Camboriu
Camboriu

Plavby v okolí

Camboriu / Brazílie

Na jihovýchodním pobřeží Brazílie se na břehu jižního Atlantského oceánu rozkládá Balneário Camboriú, krátce také Camboriú. Město ve státě Santa Catarina má asi 120 tisíc obyvatel, v letní sezóně se ale toto číslo snadno vyšplhá i přes milion. 

Prvními obyvateli oblasti byli lidé kmene Tupi-Guaraní, skutečné sídlo, známé nejprve jako Bon Sucesso, později Barra, tady pak bylo založeno v roce 1758. V polovině 19. století se s vidinou úrodné půdy začaly v regionu usazovat německé rodiny a už ve 30. letech 20. století začala jeho výhodná poloha vábit příznivce vodních sportů. První hotel vyrostl v Camboriú v roce 1932, dnes je město oblíbenou prázdninovou destinací, která přivítá miliony turistů ročně.

Camboriú je rezortním městem, známým svými výškovými budovami, jež mu (spolu s množstvím turistů) daly přezdívku Brazilská Dubaj. Hlavním lákadlem Camboriú jsou jeho překrásné pláže: přímo ve městě leží Praia Central, spojená unikátním způsobem - lanovkou - s nedalekou pláží Laranjeiras. Na pláž, považovanou často za jednu z nejkrásnějších v oblasti, se návštěvníci mohou dostat také na palubě pirátské lodi ze 17. století. O něco jižněji pak leží Pinho, první oficiální nudistická pláž v Brazílii, kde si přijdu na své příznivci opalování bez plavek.

Centrem Camboriú je Avenida Atlantica, rušná ulice lemovaná bary, restauracemi a obchody, kde to žije v jakoukoli denní i noční hodinu a kde se nachází také několik podniků, patřících mezi nejlepší v celé zemi.

V ústí řeky Camboriú v jižní části města se rozkládá park Unipraias s pozůstatky téměř vymizelého Atlantského lesa a lanovkami a zip line, z nichž jsou nádherné výhledy na město. Těmi se turisté mohou kochat také od majestátní, 33 metrů vysoké sochy Krista na vrcholku hory Morro da Cruz severně od centra. Nabízí malé muzeum s fotografiemi Camboriú a v noci je krásně nasvětlená.

Zábavní park Cyro Gevaerd, známý také jako Sanur, potěší nejen rodiny s dětmi: na návštěvníky tady čekají voliéry s ptáky, akvárium, archeologické a oceánografické muzeum, rybářské muzeum i minifarma s místními druhy zvířat i rostlin v jejich přirozeném prostředí. Zoo je pak domovem lvů, tygrů, opic, aligátorů a dalších zvířat.

Už v polovině 19. století byla za použití velrybího tuku a malty v koloniálním stylu vystavěna kaple Santo Amaro. Kdo dává přednost přírodě, neměl by si nechat ujít park Raimunda Goncaleze Malty, kde je možné prohlédnout si při procházce po několika trecích místní druhy rostlin.

Necelou půlhodinu severně od Camboriú leží (hned po plážích) jedna z nejoblíbenějších atrakcí oblasti, Betto Carrero, zábavní park s horskými drahami, kabaretními show nebo zoo. Komu zbude čas, může vyrazit do hodinu jízdy vzdáleného Blumenau, známého jako německou kulturou nejvíce ovlivněné město celé Brazílie. Architektura, kultura i gastronomie tady silně připomínají Evropu a v Německé vesnici se tady dokonce pořádá i známý Octoberfest. 

Na příznivce gastronomie čekají v Camboriú čerstvé ryby a mořské plody, sladké ovocné koktejly a samozřejmě také tvrdý alkohol, který je s návštěvou brazilského pobřeží nerozlučně spjatý. Za ochutnávku stojí calderado de frutos de mar, dušená směs mořských plodů jako olihně nebo krevety, nebo marisco lambe-lambe, mušle plněné směsí rýže, zeleniny a koření.

Místa, která stojí za to vidět

Praia Central - Projděte se po předlouhé písčité pláži, lemované výškovými budovami, jež (spolu s turisty) daly městu přezdívku Brazilská Dubaj.

Avenida Atlantica - Zažijte atmosféru rušného rezortního města na ulici lemované nespočtem barů, restaurací a obchodů.

Parque Unipraias - Navštivte pěkný park s pozůstatky vzácného Atlantského lesa a řadou atrakcí pro celou rodinu. 

Cristo Luz – Kochejte se nádhernými výhledy od hezky osvětlené mohutné sochy Krista, shlížející na město.

Praia de Laranjeiras – Relaxujte, koupejte se a opalujte na pohádkové písčité pláži na břehu jižního Atlantského oceánu.

Betto Carrero - Zažijte spoustu legrace i adrenalin ve skvělém zábavním parku s horskými drahami a restauracemi.

Parque Natural Municipal Raimundo Goncalez Malta - Odpočiňte si od ruchu velkoměsta a prohlédněte si místní druhy rostlin při procházce v hezkém parku.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Camboriu