Mormugao (Goa)
Mormugao (Goa)

Plavby v okolí

Mormugao (Goa) / Indie

Ve středu západního pobřeží Indie leží na břehu Arabského moře Mormugao. Město v nejmenším indickém státě je jeho hlavním přístavem a s vstupní branou do Goa.

Už na počátku 16. století dorazili do Goa Portugalci, pod jejichž nadvládou oblast vzkvétala, a roku 1612 tady vystavěli mohutnou obrannou pevnost. V 18. století bylo město zdecimováno cholerou, už v roce 1886 se ale veřejnosti otevřel zmodernizovaný přístav a železnice, kolem nichž bylo na počátku 20. století vystavěno městečko Vasco da Gama. Dnes je pro velkou část návštěvníků Mormugao vstupní branou do Goa, historické části Panaji a na nádherné pláže Arabského moře.

Na jižním břehu řeky Mandovi se na sever od přístavu rozkládá Panaji. Město, které se v roce 1843 oficiálně stalo hlavním městem Goa, je jedním z nejmenších a nejpříjemnějších hlavních měst Indie. V jeho nejstarší části, Old Goa, na návštěvníky čeká dobře zachovaná architektura z doby portugalského kolonialismu: úzké klikaté uličky s historickými domy se střechami z červených tašek, bílé kostely a nespočet malých příjemných kaváren a barů, jež svojí atmosférou připomenou Středomoří.

Pevnost Aguada je jednou z mnoha lemujících pobřeží Goa. Vystavěna byla už v roce 1612 a dnes jsou odsud – stejně jako od nedalekého opuštěného majáku z roku 1864 - překrásné výhledy na moře.

Konvent kostela svatého Františka z Assisi ve Staré Goa je domovem Archeologického muzea se širokou sbírkou artefaktů, přibližujících bohaté dějiny regionu od prehistorie přes středověk až po portugalský kolonialismus. Milovníci aviatiky by si neměli nechat ujít Muzeum námořního letectva s expozicí letadel, zbraní a fotografií.

Mangeshi, vystavěný už před 400 lety, patří mezi největší a nejoblíbenější hinduistické chrámy v oblasti. Nádherná bílá stavba s modrými a zlatými detaily je zasvěcena jedné z mnoha reinkarnací boha Šivy. To největší křesťanské kostely, které kolonizátoři v jižní Asii vybudovali, nejsou dnes už v nejlepším stavu, i tak ale stojí za krátkou prohlídku.

Goa je známá svými překrásnými plážemi, jež si evropští turisté oblíbili už v 60. letech minulého století. Mezi ty nejblíže přístavu patří Bogmalo, skvělá nejen na koupání a opalování, ale také šnorchlování. Na aktivně založené čeká celá řada vodních sportů od potápění přes vyjížďky na kajaku až po rybaření.

Mezi řekami Mandovi a Mapusa se rozkládá ostrov Chorao s ptačí rezervací. V rozlehlé oblasti mangrovových bažin protkaných chodníčky a lemovaných pozorovatelnami se bude líbit hlavně milovníkům ptáků.

Jídelníčku Goa kralují mořské plody, magickou kombinací jsou potom rýže, kari a ryby. Khatkhate kari je směs dušeného masa, ovoce a alespoň pěti druhů sezónní zeleniny, vindaloo pak známý portugalský pokrm z vepřového masa s hustou ostrou omáčkou. Kdo má chuť na sladké, může ochutnat tradiční puding bebinca z mouky, cukru, másla a kokosového mléka.

 

 

Místa, která stojí za to vidět

Aguada Fort – Kochejte se nádhernými výhledy na moře z portugalské pevnosti, vystavěné už na počátku 17. století.

Archeological Museum – Nahlédněte do zajímavé historie oblasti, kdysi slavného portugalského impéria v Indii.

Benaulim Beach – Relaxujte, koupejte se a se šnorchlem objevujte bohatý život pod mořskou hladinou u překrásné pláže na pobřeží Arabského moře.

Mangeshi Temple – Prohlédněte si nádherný, před čtyřmi staletími vystavěný hinduistický chrám, zasvěcený bohu Šivovi.

Dr. Salim Ali Bird Sanctuary – Při procházce nádhernou krajinou mangrovových mokřadů pozorujte migrující ptáky, kaloně i netopýry.

Margao – Nahlédněte do života místních a na zdejším trhu ochutnejte některé z lokálních specialit a nakupte autentické suvenýry.

Naval Aviation Museum – Seznamte se s vývojem indického námořního letectva v zajímavém muzeu s řadou skvělých exponátů. 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Mormugaa