Fremantle (Perth)
Fremantle (Perth)

Plavby v okolí

Fremantle (Perth) / Austrálie

Na jihozápadním pobřeží Austrálie leží na břehu Indického oceánu v ústí Labutí řeky přístavní město Fremantle, součást metropolitní oblasti a vstupní brána do Perthu.

Město, nesoucí jméno anglického kapitána Jamese Fremantla, bylo kolonizátory osídleno v roce 1829. V polovině 19. století sem dorazila první loď s odsouzenci a za druhé světové války se rostoucí město stalo největší základnou spojeneckých ponorek na jižní polokouli. Dnes má asi 27 tisíc obyvatel.

Fremantle se může pochlubit zajímavou námořní, vězeňskou a koloniální historií, kterou tady dosud připomíná celá řada budov, ale například také Námořní muzeum Západní Austrálie. Kruhový dům z let 1830-31 sloužíval v minulost také jako vězení a je nejstarší zachovalou stavbou Západní Austrálie. Fremantlská věznice byla dokončena v 50. letech 19. století, dnes je zapsaná na seznam UNESCO a přístupná veřejnosti. Na konci 19. století bylo otevřeno tržiště, jehož hezká viktoriánská budova hostí na 150 stánků s rukodělnými výrobky nebo čerstvou produkcí.

Pro velkou část návštěvníků je Fremantle místem, odkud vyráží do nedalekého Perthu. Hlavní město Západní Austrálie je se svými 2 miliony obyvatel největším městem spolkového státu a jedním z největších v celé Austrálii. Perth byl založen v roce 1829 a jeho populace významně vzrostla díky zlaté horečce z konce 19. století, následně pak po druhé světové válce s evropskými imigranty.

Jednou z nejznámější památek Perthu je Starý mlýn v jižní části města, zrekonstruovaný do své původní podoby ze 30. let 19. století. Nejstarší dochovanou stavbou města je Starý soudní dům, který dnes hostí zajímavé muzeum věnované právu a právnímu systému oblasti.

Umělecká galerie Západní Austrálie schraňuje téměř 20tisícovou sbírku děl, mezi nimiž je silně zastoupeno i umění původních australských obyvatel. Kdo dává přednost vědě a technice, měl by se vypravit do Vědeckého centra Scitech s planetáriem.

Královský park, pokrývající horu Eliza, je směsicí botanických zahrad a přirozené buše a jsou odsud nádherné výhledy na Labutí řeku. Nejen dětem se bude líbit v ZOO, která chová celou řadu australských zvířat i druhů z celého světa, nebo v největším akváriu v Austrálii, specializujícím se na mořské tvory osídlující pobřeží kontinentu.

Údolí Labutí řeky je poseté vinařstvími, jejichž návštěvu by si milovníci tohoto moku neměli nechat ujít. Příznivci relaxace a opalování pak mohou vyrazit na Slunečné pobřeží. To je nejen domovem řady hezkých pláží, ale také Mořského parku Marmion, obývaného tropickými rybami, lvouny, delfíny a proplouvajícími keporkaky.

Čerstvé ryby, mořské plody, francouzské lanýže (a koláče nebo polévka z nich), přesladký dezert pavlova nebo chutné jehněčí jsou specialitami, které při návštěvě Perthu rozhodně stojí za to ochutnat. Zapít je sklenkou výtečného místního vína je samozřejmě povinnost.

Místa, která stojí za to vidět

Fremantle Prison – Vyrazte na prohlídku proslulého vězení a vraťte se do doby, kdy bylo město britskou vězeňskou kolonií.

Western Australia Maritime Museum – Prohlédněte si slavnou závodní jachtu i válečnou ponorku a připomeňte si slavnou námořní minulost Fremantlu.

Kings Park – Užijte si krásné výhledy na Labutí řeku z hezkého perthského parku s botanickou zahradou na svazích hory Eliza.

Old Court House – Nahlédněte do soudního systému Západní Austrálie v bývalém soudním domě a nejstarší stavbě města.

Perth ZOO – Navštivte zoologickou zahradu, která úspěšně odchovává nejen australské druhy, ale i krokodýly nebo žirafy.

Sunset Coast – Vyrazte na některou z nádherných pláží na sever od Perthu a mějte oči otevřené: možná zahlédnete i proplouvající velryby.

Swan Valley – Nenechte si ujít projížďku překrásným údolím Labutí řeky a zastavte se v některém z mnoha místních vinařství na skleničku nebo dvě.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Fremantle

Austrálie, Mauricius, Madagaskar, Jihoafrická republika ze Sydney na lodi Costa Deliziosa

Loď: Costa Deliziosa
Trasa: Austrálie, Mauricius, Madagaskar, Jihoafrická republika
Nalodění: Sydney, Austrálie
Vylodění: Kapské Město, Jihoafrická republika
Trvání: 26 nocí