X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Fremantle (Perth)
Fremantle (Perth)

Plavby v okolí

Fremantle (Perth) / Austrálie

Na jihozápadním pobřeží Austrálie leží na břehu Indického oceánu v ústí Labutí řeky přístavní město Fremantle, součást metropolitní oblasti a vstupní brána do Perthu.

Město, nesoucí jméno anglického kapitána Jamese Fremantla, bylo kolonizátory osídleno v roce 1829. V polovině 19. století sem dorazila první loď s odsouzenci a za druhé světové války se rostoucí město stalo největší základnou spojeneckých ponorek na jižní polokouli. Dnes má asi 27 tisíc obyvatel.

Fremantle se může pochlubit zajímavou námořní, vězeňskou a koloniální historií, kterou tady dosud připomíná celá řada budov, ale například také Námořní muzeum Západní Austrálie. Kruhový dům z let 1830-31 sloužíval v minulost také jako vězení a je nejstarší zachovalou stavbou Západní Austrálie. Fremantlská věznice byla dokončena v 50. letech 19. století, dnes je zapsaná na seznam UNESCO a přístupná veřejnosti. Na konci 19. století bylo otevřeno tržiště, jehož hezká viktoriánská budova hostí na 150 stánků s rukodělnými výrobky nebo čerstvou produkcí.

Pro velkou část návštěvníků je Fremantle místem, odkud vyráží do nedalekého Perthu. Hlavní město Západní Austrálie je se svými 2 miliony obyvatel největším městem spolkového státu a jedním z největších v celé Austrálii. Perth byl založen v roce 1829 a jeho populace významně vzrostla díky zlaté horečce z konce 19. století, následně pak po druhé světové válce s evropskými imigranty.

Jednou z nejznámější památek Perthu je Starý mlýn v jižní části města, zrekonstruovaný do své původní podoby ze 30. let 19. století. Nejstarší dochovanou stavbou města je Starý soudní dům, který dnes hostí zajímavé muzeum věnované právu a právnímu systému oblasti.

Umělecká galerie Západní Austrálie schraňuje téměř 20tisícovou sbírku děl, mezi nimiž je silně zastoupeno i umění původních australských obyvatel. Kdo dává přednost vědě a technice, měl by se vypravit do Vědeckého centra Scitech s planetáriem.

Královský park, pokrývající horu Eliza, je směsicí botanických zahrad a přirozené buše a jsou odsud nádherné výhledy na Labutí řeku. Nejen dětem se bude líbit v ZOO, která chová celou řadu australských zvířat i druhů z celého světa, nebo v největším akváriu v Austrálii, specializujícím se na mořské tvory osídlující pobřeží kontinentu.

Údolí Labutí řeky je poseté vinařstvími, jejichž návštěvu by si milovníci tohoto moku neměli nechat ujít. Příznivci relaxace a opalování pak mohou vyrazit na Slunečné pobřeží. To je nejen domovem řady hezkých pláží, ale také Mořského parku Marmion, obývaného tropickými rybami, lvouny, delfíny a proplouvajícími keporkaky.

Čerstvé ryby, mořské plody, francouzské lanýže (a koláče nebo polévka z nich), přesladký dezert pavlova nebo chutné jehněčí jsou specialitami, které při návštěvě Perthu rozhodně stojí za to ochutnat. Zapít je sklenkou výtečného místního vína je samozřejmě povinnost.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z

Austrálie, Nový Zéland na lodi Serenade of the Seas

Loď: Serenade of the Seas
Trasa: Austrálie, Nový Zéland
Nalodění: Fremantle (Perth), Austrálie
Vylodění: Sydney, Austrálie
Trvání: 18 nocí

Plavby do

Sleva

Singapur, Indonésie, Austrálie na lodi Azamara Pursuit

Loď: Azamara Pursuit
Trasa: Singapur, Indonésie, Austrálie
Nalodění: Singapur, Singapur
Vylodění: Fremantle (Perth), Austrálie
Trvání: 12 nocí