Luderitz
Luderitz

Plavby v okolí

Luderitz / Namibie

V jihovýchodní části Namibie se na pobřeží jižního Atlantského oceánu rozkládá Lüderitz, město vystavěné kolem přístavu Robert a Žraločího ostrova.

Prvním Evropanem v oblasti byl portugalský badatel a mořeplavec Bartolomeu Dias, který tady přistál ve druhé polovině 15. století a v zátoce, jež pojmenoval Angra Pequena (Malá zátoka), nechal vztyčit kamenný kříž. V 19. století se začaly rozvíjet velrybářství, lov tuleňů a rybolov. Město bylo oficiálně založeno roku 1883 a dostalo jméno německého obchodníka a zakladatele Německé jihozápadní Afriky. Po objevu diamantů v roce 1909 se v oblasti rozhořela diamantová horečka, už po roce 1920 se ale těžilo jen v oblastech jako Pomona a Elizabeth Bay.

Město je proslulé svojí německou koloniální architekturou z doby diamantové horečky. Mezi nejznámější stavby patří dům Goerkehaus ve stylu art nouveau, zabudovaný do skalní stěny hory Diamond Hill. Dům byl postaven mezi lety 1909-11 jako soukromá rezidence manažera a spoluvlastníka diamantové těžební společnosti. Na vrcholku kopce se k nebi vypíná kostel Felsenkirche, odkud jsou nádherné panoramatické výhledy na přístav Robert. Kostel ve vertikálním gotickém stylu byl vysvěcen v roce 1912, a patří tak mezi nejstarší luteránské kostely v Namibii. Za krátkou návštěvu pak určitě stojí také budova železniční stanice z roku 1904.

Zájemce o historii města potěší místní muzeum s expozicí, která se věnuje především těžbě diamantů, která Lüderitz silně ovlivnila. Velkým turistickým lákadlem je dnes opuštěné město duchů Kolmanskop, bývalá prosperující těžařská vesnice v Namibijské poušti asi 10 kilometrů východně od Lüderitz, která je vyhledávaným cílem (nejen) fotografů. S průvodcem je možné prohlédnout si také znovu otevřený diamantový důl v Elizabeth Bay.

Město a jeho okolí se mohou pochlubit rozmanitou přírodou: k vidění jsou tady kolonie lachtanů, tučňáků, plameňáků nebo pštrosů. Na své si přijdou i milovníci mořských ptáků: nedaleké ostrovy Mercury, Ichaboe a Halifax jsou domovem celé namibijské populace terejů jihoafrických, ohrožených afrických tučňáků a skoro čtvrtiny světové populace kormoránů královských. Pozorování delfínů a velryb také není žádnou výjimkou.

Kdo má více času, může vyrazit z města o trochu dál: dvě hodiny jízdy na jih se nachází Bogenfels, oblast s řadou jedinečných skalních formací včetně 55 metrů vysokého skalního oblouku.

Chybou by pak určitě bylo neochutnat některou z místních specialit. Chybět by mezi nimi neměly vynikající namibijské ústřice nebo langusta, pro kterou se tady dokonce pořádá speciální festival.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Luderitzu

Plavba do Namibie z Kapského Města na lodi MSC Sinfonia

Loď: MSC Sinfonia
Trasa: Jihoafrická republika, Namibie
Nalodění: Walvis Bay, Namibie
Vylodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Trvání: 5 nocí

Portugalsko, Španělsko, Gambie, Ghana, Angola, Namibie, Jihoafrická republika z Lisabonu na lodi Azamara Pursuit

Loď: Azamara Pursuit
Trasa: Portugalsko, Španělsko, Gambie, Ghana, Angola, Namibie, Jihoafrická republika
Nalodění: Lisabon, Portugalsko
Vylodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Trvání: 21 nocí