Yorkeys Knob (Cairns, Queensland)
Yorkeys Knob (Cairns, Queensland)

Plavby v okolí

Yorkeys Knob (Cairns, Queensland) / Austrálie

Na severovýchodním pobřeží Austrálie se v severní části státu Queensland rozkládá Yorkeys Knob. Plážové předměstí na břehu Korálového moře má asi 3 tisíce obyvatel a je branou do 150tisícového Cairns, jednoho z největších měst a nejrušnějších přístavů celé Austrálie.

Před tím, než sem kolem roku 1770 začali přijíždět první Evropané, byla oblast dnešního Cairns osídlena původním australským lidem. Město, pojmenované po Siru Williamovi Wellingtonu Cairnsovi, tehdejším guvernérovi Queenslandu, bylo založeno v roce 1876 jako servisní centrum pro doly na Hodgkinsonově řece a postupně se rozvinulo v důležitý přístav pro export cukrové třtiny, zlata a dalších kovů, ale také zemědělských produktů. Za druhé světové války bylo Cairns využíváno jako základna amerického a australského letectva, po jejím skončení se jeho hlavní ekonomickou aktivitou stal turismus. Dnes je tropické Cairns hned po Sydney, Melbourne a Brisbane čtvrtou nejnavštěvovanější oblastí Austrálie.

Yorkeys Knob se může pochlubit dlouhou písčitou pláží, chráněnou sítí proti jedovatým medúzám. Pláž lemovaná palmami je oblíbená i příznivci kitesurfingu nebo windsurfingu a často ji navštěvuje také hejno delfínů skákavých. Golfisté by si měli odpálit pár míčků na nedalekém hřišti Half Moon Bay, kde si ale přijdou na své i milovníci zvířat. Ti tady mohou pozorovat ledňáčky, papoušky nebo mořské orly, či dokonce početnou kolonii kaloňů, kteří našli domov v mangrovech parku Raye Howartha.

Nábřežní promenáda Cairns je posetá bary a restauracemi a na příznivce koupání tady čeká hezká a bezpečná laguna. Malá zoo nedaleko odsud nabízí příležitost seznámit se s koalami nebo krokodýly, kdo dává přednost rostlinám, neměl by si nechat ujít návštěvu nádherné botanické zahrady s nespočtem druhů původní fauny, skleníkem s exotickými druhy a překrásnými motýly.

Katedrála svaté Moniky má 24 mohutných vitrážových oken se scénami, jako jsou Stvoření světa nebo konec druhé světové války, největších svého druhu na světě. Na správném místě jsou v Cairns ale i ti, kteří chtějí nahlédnout do historie a tradic původních obyvatel Austrálie. Kulturní park Tjapukai vypráví za pomoci tance a hudby příběh aboridžinských lidí a původních obyvatel Ostrovů Torresova průlivu, spousta zajímavých artefaktů je ale k vidění také v Cairnském muzeu.

Severozápadně od města se rozkládá Národní park Daintree s vrcholky porostlými tropickým deštným lesem. Obdivovat jej z ptačí perspektivy mohou návštěvníci díky jedné z největších atrakcí města, lanovce Skyrail Rainforest Cableway, šplhající nad koruny stromů a spojující Cairns s horským městečkem Kuranda. Dostat se tam je možné ale také vlakem, a to po vyhlídkové trase procházející Národním parkem Barron Gorge a vedoucí ručně vysekanými tunely kolem hřmících vodopádů.

Cairns je branou k Velkému bariérovému útesu, řazenému mezi sedm přírodních divů světa. Cesta lodí k Zelenému ostrovu, jednomu z nejbližších v celém útesu, trvá asi hodinu a určitě stojí za to. Kdo nemá dost času, může si v Cairnském akváriu prohlédnout alespoň jeho zmenšeninu.

Místa, která stojí za to vidět

Yorkeys Knob Beach - Projděte se po překrásné písčité pláži na břehu Korálového moře, koupejte se, vyrazte surfovat nebo jen tak relaxujte ve stínu palem.

Tjapukai Aboriginal Cultural Park - Prostřednictvím tance a hudby nahlédněte do historie a kultury původních australských lidí.

Skyrail Rainforest Cableway – Poznejte kouzlo tropického deštného pralesa při jízdě lanovkou v korunách stromů. 

Great Barrier Reef – Nenechte si ujít vyjížďku na některý z ostrovů Velkého bariérového útesu, jednoho z přírodních divů světa.

Crystal Cascades – Vyrazte na krátký výlet a odměňte se osvěžující koupelí v jezírku pod sérií nádherných vodopádů.

Kuranda Scenic Railway - Užijte si scénickou jízdu vlakem úchvatnou krajinou džungle podél hřmících vodopádů. 

Cairns ZOOM and Wildlife Dome – Seznamte se s endemickými druhy zvířat v pěkné zoo se zip line a lanovým centrem.


Místa, která stojí za to vidět