X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

New Mangalore
New Mangalore

Plavby v okolí

New Mangalore / Indie

New Mangalore je hlubokomořský přístav ve státě Karnataka na západním pobřeží Indie, jediný významný přístav v této části země a jeden z nejdůležitějších v celé Indii. Nový přístav nahradil v 70. letech 20. století ten starý, který je dnes využíván hlavně pro rybolov.

Věří se, že Mangalore bylo založeno už v 10. století, dnes je jedním z nejrychleji se rozvíjejících měst v Indii, známé pro řadu škol a univerzit také jaké „kolébka vzdělanosti“.

Jen co by kamenem dohodil od Mangalore a asi 30 kilometrů od přístavu stojí překrásný chrám Gokarnanatheshwara, na nejvyšší hoře v okolí se pak k nebi vypíná chrám Kadri Manjunath. Chrám byl vystavěn v 11. století a je domovem bronzové sochy boha Lokeshwary, která je považována za nejlepší v celé Indii. Na stejném místě je možné navštívit také jeskyně Pandava. Kaple Saint Aloysious byla postavena mezi 18. a 19. stoletím a její stěny jsou zdobené nádhernými malbami. Chrám Mangaladevi dal městu jméno a sám byl pojmenován podle indické princezny, dnes je velmi důležitým poutním místem. Nedaleko od města stojí Boloor, vojenská pozorovatelna postavená z černého kamene, která je součástí bývalé sultánovy baterie. Jsou odsud nádherné výhledy na moře.

Mangalore má velkou populaci orlů, které je možné pozorovat na každém kroku, pozor si je třeba dát také na hady, kteří jsou tady posvátní.

Vodní tematický park Pilikula nisarga zahrnuje vědecké centrum, arboretum nebo golfové hřiště, projížďky na loďkách nebo zvířecí park Kadri Hill Park, kde je možné setkat se leopardy, krokodýly a řadou dalších jedinečných druhů.

Mangalore se může pyšnit řadou hezkých a čistých pláží, většina z nich ale není vhodná ke koupání. Zářnou výjimkou je třeba pláž Tannierbavi, známá pro své překrásné západy slunce.

Vychutnejte si místní speciality

Příznivci nakupování si přijdou na své v četných nákupních galeriích a na tradičních trzích a zklamáni nebudou ani ti, kteří rádi ochutnávají exotické kuchyně. Ujít by si neměli nechat typické Udipi pokrmy, mořské plody s ostrou kokosovou omáčkou a specialitu oblasti, Kori-Roti, kuřecí kari s chlebem. Oblast Mangalore je známá pěstováním kešu a k dispozici jsou také exkurze na farmu s kořením, provoněnou skořicí, kardamomem a muškátovým oříškem.


Místa, která stojí za to vidět