Coquimbo (La Serena)
Coquimbo (La Serena)

Plavby v okolí

Coquimbo (La Serena) / Chile

Coquimbo je přístavní město v Chile, které najdete v údolí asi 10 kilometrů jižně od La Sereny, se kterou má dohromady asi 400 tisíc obyvatel. Má-li vaše loď zastávku právě tady, připravte se na letní průměrné teploty kolem 25 a zimní kolem 19 °C.

Coquimbo je svým charakterem přirozeným přístavem. V roce 1550 ho získali Španělé a poté, co tady byly objeveny zlato a měď, místo nabývalo na význam. Svého vrcholu dosáhlo kolem poloviny 19. století, kdy si ho za svůj nový domov vybralo mnoho Evropanů, především pak z Anglie. Městem se Coquimbo oficiálně stalo v roce 1879.

Dnes je pro ekonomiku města klíčový právě jeho přístav (exportují se odsud ovoce, měď a také víno, které se v oblasti produkuje) a rozvíjet se začíná také turismus. Coquimbo je místem, kde kotví výletní lodě a turisté odsud vyrážejí do plážových měst, jako jsou Guanaqueros a Tongoy, které najdete na jih od města. Proslulá je rozlehlá pláž La Herradura ve tvaru koňské podkovy, jejíž křišťálově čistá a klidná voda zve ke koupání.

V Coquimbu sice nenajdete mnoho historických pamětihodností, jste-li ale milovníky architektury, oceníte procházku (nebo výtah) na vrchol El Vigia, kde v roce 1999 vystavěli Cruz del Tercer Milenio, památník na oslavu třetího tisíciletí. Jsou od něho krásné výhledy na město a v jeho blízkosti můžete navštívit muzeum Jana Pavla II. Mezi náboženskými stavbami vyniká místní mešita, která je kopií mešit marockých. Obdivovat ji můžete nejen zvenku, ale i zevnitř, ale to pouze ve vyhrazených časech a pozor také na vhodný oděv.

Dobu dávno minulou pak připomíná Fuerte Lambert, pevnost, kde si můžete prohlédnout stará děla a užít si krásné výhledy na moře. A do historie vás zavede i procházka po Cementerio Ingles, anglickém hřbitově s prastarými pomníky. Legenda říká, že je mezi nimi i ten, který označuje místo posledního odpočinku známého anglického korzára Francise Drakea. Ten sem připlul v roce 1587 a objevil zátoku La Herradura.

Chcete-li se dozvědět něco nového, pak jsou pro vás při Fakultě námořních studií připraveny akvárium a muzeum a v centru města Casa de las Artes, muzeum umění.

Místa, která stojí za to vidět

Cruz del Tercer Milenio – Vyšlápněte si na vrchol kopce El Vigia a kochejte se výhledy od monumentu, který byl vystavěn v roce 1999 na oslavu 3. tisíciletí.

Playa La Herradura – Odpočívejte na obrovské pláži ve tvaru podkovy, kde voda zůstává klidná jako v bazénu.

Mezquita de Coquimbo – Obdivujte nádhernou mešitu vystavěnou podle vzoru marockých náboženských staveb.

Fuerte Lambert – Nenechte si ujít pevnost na pobřeží moře a pronikněte do historie osídlení oblasti.

Akvárium a muzeum – Poznejte mořskou faunu a floru v rámci zajímavé expozice při Fakultě námořních studií.

Cementerio Inglés – Navštivte anglický hřbitov, o kterém se říká, že je tady pohřbený i známý mořeplavec Francis Drake.

Casa de las Artes – Jste-li příznivci umění, bude se vám líbit v uměleckém muzeu nedaleko centra města.


Místa, která stojí za to vidět