X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Luderitz
Luderitz

Plavby v okolí

Luderitz / Namibie

V jihovýchodní části Namibie se na pobřeží jižního Atlantského oceánu rozkládá Lüderitz, město vystavěné kolem přístavu Robert a Žraločího ostrova.

Prvním Evropanem v oblasti byl portugalský badatel a mořeplavec Bartolomeu Dias, který tady přistál ve druhé polovině 15. století a v zátoce, jež pojmenoval Angra Pequena (Malá zátoka), nechal vztyčit kamenný kříž. V 19. století se začaly rozvíjet velrybářství, lov tuleňů a rybolov. Město bylo oficiálně založeno roku 1883 a dostalo jméno německého obchodníka a zakladatele Německé jihozápadní Afriky. Po objevu diamantů v roce 1909 se v oblasti rozhořela diamantová horečka, už po roce 1920 se ale těžilo jen v oblastech jako Pomona a Elizabeth Bay.

Město je proslulé svojí německou koloniální architekturou z doby diamantové horečky. Mezi nejznámější stavby patří dům Goerkehaus ve stylu art nouveau, zabudovaný do skalní stěny hory Diamond Hill. Dům byl postaven mezi lety 1909-11 jako soukromá rezidence manažera a spoluvlastníka diamantové těžební společnosti. Na vrcholku kopce se k nebi vypíná kostel Felsenkirche, odkud jsou nádherné panoramatické výhledy na přístav Robert. Kostel ve vertikálním gotickém stylu byl vysvěcen v roce 1912, a patří tak mezi nejstarší luteránské kostely v Namibii. Za krátkou návštěvu pak určitě stojí také budova železniční stanice z roku 1904.

Zájemce o historii města potěší místní muzeum s expozicí, která se věnuje především těžbě diamantů, která Lüderitz silně ovlivnila. Velkým turistickým lákadlem je dnes opuštěné město duchů Kolmanskop, bývalá prosperující těžařská vesnice v Namibijské poušti asi 10 kilometrů východně od Lüderitz, která je vyhledávaným cílem (nejen) fotografů. S průvodcem je možné prohlédnout si také znovu otevřený diamantový důl v Elizabeth Bay.

Město a jeho okolí se mohou pochlubit rozmanitou přírodou: k vidění jsou tady kolonie lachtanů, tučňáků, plameňáků nebo pštrosů. Na své si přijdou i milovníci mořských ptáků: nedaleké ostrovy Mercury, Ichaboe a Halifax jsou domovem celé namibijské populace terejů jihoafrických, ohrožených afrických tučňáků a skoro čtvrtiny světové populace kormoránů královských. Pozorování delfínů a velryb také není žádnou výjimkou.

Kdo má více času, může vyrazit z města o trochu dál: dvě hodiny jízdy na jih se nachází Bogenfels, oblast s řadou jedinečných skalních formací včetně 55 metrů vysokého skalního oblouku.

Chybou by pak určitě bylo neochutnat některou z místních specialit. Chybět by mezi nimi neměly vynikající namibijské ústřice nebo langusta, pro kterou se tady dokonce pořádá speciální festival.


Místa, která stojí za to vidět