Georgetown (Penang)
Georgetown (Penang)

Plavby v okolí

Georgetown (Penang) / Malajsie

U severozápadního pobřeží Malajsie se v Malackém průlivu rozkládá ostrov Penang. V jeho severovýchodní části leží město George Town s přístavem, schopným obsloužit ty největší výletní lodě světa. George Town má asi 750 tisíc obyvatel, z nichž většina jsou Číňané.

Po staletí byl bezpečný přístav využíván obchodníky z Číny, Indie, Arábie i Evropy, roku 1786 byl pak sultánem postoupen Britské Východoindické společnosti výměnou za příslib vojenské ochrany. Penang se stal první britskou pevností v jihovýchodní Asii: obchod vzkvétal a město, pojmenované po králi Jiřím III., zažívalo staletí prosperity. Za druhé světové války se ostrova zmocnili Japonci, v roce 1957 se stal součástí nezávislého malajského státu. Dnes je pro svoji bohatou multikulturní minulost a zajímavou směsici čínských a koloniálních vlivů jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů Malajsie.

Historické centrum George Town bylo pro svoji nádhernou historickou architektu zapsáno na seznam UNESCO. Návštěvníci tady kromě pevnosti Cornwallis, jedné z největších v zemi, najdou hezké koloniální budovy, historické domy s obchody v úrovni ulice a obytnými místnostmi v patře a také hinduistické chrámy a muslimské mešity, stojící bok po boku křesťanským kostelům.

Penang je stále známější také pro svoje pouliční umění včetně působivých nástěnných maleb: známé jsou ty s 3D prvky od původem litevského umělce Ernesta Zacharevice nebo kovové karikatury, znázorňující původ jmen jednotlivých ulic.

Kdo se chce o historii a kultuře ostrova dozvědět více, měl by navštívit Státní muzeum a uměleckou galerii Penangu se skvělými expozicemi. Nahlédnout do časů zámožných obchodníků je možné například v panství Pinang Peranakan, vybaveném dobovým nábytkem, artefakty nebo oděvy a obuví. Milovníci přírody pak mohou zavítat do Botanických zahrad nebo zahrad s tropickým kořením, které kromě 500 druhů rostlin a živočichů nabízí také kurzy vaření.

V horách za hranicemi města se nachází komplex Kek Lok Si, údajně největší buddhistický chrám jihovýchodní Asie, jehož dominantou je 36metrová socha Guan Yin, bohyně milosrdenství. Nádherné výhledy si turisté mohou užít z vrcholku hory Penang: v nadmořské výšce 600 metrů stojí bývalé rezidence britských kolonizátorů a je tu příjemný chládek.

Milovníci nákupů by si neměli nechat ujít návštěvu Čínského města, Malé Indie nebo tržišť Penang Bazaar a Chowrasta Market, kde pořídí vše od koření po látky.

Penang je známý coby gurmánský ráj Malajsie, ne-li celé Asie, a má to dobrý důvod. Ulice Macalister je lemovaná nespočtem restaurací, kde je možné ochutnat výtečné místní speciality – char kwey keow, smažené ploché rýžové nudle s garnáty, sojovou omáčkou a chilli, servírované na banánovém listu, penang laksa, hustou nudlovou polévku ze silného rybího vývaru, nebo nasi kandar, dušenou rýži servírovanou nejčastěji s masem nebo zeleninou na kari.

Místa, která stojí za to vidět

Goerge Town´s UNESCO World Heritage Area – Obdivujte zajímavou směsici historické pevnosti, britských koloniálních staveb a domů čínských obchodníků.

Penang Hill – Užijte si překrásné výhledy a příjemný chládek na vrcholku hory v nadmořské výšce 600 metrů.

Street of Harmony – Prohlédněte si historickou mešitu, čínský chrám zasvěcený bohyni milosrdenství i anglikánský kostel svatého Jiřího, stojící bok po boku v jedné ulici.

Wonderfood Museum – Nenechte si ujít návštěvu jedinečného muzea s trojrozměrnými modely jídla v nadživotní velikosti a pořiďte si fotku na pozadí některé z mnoha výstředních scenérií.

Kek Lok Si Temple – Rozjímejte obklopeni nádhernými stavbami majestátního buddhistického chrámu s 36metrovou sochou bohyně milosrdenství.

Chew Jetty – Nechte se okouzlit nádherným západem slunce z historického dřevěného mola, lemovaného domy na kůlech, vystavěnými čínskými obchodníky v 19. století.

Penang State Museum and Art Gallery – Pronikněte do fascinující minulosti i umění oblasti, formované britským kolonialismem i čínskými obchodními ambicemi.


Místa, která stojí za to vidět