X Aktuální informace o provozu lodních společností »

San Antonio
San Antonio

Plavby v okolí

San Antonio / Chile

V Centrálním údolí středního Chile, jen pár hodin jízdy od pobřeží Tichého oceánu, se rozkládá hlavní a největší město země, Santiago de Chile, známé také jako Santiago. Město je se svými 7 miliony obyvatel jedním z největších na obou amerických kontinentech.

Santiago bylo založeno v roce 1541 španělským dobyvatelem Pedrem de Valvidiou, vyslancem proslulého Francisca Pizarra. Přes mnohé katastrofy 16. a 17. století město rychle rostlo a po získání nezávislosti Chile na Španělsku v roce 1818 zůstalo jeho hlavním městem. V roce 1973 se moci v zemi ujala vojenská vláda pod vedením Augusta Pinocheta, v 90. letech ale země opět nastoupila cestu k demokracii. Dnes je město kulturním, politickým i finančním centrem Chile, vstupní branou do něj je pro hosty výletních lodí asi 1,5 hodiny jízdy vzdálené Valparaíso.

Na návštěvníky čeká v Santiagu hezké centrum s klikatými uličkami lemovanými neoklasicistní architekturou z 19. století, ale také art deco nebo novogotickými budovami.

V roce 1769 byl vystavěn dům Casa Colorado s Muzeem Santiaga, dokonce z roku 1586 pochází kostel svatého Františka, nejstarší ve městě. Na vrcholu hory San Cristobal stojí symbol města, svatyně se sochou Neposkvrněné Panny Marie z roku 1904, a nachází se tady také Chilská národní ZOO.

Mezi oblíbené turistické cíle patří Palacio de La Moneda, prezidentský palác, vystavěný mezi lety 1784 a 1805, který zájemcům nabízí bezplatné prohlídky s průvodcem. Na hlavním náměstí Plaza de Armas stojí nádherná katedrála z přelomu 18. a 19. století a Palacio de la Real Audiencia de Santiago, který je dnes domovem Chilského národního historického muzea.

Nejvyšší stavbou města, ale také celé země a Latinské Ameriky, je 300 metrů vysoká Gran Torre Santiago s vyhlídkovou plošinou Sky Costanera. Panoramatické výhledy na město jsou také z plošiny Torre Entel, 127 metrů vysoké televizní věže ze 70. let minulého století.

O´Higgins Park byl založen už v roce 1873 a se svými rozlehlými zahradami, jezery a řadou pěších treků patří mezi vítaná místa odpočinku od ruchu velkoměsta. Městem se vlní řeka Mapocho a kdo se chce projít kolem ní, může navštívit Parque Forestal.  Téměř z celého Santiaga jsou nádherné výhledy na majestátní Andy, na východě město přímo sousedí s třítisícovým pohořím Sierra de Ramón, kde na milovníky zimních sportů čeká hned několik lyžařských středisek, na západě je pak obklopeno vinicemi

Výborným místem pro nákupy jsou Centrální tržiště, ale také část města Providencia s širokými ulicemi, hezkými domy a mnoha obchody a restauracemi. Dobrým suvenýrem budou šperky s drahokamem lapis lazuli, pletené výrobky z vlny alpak nebo dřevořezby původních indiánů Mapuche.

Nouzí o prvotřídní restaurace Santiago rozhodně netrpí. Z chilských specialit stojí za vyzkoušení pastel de choclo, směsice dušeného masa se sladkou kukuřicí, empanadas, pečivo plněné masem, sýrem nebo mušlemi, nebo centolla, jemňoučké načervenalé maso kraba královského.


Místa, která stojí za to vidět