Puerto Chacabuco
Puerto Chacabuco

Plavby v okolí

Puerto Chacabuco / Chile

Na jihozápadním pobřeží jihoamerického Chile se v severní části Patagonie rozkládá Puerto Chacabuco. Město, pojmenované po lodi, s níž Enrique Simpson prozkoumával v 70. letech 19. století zdejší vody, se stalo hlavním přístavem regionu po výbuchu nedaleké sopky a lesních požárech, které znesnadnily přístup do 15 kilometrů vzdáleného Puerto Aysén. Hlavní město provincie bylo založeno v roce 1914 a dnes má asi 17 tisíc obyvatel, Chacabuco zůstává se svými 1 600 obyvateli mnohem menším.

Puerto Chacabuco je známé jako výchozí bod pro průzkum překrásné krajiny Aysénského fjordu, na jehož konci leží. 70 kilometrů dlouhý fjord se táhne od kanálu Moraleda, oddělujícího souostroví Chonos od chilské pevniny, a prostřednictvím Darwinova kanálu je spojený s jižním Pacifikem.

Těžko dostupný region, který dodnes zůstává nejřidčeji osídleným v celé zemi, unikal pozornosti kolonizátorů až do počátku 20. století, a tak se oblast a její města sice nemohou pochlubit dlouhou historií ani starou architekturou, o to více to ale vynahrazují dech beroucí krajinou a nedotčenou přírodou.

Od jezera Los Palos severovýchodně od Puerto Chacabuco se otevírají úchvatné výhledy na zasněžené vrcholky hor, hlavním lákadlem je ale Národní park Laguny svatého Rafaela, jezera napájeného stejnojmenným ledovcem. Projížďka na člunu po laguně s plovoucími krami, odlomenými z čela majestátního ledovce, a výhledy na andské vrcholky, jako je například hora svatého Valentina, jsou nezapomenutelným zážitkem. Na své si přitom přijdou i milovníci divokých zvířat, na které v biosférické rezervaci UNESCO čekají mořské vydry, lachtani, kondoři nebo albatrosi.

Kdo touží po procházkách přírodou, neměl by si nechat ujít Patagonský národní park jižně od přístavu. Patagonské ledové pole je druhé největší hned po Antarktidě a na rozdíl od Bílého kontinentu je jeho bezmála padesátka hlavních ledovců mnohem lépe přístupná. Kilometry pěších tras nabízí také husté lesy podél Simpsonovy řeky, která je ale známá i skvělými podmínkami pro muškaření.

Dobrým místem pro nákup originálních suvenýrů je trh v 80 kilometrů vzdáleném Coyhaique, hlavním městě regionu, přezdívaném často město věčného sněhu. K zakoupení se tady nabízí rukodělné výrobky z přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kůže, kámen nebo vlna.

Labužníci by si neměli nechat ujít ochutnávku cordero al palo, jehněčího opékaného přímo nad ohněm, chupe de centolla, husté polévky z kraba královského, nebo empanadas de cordero, známých taštiček plněných směsí masa, zeleniny a někdy také rýže. To vše samozřejmě zapité vynikajícím chilským vínem.

Místa, která stojí za to vidět

Parque Nacional Laguna San Rafael – Nechte se unést dech beroucí scenérií laguny plné ledových ker všech odstínů modré.

Lago de los Palos - Užijte si vyjížďku na kajaku po překrásném jezeře s nádhernými výhledy na zasněžené vrcholky hor.

Los Campos de Hielo Patagónicos - Protáhněte si nohy při pěší túře drsnou, ale úchvatnou krajinou druhého největšího ledového pole na světě.

Reserva Nacional Río Simpson – Vyrazte rybařit na divokou řeku nejřidčeji osídleného regionu Chile.

Cascada La Virgen – Zastavte se u nevelkých, ale hezkých vodopádů s malou svatyní přímo u silnice.

Coyhaique – Na trhu s rukodělnými výrobky ze dřeva, kůže i vlny pořiďte autentické suvenýry pro sebe i celou rodinu. 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Puerto Chacabuca