Puerto Montt
Puerto Montt

Plavby v okolí

Puerto Montt / Chile

Přístavní město Puerto Monnt najdete v jižním Chile přes tisíc kilometrů na jih od metropole země, Santiaga. Město, které je administrativním, politickým a obchodním centrem jižního Chile, obývá přes 200 tisíc lidí. Jeho klima je vlhké oceánské s teplotami vždy pod 25 °C, jen velmi zřídka však také pod bodem mrazu. Po celý rok tady hodně prší, v létě však o trochu méně než v zimě.

Lokalita, kde se dnes Puerto Monnt nachází, byla původně pokryta hustými lesy a nazývala se Melipulli, v překladu „čtyři hory“. V 50. letech 19. století Němci, kteří v té době oblast jižního Chile kolonizovali, rozhodli o tom, že místo je vhodným přístupovým bodem k jezeru Lllanquihue. Začali kácet stromy na severním konci zálivu Reloncaví a v roce 1853 bylo oficiálně založeno město Puerto Monnt. Pojmenováno bylo po chilském prezidentovi Manuelu Monttovi, zodpovědném za vládní podporu německého přistěhovalectví do oblasti.

Město velmi záhy přerostlo svoje sousedy, a to díky svojí strategické poloze a roli brány do oblastí jižního Chile včetně západní Patagonie. K tomu ještě napomohla železnice, která v roce 1912 Puerto Monnt spojila se Santiagem. Zemětřesení z roku 1960 město takřka srovnalo se zemí, to však bylo znovu vystavěno – modernější, větší a důležitější než kdy předtím.

Puerto Monnt je hlavním námořním přístavem jihozápadního Chile a často je považováno také za „hlavní město“ chilské Patagonie. Jeho ekonomika je postavena na zemědělství, chovu dobytka a zpracování dřeva, v rámci fjordů je pak tím hlavním především rybolov se zaměřením na lososa. Na konci 20. a počátku 21. století město těžilo z toho, že se země stala druhým největším producentem lososů na světě, ovšem postihla je také pozdější lososová krize, která mnoho z jejích obyvatel zanechala bez práce.

Kultura města je směsicí původní kultury Chiloé a německého dědictví a oblast v posledních 30 letech přilákala množství nově příchozích z celého Chile. Ti sem míří za pracovními příležitostmi a rozmanitost města ještě posilují.

Puerto Monnt je také důležitým turistickým přístavem. Je branou k souostroví Chiloé a stejnojmennému ostrovu, stejně jako k dalším menším ostrůvkům chilského vnitrozemského moře Chiloé.

Místa, která stojí za to vidět

Volcan Osorno – Nechejte se okouzlit jednou z nejčinnějších sopek země, chilskou horou Fudži se zasněženým vrcholkem vypínající se nad nádherným jezerem Llanquihue.

Parque Nacional Alerce Andino – Udělejte si procházku nádhernou přírodou národního parku a obdivujte tři tisíce let starý modřín.

Angelmo – Ochutnejte některou z chilských specialit a nakupte rukodělné výrobky místních umělců na tradičním trhu.

Catedral de Puerto Montt – Navštivte dřevěný kostel vystavěný v roce 1892, v roce 1939 povýšený na katedrálu.

Mall Paseo Costanera – Vyrazte na nákupy oblečení, jídla a dalších nezbytností nebo si zajděte na dobrou kávu do největšího obchodního centra města.

Sentados Frente al Mar – Udělejte si fotku u nejznámější památky města, 10 metrů vysoké sochy milenců oslavující 149 let existence města.

Museo Historico de Puerto Montt Juan Pablo II – Máte-li rádi historii, nenechte si ujít malé muzeum popisující minulost města od jeho počátků až po velké zemětřesení.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Puerto Monttu