Walvis Bay
Walvis Bay

Plavby v okolí

Walvis Bay / Namibie

Ve stejnojmenné zátoce uprostřed východního pobřeží Namibie se na břehu jižního Atlantského oceánu rozkládá město Walvis Bay. Jediný přirozený hlubokomořský přístav země je chráněný písečnou kosou poloostrova Pelican Point a je oblíbenou destinací výletních lodí.

V roce 1487 přistál v zátoce známy portugalský mořeplavec Bartolomeu Dias, až do konce 19. století ale trvalo, než se oblast poté, co ji obsadili Britové, začala rozvíjet. Přesto, že Namibie získala nezávislost už v roce 1990, oblast Walvis Bay byla pod vlivem Jihoafrické republiky až do roku 1994, kdy byla postoupena Namibii.

Dnes má město asi 50 tisíc obyvatel a obrovská zátoka s písečnými dunami je stále oblíbenější turistickou destinací. Návštěvníci sem míří za zajímavou přírodou a (nejen) vodními sporty, jako jsou sandboarding, kiting, surfování nebo rekreační rybolov.

Bird Island (Ptačí ostrov) je umělý ostrov, dřevěná platforma, vybudovaná už v roce 1912. Dnes slouží jako hnízdiště mořských ptáků, především kormoránů, jejichž nahromaděný trus (guano) se tady sbírá, čistí a prodává. Laguna u města je pak domovem nádherných růžových plameňáků a slouží také jako zdroj místní solné továrny.

Zájemci o historii města by si neměli nechat ujít návštěvu místního muzea, kde se mimo jiné dozví také o původních obyvatelích oblasti, lidu Topnaar. Pozůstatky jejich osídlení je možné prohlédnout si na archeologických nalezištích v oblasti delty řeky Kuiseb na východ od města.

Vody zátoky Walvis Bay jsou bohaté na plankton, přitahují proto také velryby jižní, které je tady často možné pozorovat, stejně jako delfíny.

Jen co by kamenem dohodil od města, se nachází Duna 7, která je se svými 383 metry největší dunou v Namibii. Město je ideálním výchozím místem pro výlety do Namibijské pouště, nejstarší na světě. Národní park Namib-Naukluft je největší rezervací divokých zvířat v Africe a je domovem hyen, šakalů, hadů a rozmanitého hmyzu.

Jen několik kilometrů severně od Walvis Bay se rozkládá Langstrand (Dlouhá pláž), malé, ale oblíbené plážové letovisko, které proslavila návštěva známých herců Angeliny Jolie a Brada Pitta. Ještě o něco dál pak leží bývalá německá kolonie, rezort Swakopmund, s řadou staveb z dob koloniální minulosti.

Na své si ve městě přijdou také příznivci nakupování, kteří tady mohou pořídit umělecké předměty, suvenýry, rukodělné výrobky nebo šperky.

Místa, která stojí za to vidět

Rhenish Mission Church – Prohlédněte si kostel z roku 1880, nejstarší budovu ve městě, která je připomínkou jeho koloniální minulosti.

Bird Island – Pozorujte kormorány a další druhy mořských ptáků na umělém ostrově, využívaném také pro sběr kvalitního guana, které se používá například pro výrobu hnojiv.

Dune 7 – Vyšplhejte na nejvyšší písečnou dunu v Namibii a kochejte se nádhernými výhledy na nejstarší poušť světa.

Langstrand – Relaxujte, koupejte se a užijte si vodní sporty v malém, ale oblíbeném plážovém středisku na sever od Walvis Bay.

Kuiseb Delta – Navštivte archeologická naleziště v poušti na východ od města a poznejte původní obyvatele oblasti, lid Topnaar.

Namib-Naukluft National Park – Prozkoumejte největší rezervaci divoké zvěře v Africe, která je domovem šakalů, hyen nebo hadů.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Walvis Bay

Španělsko, Namibie, Jihoafrická republika z Tenerife na lodi Costa Smeralda

Loď: Costa Smeralda
Trasa: Španělsko, Namibie, Jihoafrická republika
Nalodění: Santa Cruz de Tenerife, Španělsko
Vylodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Trvání: 13 nocí