X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Punta Del Este
Punta Del Este

Plavby v okolí

Punta Del Este / Uruguay

V jihovýchodní části Uruguaye na úzkém poloostrově na pobřeží Atlantského oceánu a asi 140 kilometrů na západ od hlavního města země, Montevidea, leží rezortní město Punta del Este.

První Evropané, kteří na půdu dnešního Punta del Este vkročili, byli na začátku 16. století Španělé. Oblast kolem města na konci 18. století nejprve kolonizovali Portugalci, ještě na konci století 19. tady ale byly jen kilometry písečných dun. Až v roce 1896 uruguayský námořník a spisovatel Antonio Lussich koupil část neobydlené země a založil na ní botanickou zahradu - Arboretum Lussich -, kde vysadil stromy a rostliny z celého světa. Ty se rychle rozšířily do okolí a v roce 1907 byla oficiálně založena vesnice, která byla o 50 let později povýšena na město. Dnes má Punta del Este asi 10 tisíc stálých obyvatel a v létě sem míří desetitisíce domácích i zahraničních turistů.

Město je směsicí moderní a historické koloniální architektury, drahých restaurací a hotelů a nádherných pláží. Hlavní ulice Gorlero Avenue je lemována obchody, restauracemi a kasiny, náměstí Artigas je známé svým trhem s rukodělnými výrobky.

Symbolem města je La Mano en la Arena (nazývaná také Los Dedos), obrovská socha ze železa a betonu vykukující z písku pláže Brava. Ta je pro své vlny – stejně jako třeba pláže El Emir a Ingleses – oblíbená především surfaři. Návštěvníci, kteří hledají klidnější moře vhodné na koupání, si přijdou na své na pláži Mansa.

Casapueblo leží na skalnatém poloostrově Punta Ballena asi 15 kilometrů západně od Punta del Este. Vila a umělecká galerie jsou dnes ikonickou stavbou a jednou z hlavních atrakcí města a vybudovat je trvalo celých 36 let. Kromě soch, maleb a keramiky se tady můžete pokochat nádherným východem nebo západem slunce. Překrásné výhledy jsou také ze 45 metrů vysokého majáku Punta del Este, kdo je chce zažít, musí si ale nejprve vyšlápnout 150 schodů.

Nedaleko od pobřeží Punta del Este najdete dva ostrovy. Ostrov Gorriti se pyšní dvěma nádhernými plážemi – Garden Port a Honda – a je oblíbenou destinací milovníků vodních sportů stejně jako příznivců historie, na které tady čeká Baterías de Santa Anna, pozůstatky pevnosti z 18. století. Na ostrově Lobos stojí historický maják, se svými 59 metry nejvyšší maják Jižní Ameriky a 360stupňovými výhledy na celý ostrov a pobřeží Punta del Este. Oba ostrovy se pyšní obrovskou kolonií jihoamerických lvounů a lachtanů.

Punta del Este je oblíbeným zimovištěm velryb jižních a jejich pozorování se stává velmi populární turistickou atrakcí.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Punta Del Este