Maputo

Maputo / Mosambik

V jihovýchodním cípu Mosambiku na pobřeží Indického oceánu leží hlavní a se svým více než milionem obyvatel také největší město země a důležitý námořní přístav, v jehož ekonomice hraje hlavní roli obchod.

Oblast Maputa byla osídlena už kolem roku 1500, kdy tady existovala malá rybářská vesnice. Tu v polovině 16. století jako první Evropan objevil portugalský mořeplavec Lourenco Marquez, jehož jméno později nové, moderní město získalo. V roce 1781 tady portugalští kolonizátoři vystavěli pevnost a na konci 19. století se město stalo hlavním městem kolonie Portugalský Mosambik a po získání nezávislosti země v roce 1975 také hlavním městem Mosambiku. Ekonomika Maputa jako významného přístavu byla silně poškozena v průběhu 16 let trvající občanské války, dnes je ale jeho stabilita obnovena a město má svým návštěvníkům určitě co nabídnout.

Maputo se může pochlubit dobře zachovalou portugalskou koloniální architekturou z přelomu 19. a 20. století, a to zejména v centrální historické části Baixa. Patří mezi ně například budova vlakového nádraží s bronzovou kupolí z roku 1916 nebo neoklasická budova radnice na náměstí Nezávislosti. Tady je možné obdivovat také hezkou katedrálu a „Železný dům“, guvernérovu rezidenci navrženou známým architektem Eiffelem na konci 19. století. V roce 1885 byly založeny zahrady Tunduru, vzdálené odtud je co by kamenem dohodil.

Mezi nejstarší a nejnavštěvovanější stavby města patří pevnost Maputo z poloviny 19. století, kde dnes sídlí zajímavé muzeum zasvěcené koloniální historii země. Široké ulice jsou lemované subtropickými rostlinami, známými jako „jacaranda“ a akáciemi, které Maputu vysloužily přezdívku „Město akácií“ nebo „Perla Indického oceánu“.

Maputo je známé svojí živou kulturní scénou s řadou restaurací, kaváren a klubů. Za krátkou návštěvu určitě stojí Muzeum přírodní historie s malou etnografickou expozicí a unikátní kolekcí sloních fetusů. Milovníci nakupování si přijdou na své na tradičních trzích, o které ve městě není nouze, a kde je možné koupit vše od koření přes lokální produkci až po rukodělné výrobky. Dobrou volbou, co se týče nákupů, je také ulice Avenida Julius Nyerere.

Maputo je výbornou výchozí destinací pro návštěvu nedalekých pláží Catembe nebo Ponta d´Ouro, která je s Ponto Malongane také vyhledávaným místem příznivců potápění.

Coby přístavní město je Maputo proslulé svými rybami a mořskými plody. Stalo se téměř synonymem pro krevety, které je možné dát si tady na mnoho způsobů. Populární je ale také kuře - třeba „galinha a Zambeziana“ s limetkou, česnekem a omáčkou piri-piri. Návštěva hlavního města Mosambiku nikdy nebude kompletní bez sklenice dobře vychlazeného vynikajícího piva místních značek Dois M nebo Laurentina.

 

Místa, která stojí za to vidět

Independence Square – Obdivujte koloniální architekturu na hlavním náměstí s neoklasickou radnicí, hezkou katedrálou a „Železným domem“ z pera slavného architekta Eiffela.

Maputo Fortress – Prohlédněte si jednu z nejstarších staveb města, pevnost z poloviny 19. století, a seznamte se s koloniální historií v místním muzeu.

Tunduru Gardens – Unikněte polednímu horku a shonu velkoměsta v zahradách, založených britských architektem už na konci 19. století.

CFM Maputo Railway Station – Nenechte si ujít neoklasickou stavbu vlakového nádraží z počátku 20. století, oceněnou jako jedna z nejkrásnějších na světě.

Natural History Museum – Zastavte se v muzeu s jedinečnou sbírkou sloních fetusů.

Bilene – Vyrazte z města na překrásnou písečnou pláž s křišťálově čistou vodou ideální ke koupání.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Maputa

Mauricius, Reunion, Madagaskar, Mosambik, Jihoafrická republika z Port Louis na lodi Norwegian Dawn

Loď: Norwegian Dawn
Trasa: Mauricius, Reunion, Madagaskar, Mosambik, Jihoafrická republika
Nalodění: Port Louis, Mauricius
Vylodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Trvání: 12 nocí