X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Penneshaw (Klokaní Ostrov)
Penneshaw (Klokaní Ostrov)

Plavby v okolí

Penneshaw (Klokaní Ostrov) / Austrálie

U jižního pobřeží Austrálie se ve Velkém australském zálivu Indického oceánu rozkládá Klokaní ostrov. Ostrov ve státě Jižní Austrálie asi 110 kilometrů jihozápadně od jeho hlavního města, Adelaide, je hned po Tasmánii a Melvillově ostrově třetím největším celé Austrálie a má asi 4,5 tisíce obyvatel. Na jeho severovýchodním pobřeží na poloostrově Dudley leží městečko Penneshaw, hlavní přístav ostrova a domov necelých 300 lidí.

 Údajně už před 16 tisíci lety obývali Klokaní ostrov, oddělený od australské pevniny po skončení poslední doby, původní aboridžinští lidé, kteří jej znali jako Karta (Ostrov mrtvých). Svoje stávající jméno dostal ostrov v roce 1802, a to od britského kapitána, mořeplavce a kartografa Matthew Flinderse, jehož výpravu těsně následovala francouzská expedice Nicolase Baudina, jenž zmapoval většinu ostrova. Od počátku 19. století se na ostrově usazovali lovci velryb a lachtanů, stálé osídlení se pak datuje až do roku 1836, kdy Jižní Austrálii začali kolonizovat Britové. Hlavními ekonomickými aktivitami zůstávají zemědělství a rybolov, stále důležitější roli ale hraje i turismus – Klokaní ostrov je jednou z nejnavštěvovanějších destinací Jižní Austrálie.

Penneshaw je jen nevelké městečko, i tak se ale může pochlubit celou řadou zajímavostí: prvním kostelem na ostrově z roku 1883, moderním informačním centrem nebo pěkným Námořním a folklorním muzeem. Oblíbené jsou noční výpravy za kolonií tučňáků nejmenších nebo výstup na horu Ironstone za nádhernými výhledy na moře i australskou pevninu. 

Kingscote, největší město a administrativní centrum ostrova, bylo na místě zvaném dnes Starý Kingscote založeno už roku 1836, a bylo tak prvním koloniálním sídlem Jižní Austrálie. Dodnes je možné prohlédnout si tady prastarý morušovník, historické molo nebo starou poštu. Z 50. let 19. století pak pochází kamenná chalupa Hope Cottage, jeden z nejstarších domů na ostrově s pěkným muzeem lidové kultury. 

Klokaní ostrov je rájem dobrodruhů a milovníků přírody: více než jeho třetina je chráněná v rámci přírodních rezervací, jež jsou domovem divokých zvířat, jako jsou lvouni, novozélandští lachtani, koaly, delfíni, plameňáci, a samozřejmě klokani, podle nichž ostrov dostal své jméno. Seznámení s původními i exotickými druhy zvířat nabízí hned několik parků a zoo, například ta u městečka Parnana nebo v Hanson Bay s početnou skupinou koal.

Rozlehlý Národní park Flinders Chase v západní části ostrova je známý svými koloniemi tučňáků i okouzlujícími skalními útvary. Symbolem ostrova jsou fascinující žulové formace Remarkable Rocks (Pozoruhodné skály), nedaleko nichž stojí Admirals Arch, jeskyně s obloukem, krápníkovou výzdobou a překrásnými výhledy na moře.

Oblíbenou zastávkou jsou systém vápencových jeskynní Kelly Hill, zátoka Seal Bay plná lachtanů i Malá Sahara, mohutné písečné duny, při jejichž sjíždění na speciálních prknech (sandboarding) si užijí spoustu legrace nejen rodiny s dětmi. Na své si tady přijdou ale i příznivci vína: o vinice - především pak ty s červenými odrůdami - na Klokaním ostrově není nouze.

Klokaní ostrov, to je více než 500 kilometrů pobřeží, lemovaného předlouhými plážemi i skrytými zátokami. Mezi nejkrásnější patří dlouhá písčitá Emu Bay nedaleko Kingscote, 6kilometrová Vivonne Bay na jižním pobřeží nebo Snelling Beach, známá svými magickými západy slunce.

Místa, která stojí za to vidět

Maritime and Folk Museum – Nahlédněte do zajímavé historie ostrova, odděleného od australské pevniny po poslední době ledové.

Remarkable Rocks – Nechte se okouzlit žulovými skalními formacemi všech odstínů žluté v národním parku na pobřeží Indického oceánu.

Kelly Hill Caves – Obdivujte překrásnou krápníkovou výzdobu vápencových jeskynní i nádherné výhledy na moře. 

Kangaroo Island Wildlife Park – Prohlédněte si více než 150 druhů původních a další stovky exotických zvířat ve skvělé zoologické zahradě.

Little Sahara – Zažijte spoustu legrace při sjíždění mohutných písečných dun v jižní části ostrova.

Kangaroo Island Ocean Safari – Zaplavte si s lachtany a delfíny, vyrazte šnorchlovat a obdivujte mořské ptáky a v sezóně také migrující velryby. 

Vivonne Bay – Relaxujte, opalujte se a koupejte na 6 kilometrů dlouhé písčité pláži s tyrkysovou vodou.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Penneshaw