Montevideo
Montevideo

Plavby v okolí

Montevideo / Uruguay

Montevideo je hlavní a se svým 1,3 milionem obyvatel také největší město Uruguaye. Leží na jižním pobřeží země na břehu Río de la Plata, ústí řek Paraná a Uruguay, které odděluje jižní pobřeží země od severního pobřeží Argentiny.

Montevideo bylo založeno v roce 1794 španělskými kolonizátory a pouhých pět let po svém vzniku se stalo nejdůležitějším městem na sever od Río de la Plata a o dominanci na poli námořního obchodu dokonce soupeřilo s Buenos Aires. Až do konce 18. století se Montevideo drželo v hranicích opevněné oblasti, známé dnes jako Staré město (Ciudad Vieja).

V roce 1825 získala Uruguay nezávislost a od konce 30. let až do roku 1851 tady zuřila občanská válka, v jejímž průběhu bylo Montevideo 8 let okupováno. Po jejím skončení město opět prosperovalo a na začátku 20. století se rozrostlo o mnoho přistěhovalců z Evropy. V polovině 50. let Uruguay začala ekonomicky stagnovat a upadalo i její hlavní město. Na konci 60. let se šířily politické a sociální nepokoje a mezi lety 1973 a 1985 vládl v zemi diktátorský režim. Od začátku 21. století Uruguay ekonomicky opět roste a Montevideo je dokonce dlouhodobě hodnoceno jako město s nejvyšší životní úrovní v celé Latinské Americe.

Architektura Montevidea je směsicí historických a moderních budov – tou nevyšší v celé zemi je 158 metrů vysoká Telekomunikační věž ANTEL. Nejstarší koloniální stavby najdete ve Starém městě, kde se nachází také několik muzeí a uměleckých galerií. Na Náměstí ústavy (Plaza de la Constitución) stojí nádherná Metropolitní katedrála (Catedral Metropolitana), jejíž počátky spadají až do poloviny 18. století. Stará radnice a bývalé vězení (El Cabildo) dnes hostí zajímavé muzeum.

Moderní Náměstí nezávislosti (Plaza Independencia) dříve bývalo citadelou a dodnes tady najdete starou městskou bránu Puerta de Alcalá. Nejvyšší stavbou Starého města je palác Salvo (Palacio Salvo), 95 metrů vysoký mrakodrap vystavěný v roce 1925. Z roku 1856 pochází nejstarší divadlo města, Teatro Solís.

Na vrcholku 134 metrů vysoké hory Cerro de Montevideo se rozkládá pevnost (Fortaleza del Cerro), vybudována mezi lety 1809-39, a podél pobřeží se táhne 27 kilometrů dlouhá promenáda Rambla, jedna z nejdelších na světě.

Ideální pro nákupy je ulice Avenida 18 de Julio se spoustou obchodů, ale také nádhernými art deco budovami. Chcete-li ochutnat některé z místních specialit, vyrazte na Městskou tržnici (Mercado de Puerto), a ujít si nenechte ani ochutnávky vynikajících uruguayských vín v některém z nedalekých vinařství.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Montevidea

Uruguay, Argentina, Brazílie z Montevidea na lodi MSC Sinfonia

Loď: MSC Sinfonia
Trasa: Uruguay, Argentina, Brazílie
Nalodění: Montevideo, Uruguay
Vylodění: Santos, Brazílie
Trvání: 4 nocí

Plavby do Montevidea

Brazílie, Uruguay ze Santosu na lodi MSC Sinfonia

Loď: MSC Sinfonia
Trasa: Brazílie, Uruguay
Nalodění: Santos, Brazílie
Vylodění: Montevideo, Uruguay
Trvání: 3 nocí