí župan, pantofle a balíček s koupelovými produkty. Větší apartmá disponují jednou nebo dvěma místnostmi, TV, konvicí na přípravu čaje a kávy, stereem a minibarem, některá nabízí i vanu, většina z nich pak také soukromý balkon nebo velké okno. Horní paluby zabírají apartmá standardní velikosti s jednou nebo dvěma místnostmi, obývací částí, TV a minibarem.

Paluby v horní a střední části lodi jsou určené pro kajuty Arctic Superior s koupelnou se sprchou a WC, vybavením na přípravu kávy a čaje a ve většině případů dvěma samostatnými lůžky, z nichž jedno slouží zároveň jako pohovka.

Vnitřní kajuty Polar Inside jsou rozmístěny napříč celou lodí a hosté tady najdou samostatnou koupelnu se sprchou a WC a ve většině případů oddělená lůžka, z nichž jedno slouží jako pohovka. Některé z kajut mají dvoulůžka, jiné pak patrové postele.

Podobně vybavené jsou také kajuty Polar Outside ve střední a spodní části lodi, pasažéři si tady však užijí okno (výhled z něj je však v některých případech omezený).


Zábava

 • Vířivky, oddělené sauny
 • Fitness místnost
 • Restaurace, bistro
 • Knihovna
 • Společenský prostor Observation Lounge s barem
 • Nunami lobby s „umělým“ krbem
 • Konferenční místnost, 2 přednáškové sály
 • Vědecké centrum
 • Internetová kavárna s knihovnou
 • Obchod
 • Expediční tým – přednášky na nejrůznější témata
 • Bezdrátové připojení k internetu