Hanga Roa (Rapa Nui/Velikonoční ostrov)
Hanga Roa (Rapa Nui/Velikonoční ostrov)

Plavby v okolí

Hanga Roa (Rapa Nui/Velikonoční ostrov) / Chile

V jižním Tichém oceánu leží 3 500 kilometrů od břehů Jižní Ameriky vulkanický Velikonoční ostrov. Nevelký polynéský ostrov, patřící Chile, je jedním z od civilizace nejvzdálenějších obydlených ostrovů na světě. Na ostrově žije asi 7 tisíc lidí, necelá polovina z nich se hlásí k lidu Rapa Nui.

První lidé dorazili na Rapa Nui, jak se ostrovu říká v jazyce původních lidí, pravděpodobně kolem roku 1200. V roce 1722 na velikonoční neděli tady pod velením holandského průzkumníka Jacoba Roggeveena zakotvili první Evropané a dali mu jeho stávající název. Roku 1888 Velikonoční ostrov obsadilo Chile, jehož „speciálním územím“ je dodnes.

Ostrov ve tvaru trojúhelníku je asi 25 kilometrů dlouhý a 12 kilometrů široký a jeho nejvyšším bodem je hora Terevaka, tyčící se 507 metrů nad hladinu moře. V její blízkosti je hned několik sladkovodních kráterových jezer, kterým se říká „rano“. Velikonoční ostrov se může pochlubit řadou sopečných jeskyní a lávových trubic a milovníci geologie tady budou ve svém živlu.

Velikonoční ostrov ve světě proslul svými monumentálními kamennými sochami, „moai“, díky nimž byl zapsán na seznam UNESCO. Moai s obrovskými hlavami, často umístěných na masivních podstavcích, je na ostrově skoro 900 a z kamene je vysekali původní obyvatelé Rapa Nui mezi 13. – 16. stoletím.

Největší ze soch je známá jako „Paro“, váží 82 tun a měří skoro 10 metrů. Největší skupinou vzpřímených moai na ostrově je Ahu Tongariki, na pláži Anakena pak stojí první moai, zvednuté zpět na své podstavce v roce 1955 známým badatelem Thorem Heyerdahlem výhradně za použití lidské síly a dřevěných pák.

Hlavním městem ostrova je přístav Hanga Roa s centrální ulicí Avenida Atamu Tekena, lemovanou řadou hotelů, restaurací a kaváren. Kdo touží po vědění, neměl by si nechat ujít návštěvu Antropologického muzea Sebastiána Englerta se zajímavou expozicí na téma ostrova a jeho soch. Za krátkou prohlídku určitě stojí také hezký římskokatolický kostelík, zdobený nádhernými řezbami.

Sbírka petroglyfů Velikonočního ostrova je jednou z nejbohatších v celé Polynésii. Na návštěvníky tady čeká na 4 tisíce obrázků – Ptačího muže, mořské želvy a dalších světských i rituálních symbolů - vytesaných do kamene na asi tisícovce různých míst po celém ostrově.

Jen co by kamenem dohodil na jih od břehů Velikonočního ostrova, leží ostrůvky Motu Nui a Motu Iti, oblíbené zejména potápěči. Kdo chce raději zůstat na souši, může se po ostrovech, kde se zrodily kultura a ceremoniál Ptačího muže, projít pěšky a kochat se odsud nádhernými výhledy.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do

Chile, Zámořské území Velké Británie, Francouzská Polynésie, Cookovy ostrovy, Tonga, Fidži, Nová Kaledonie, Nový Zéland, Austrálie ze San Antonio na lodi Costa Deliziosa

Loď: Costa Deliziosa
Trasa: Chile, Zámořské území Velké Británie, Francouzská Polynésie, Cookovy ostrovy, Tonga, Fidži, Nová Kaledonie, Nový Zéland, Austrálie
Nalodění: San Antonio, Chile
Vylodění: Sydney, Austrálie
Trvání: 34 nocí