X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Ilhabela
Ilhabela

Plavby v okolí

Ilhabela / Brazílie

U jihovýchodního pobřeží Brazílie se v jižním Atlantském oceánu rozkládá Ilhabela. Ostrov ve státě Sao Paulo, oddělený od pevninské části země jen úzkým průlivem, má rozlohu 350 kilometrů čtverečních a asi 35 tisíc obyvatel.

Než jej v roce 1502 objevil italský obchodník a mořeplavec Amerigo Vespucci, byl ostrov po staletí obýván původním jihoamerickým lidem, který jej nazýval Ciribai, Pokojné místo. V následujících staletích sloužila Ilhabela jako základna na obranu proti útokům ze strany cizích národů, pirátů, otrokářů a pašeráků. Pozdější snaha o přeměnu Ilhabely v úrodnou kávovou plantáž nepřinesla kýžené ovoce a dnes je většina ostrova chráněným územím. Od druhé poloviny 20. století je Ilhabela vyhledávanou turistickou destinací i častou zastávkou výletních lodí.

Ve středu západního pobřeží se rozkládá stejnojmenné hlavní město ostrova, Ilhabela. Historické centrum známé jako Vila nabízí nespočet výborných restaurací, barů i obchůdků a k vidění je tady také spousta koloniálních domů. Za krátkou návštěvu určitě stojí i pěkný modrobílý kostelík Nossa Senhora d´Ajuda, vystavěný před více než dvěma staletími. Nedaleké muzeum Waldemara Belisária je zasvěcené známému modernistickému malíři italského původu, který na Ilhabele žil i zemřel, a prohlédnout si je tady možné i zajímavé krátkodobé výstavy. 

Ilhabela, v překladu Krásný ostrov, láká ale především na své nádherné pobřeží, které lemuje asi čtyřicítka překrásných písčitých pláží. Mezi ty nejznámější patří Castelhanos na východním, Curral na západním nebo Jabaquera na severním pobřeží. Pláž Bonete na jižním pobřeží je přístupná jen na člunu a byla zvolena jednou z nejkrásnějších v celé Brazílii.

Na Ilhabele si ale na své přijdou nejen příznivci koupání a odpočinku pod slunečními paprsky, ale také potápěči. Na ty tady pod křišťálově čistou hladinou čeká pestrý život korálových útesů, ale i hned šest přístupných vraků lodí. Oblíbený je ostrůvek Cabras u pobřeží hlavního města, který je součástí podvodní ekologické rezervace s pestrobarevnými korály i hejny exotických ryb včetně mořských koníků.

Vnitrozemí vulkanického ostrova je hornaté a hned na několika místech dosahuje nadmořské výšky přes tisíc metrů. Horské svahy jsou pokryté hustým Atlantickým lesem, jehož velká část spadá pod Ilhabelský státní park, biosférickou rezervaci UNESCO. Ta je domovem mnoha jedinečných druhů rostlin a živočichů (mezi nimi například tukanů nebo kapucínů), ale také celé řady pěších tras pro začátečníky i pokročilé. Ostrov se může pochlubit bezmála čtyřmi stovkami vodopádů, jako je třeba 50metrový vodopád Gato. Kdo absolvuje 4kilometrový trek džunglí přímo z pláže Castelhanos, bude za vynaloženou námahu odměněn nejen úchvatnou scenérií, ale také osvěžující koupelí přímo pod vodopádem.

Populární jsou jízdy na plachetnici, surfování nebo výpravy za pozorováním delfínů či velryb a v neposlední řadě také skvělá gastronomie. Ilhabela je proslulá těmi nejlepšími krevetami v celé Brazílii, ale na jídelníčku se objevují i další speciality jako třeba čerstvě ulovený tuňák a další plody moře. 

Místa, která stojí za to vidět

Nossa Senhora d´Ajuda – Prohlédněte si hezký modrobílý kostelík, vystavěný před více než 200 lety.

Cachoeira do Gato – Projděte se k nádhernému, 50 metrů vysokému vodopádu a osvěžte se v horkém dni v jezírku přímo pod ním.

Praia do Bonete – Relaxujte, opalujte se a koupejte na pohádkové písčité pláži, zvolené za jednu z nejkrásnějších v celé Brazílii.

Parque Estuadal de Ilhabela – Vyrazte na túru kouzelnou krajinou Atlantického lesa a mějte oči otevřené: možná zahlédnete i hlučné tukany nebo zvědavé kapucíny.

Ilha das Cabras – Nechte se uchvátit barevnými korály a exotickými druhy ryb pod křišťálově čistou hladinou.

Museu Waldemar Belisário – Nahlédněte do života a díla významného modernistického malíře, který na ostrově žil a v roce 1983 tady také zemřel.

Velasquez – Ponořte se k jednomu z nejnovějších vraků ostrova, španělské lodi, potopené v roce 1906.


Místa, která stojí za to vidět