Hobart (Tasmánie)
Hobart (Tasmánie)

Plavby v okolí

Hobart (Tasmánie) / Austrálie

Na jižním pobřeží australské Tasmánie leží tam, kde řeka Derwent ústí do Tasmánského moře, hlavní město ostrova a stejnojmenného státu, Hobart. Město má asi 225 tisíc obyvatel, necelou polovinu populace Tasmánie.

Okolí Hobartu bylo osídleno už před 35 tisíci lety, moderní Hobart pak byl založen v roce 1804 jako trestanecká kolonie, a je tak hned po Sydney druhý nejstarším australským hlavním městem. Na počátku 20. století byla ekonomika města založena především na těžbě, lesnictví a zemědělství, konec století pak byl ve znamení přistěhovalecké vlny z Asie. Dnes je Hobart oblíbeným přístavem výletních lodí a dobrou základnou pro průzkum ostrova.

Náměstí Salamanca je lemované pískovcovými budovami bývalých skladů, které dnes hostí galerie a kavárny, každou sobotu pak také vynikající trh. Battery Point je historická čtvrť s úzkými uličkami a domy, které pamatují koloniální dobu. S náměstím Salamanca ji spojují Kellyho schody, postavené v roce 1839 loďařem a dobrodruhem Jamesem Kellym. Za to stojí procházka po nábřeží a přístavu, které jsou domovem celé řady restaurací, kaváren a barů.

Architektonickou dominantou, viditelnou z mnoha míst, je most Tasman, spojující přes řeku Derwent dvě části města. Za návštěvu pak určitě stojí Hobartská synagoga, nejstarší v Austrálii, nebo katedrála svatého Davida, nádherný anglikánský kostel z roku 1874.

Nad městem se do úctyhodné výšky 1 270 metrů nad mořem vypíná hora Wellington, z jejíhož vrcholu jsou překrásné výhledy do širokého okolí a která nabízí řadu značených pěších i cyklistických tras.

Milovníci kultury si přijdou na své ve známém Muzeu starého a nového umění (MONA). Muzeum bylo otevřeno v roce 2011 a je největším soukromým muzeem v Austrálii. Zájemci o poznání historie by si pak neměli nechat ujít Ženskou továrnu Cascades, místo, kde bylo vězněno a nuceno tvrdě pracovat na tisíc anglických a irských žen. V Námořním muzeu Tasmánie jsou k vidění parníky, velrybářské lodě i rybářské čluny. Hobart je branou do východní Antarktidy a Jižního oceánu. Kdo se chce o historii i současnosti antarktických programů dozvědět více, měl by navštívit repliku Mawsonových chat.

Výborným místem pro procházky a relaxaci jsou Tasmánské královské botanické zahrady, druhé nejstarší v Austrálii.  Okolí města je známé pěstováním a výrobou vína a hned za jeho branami, v Berriedale, zájemci najdou Moorilla Estate, jedno z neoceňovanějších vinařství Austrálie.

Nábřeží nabízí nespočet restaurací a barů, přímo na molech je pak možné dát si ty nejčerstvější ryby a mořské plody. V Hobartu se vaří také pivo: pivovar Cascades byl založen v roce 1832, a je tak nejstarší v celé Austrálii.

 

Místa, která stojí za to vidět

Salamanca Place – Nenechte si ujít sobotní trh na náměstí lemovaném bývalými sklady s luxusními kavárnami, restauracemi, stylovými obchody a galeriemi.

Mount Wellington – Užijte si překrásné výhledy z 1270 metrů vysoké hory s řadou pěších a cyklistických tras.

Mawson´s Huts Replica Museum – Seznamte se s historií a současností antarktických programů v replice chat, které využíval Sir Douglas Mawson a jeho tým.

Royal Tasmanian Botanical Gardens – Projděte se druhou nejstarší botanickou zahradou v Austrálii s řadou vzácných rostlinných druhů.

Battery Point – Vystoupejte po Kellyho schodech do historické čtvrti s úzkými uličkami a viktoriánskými budovami z doby britského kolonialismu.

Museum of Old and New Art – Obdivujte na 400 děl starého i moderního umění v největší soukromé galerii na kontinentu.

Cascades Brewery – Zúčastněte se prohlídky nejstaršího pivovaru v Austrálii a ochutnejte výtečný mok, který tady vaří už více než 180 let.


Místa, která stojí za to vidět