Bahia Post Office (Galapágy, Floreana)
Bahia Post Office (Galapágy, Floreana)

Plavby v okolí

Bahia Post Office (Galapágy, Floreana) / Ekvádor

Na severním pobřeží ostrova Floreana v jižní části Galapážských ostrovů se rozkládá Poštovní zátoka, místo, odkud mohou cestovatelé netradičním způsobem „odeslat“ svoje dopisy.

Ostrov (dříve známý jako Charles nebo Santa Maria) byl pojmenován po prvním ekvádorském prezidentovi, Juanu José Floresovi, během jehož vlády Galapágy připadly Ekvádoru.

Historie zátoky sahá až do 18. století, kdy tady velrybáři začali pro poštovní účely používat dřevěný barel – mořeplavci, kteří jeli kolem, poštu vyzvedli a doručili: většinou zpět do Evropy nebo Spojených států. Tradice se zachovala dodnes: návštěvníci mohou svoje pohledy nebo dopisy bez známky (poštovné se nevyžaduje) vhodit do barelu, odkud je jiní cestovatelé zase vyzvednou a doručí adresátům. A „služba“ evidentně funguje a má pořád svoje kouzlo – za poslední roky svoje dopisy do barelu vhodily stovky lidí.

„Poštovní stanice“ ostrova ale není jediným důvodem, proč tuto oblast navštívit. Stejně jako ostatní ostrovy souostroví se i Floreana může pochlubit nádhernou přírodou a bohatstvím druhů. Výjimkou určitě není zahlédnout mořského leguána, původní želvy však byly na ostrově vyhubeny už v polovině 19. století.

Dalším důvodem pro zastávku v zátoce je lávový tunel, přírodní jeskyně vytvořená tekoucí lávou. Nedaleko od poštovního barelu je možné prohlédnout si také pozůstatky malé norské rybářské vesnice, založené v roce 1926. Aktivně založení návštěvníci ostrova si mohou kopnout do míče na miniaturním fotbalovém hřišti s brankami.

Za to určitě stojí projížďka na člunu přilehlou mangrovovou zátokou, kde je možné pozorovat žraloky, rejnoky, želvy i lvouny. Čluny často zastavují na Barončině vyhlídce, odkud jsou hezké výhledy na ostrov, jeho topografii a zátoku samotnou. Vyhlídka je pojmenována po známé baronce Eloise Wagner de Bosquet, jedné z obětí takzvané „galapážské aféry“, série dosud nevyřešených zmizení ze 30. let 20. století.

Na severovýchodě ostrova se nachází Ďáblova koruna, jedna z oblíbených potápěčských destinací s podmořským sopečným kuželem a školami tropických ryb, mořskými želvami nebo žraloky.

Na překrásné pláži Punta Cormorant je možné pozorovat lvouny, krátká procházka pak zájemce zavede k laguně s plameňáky, rejnoky, mořskými želvami a kraby. Růžoví plameňáci a zelené mořské želvy hnízdí na ostrově od prosince do května.

 

Místa, která stojí za to vidět

Post Office Bay – Pošlete pohled domů prostřednictvím „poštovního“ barelu, který používali už velrybáři v 18. století.

Baroness Viewpoint – Zastavte při projížďce mangrovovou zátokou na místě s nádhernými výhledy na ostrov i celou zátoku.

Cormorant Point – Na překrásné pláži pozorujte lvouny a pak se projděte k laguně s růžovými plameňáky, kteří na ostrově hnízdí od prosince do května.

Devil´s Crown – Se šnorchlem nebo bombou na zádech prozkoumávejte pestrý život pod mořskou hladinou v okolí vyhaslé podmořské sopky.


Místa, která stojí za to vidět