Black Turtle Cove  (Galapágy, Santa Cruz)
Black Turtle Cove (Galapágy, Santa Cruz)

Plavby v okolí

Black Turtle Cove (Galapágy, Santa Cruz) / Ekvádor

Na severním pobřeží Santa Cruz, druhého největšího z galapážských ostrovů, leží Black Turtle Cove, mangrovová zátoka chráněná pro svoje výjimečné přírodní bohatství v rámci Národního parku Galapágy.

Turistům je návštěva povolena za přísných podmínek: zajet se sem mohou podívat na palubě místních člunů, známých jako „panga“, které však musejí mít vypnuté motory.

Husté mangrovy jsou velmi rozmanité: některé jsou staré, některé mladší a v zátoce je možné najít hned tři různé druhy – červené, bílé a černé. Ve zdánlivě neproniknutelné bažině jsou „cestičky“, kudy je na člunech možné proplouvat a dostat se tak k jejím obyvatelům ještě blíž.

Zátoka je domovem rejnoků, pelikánů, volavek, žraloků a další spousty živočichů, kterým se v mangrovových porostech dobře daří. Místo je oblíbené také zelenými mořskými želvami, které se tady rozmnožují: v lednu se páří a v únoru postaví hnízda, do kterých nakladou 50-200 vajec, z nichž jen některá budou mít to štěstí dožít se dospělosti - galapážská želva zelená je zapsána do Červené knihy ohrožených druhů.

Komu by snad příroda mangrovové zátoky nestačila, může se přesunout na východní stranu ostrova ke Gordon Rocks, které jsou oblíbeným místem pro poznávání života pod mořskou hladinou se šnorchlem nebo bombou na zádech. Jen pár set metrů přes kanál Itabaca leží ostrov Baltra, kde byli v 90. letech minulého století znovu vysazeni galapážští leguáni. Je možné je spatřit, jak přecházejí silnici nebo se procházejí po letišti, největším na Galapágách.

 

Místa, která stojí za to vidět

Black Turtle Cove – Obdivujte rozmanitost druhů při projížďce hustými mangrovovými porosty, které jsou domovem žraloků, pelikánů i vzácných zelených mořských želv.

Gordon Rocks – Objevujte bohatství života pod mořskou hladinou se šnorchlem nebo bombou na zádech.

Baltra Island – Pozorujte galapážské leguány na ostrově, kde byli v 50. letech vyhubeni a v 90. znovu úspěšně vysazeni.


Místa, která stojí za to vidět