Ilheus

Ilheus / Brazílie

Na východním pobřeží Brazílie se ve státě Bahia na pobřeží jižního Atlantského oceánu rozkládá Ilhéus. Město leží asi 200 kilometrů jižně od hlavního města státu, Salvadoru, a má přibližně 130 tisíc obyvatel.

Město bylo založeno roku 1534 coby portugalské koloniální sídlo pod názvem Sao Jorge dos Ilhéos. Už v 19. století hrálo důležitou roli při exportu kakaových bobů z oblasti do celého světa, a vysloužilo si tak přezdívku Hlavní město kakaa. Dnes je Ilhéus jedním z nejdůležitějších turistických center středu východní Brazílie, oblíbeným především pro své nádherné pláže a kulturní dědictví, ale i výjimečnou gastronomii.

Kostel Sao Jorge byl vystavěn už v roce 1556, a je tak jedním z nejstarších v celé Brazílii, většina staveb ve městě ale pochází z počátku 20. století. Jeho symbolem je katedrála svatého Sebastiana, unikátní směsice architektonických stylů, s jejíž stavbou se začalo roku 1931. Ve 20. letech byl otevřen bar Vesúvio, navštěvovaný už kakaovými farmáři a proslavený díly Jorge Amada, nejznámějšího a nejpopulárnějšího spisovatele celé Brazílie. Autorovi více než 25 novel, přeložených do bezmála 50 jazyků, je ve městě věnováno zajímavé muzeum, sídlící v přepychovém domě, jenž v roce 1929 vystavěl jeho otec a kde Amado strávil část svého života. 

Kdo chce nahlédnout do historie oblasti, neměl by si nechat ujít návštěvu Muzea posvátného umění s širokou sbírkou cenných artefaktů z 16., 17. a 18. století. Na západ od města se rozkládají kakaové farmy Yrere a Primavera, kde je pro změnu možné seznámit se s celým procesem pěstování a zpracování bobů, které jsou základem čokolády.

Naopak jižně se rozprostírá Ekopark Una, kde si návštěvníci vyzkouší ruční extrakci mízy z gumovníku nebo si zaplavou ve vodách řeky Maruim. Největší atrakcí je ale 100 metrů dlouhá stezka v korunách stromů, odkud se otevírají nádherné výhledy na Atlantský les a jeho jedinečné obyvatele - zlaté tamaríny, zlatobřiché kapucíny či lenochody, o jejichž záchranu se tady stará jedno z nejdůležitějších rehabilitačních center v Brazílii. Na místě botanické zahrady Mata da Esperanca v těsné blízkosti centra v 16. století stával mlýn na cukrovou třtinu, jehož ruiny si zájemci mohou prohlédnout s výkladem průvodce.

Ilhéus, to jsou ale také překrásné písčité pláže: mezi ty nejoblíbenější a nejbližší městu patří Sul a Milionários, jako v ráji si pak milovníci koupání a vodních sportů budou připadat 60 kilometrů severně na překrásné pláži Itacarezinho.

Ideálním místem pro nákup autentických suvenýrů je Mercado de Artesanato, nabízející nejrůznější rukodělné výrobky i skvělé restaurace, o které v Bahii, Mekce gurmánů, není nouze. Za ochutnání stojí acarajé, smažené těsto z hnědých fazolí plněné krevetami a přelité pálivou omáčkou a rajčatovou šťávou, moqueca, dušená směs mořských plodů, kokosového mléka, zeleniny a koření podávaná většinou s rýží, nebo bolo de aipim, vynikající koláč z manioku.

Místa, která stojí za to vidět

Catedral de Sao Sebastiao – Obdivujte symbol města, pěknou katedrálu zajímavé směsice stylů z 30. let 20. století.

Casa de Cultura Jorge Amado – Nahlédněte do života a díla nejslavnějšího brazilského spisovatele v jeho domě z roku 1929.

Bar Vesúvio – Nenechte si ujít dobře vychlazené pivo v baru, kde se scházeli už kakaoví plantážníci a který navždy proslavil Jorge Amado.

Fazenda Yrere – Seznamte se se zpracováním kakaových bobů a výrobou čokolády přímo na kakaové plantáži.

Ecoparque de Una – Projděte se v korunách stromů Atlantského lesa, užijte si nádherné výhledy a pokuste se zahlédnout některé z mnoha endemických druhů.

Praia dos Milionarios – Relaxujte, koupejte se a opalujte na překrásné písčité pláži nedaleko od města.

Centro de Recuperacao Bicho Preguica – Prohlédněte si roztomilé lenochody v jednom z nejdůležitějších rehabilitačních center v Brazílii.   


Místa, která stojí za to vidět