X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Ostrov Mosambik
Ostrov Mosambik

Plavby v okolí

Ostrov Mosambik / Mosambik

U severozápadního pobřeží Mosambiku leží stejnojmenný ostrov, spojený s pevninou 3 kilometry dlouhým mostem, vystavěným v 60. letech 20. století. Ostrov korálového původu, který od severu k jihu měří asi 3 kilometry a v nejširším místě má 500 metrů, obývá 14 tisíc lidí. Dnes je jednou z nejrychleji se rozvíjejících turistických destinací země.

Před tím, než jej jako první Evropan navštívil na konci 15. století mořeplavec Vasco da Gama, byl ostrov Mosambik důležitým arabským přístavem. V roce 1507 tady Portugalci založili svoji základnu a o několik let později vystavěli kapli, která stojí dodnes. V 16. století tady vznikla pevnost a ostrov se stal hlavním městem koloniální Portugalské východní Afriky. Tím byl až do roku 1898, kdy se hlavní město přesunulo do dnešního Maputa.

V severní části ostrova, Kamenném městě (Stone Town), se zachovaly stavby z doby, kdy byla země portugalskou kolonií. Za prohlídku stojí kaple Nossa Senhora de Baluarte z roku 1522, považovaná za nejstarší evropskou stavbu na jižní polokouli na světě. Majestátní neoklasicistní budova nemocnice z roku 1877 byla dlouhou dobu vůbec největší na jih od Sahary.

Se stavbou pevnosti São Sebastião se začalo v roce 1558 a její dokončení trvalo celých 62 let. Dnes je stavba nejstarší dosud zachovalou kompletní pevností v subsaharské Africe a také jedním z nejhezčích příkladů vojenské architektury na kontinentu.

Palác São Paulo je bývalou rezidencí guvernéra, která dnes hostí umělecké muzeum. Návštěvníci si tady mohou prohlédnout také původní nábytek a další vybavení domácnosti, které dávají nahlédnout do běžného života lidí z vyšší vrstvy v 18. století, kdy země zažívala svůj největší rozkvět.

Jižní část ostrova je poseta domy s doškovými střechami a díky svému architektonickému bohatství byl celý ostrov zapsán na seznam UNESCO. Je domovem celé řady zajímavých historických kostelů, ale také několika mešit a hinduistického chrámu.

Ostrov se může pochlubit řadou nádherných písečných pláží a je výborným východiskem pro výlety na kajaku nebo šnorchlování v místních teplých a průzračně čistých vodách.

Jen 5 kilometrů východně od něj leží malinký ostrůvek Goa s krásnou pláží a majákem ze 70. let 19. století, odkud jsou překrásné výhledy na oceán. Asi 2 kilometry jižně od Goa se rozkládá málo navštěvovaný ostrůvek Sena s hezkou lagunou.


Místa, která stojí za to vidět