Egas Port (Galapágy, Santiago)

Plavby v okolí

Egas Port (Galapágy, Santiago) / Ekvádor

Na západním pobřeží ostrova Santiago se uprostřed Galapážského souostroví nachází Puerto Egas, jedno z nejnavštěvovanějších míst celého ostrova.

Při snadné procházce po dobře formovaném treku podél pobřeží je kromě nádherných výhledů možné obdivovat mořské ptáky, kraby i mořské leguány, už při přistání na černé písečné pláži pak přivítají návštěvníky lachtani. Historii ostrova připomínají pozůstatky budov bývalého solného dolu, jehož část je upravena na fotbalové hřiště, kde si zájemci mohou na chvíli zakopat. Důl byl majetkem Hectora Egase, který dal oblasti jméno, samotný je však návštěvníkům nepřístupný: slaná laguna ve vulkanickém kuželu je dnes totiž domovem plameňáků.

Vnitrozemí ostrova obývají pěnkavy, které sehrály klíčovou roli v teorii druhů Charlese Darwina, na vzdáleném pobřeží je možné prohlédnout si sopečné útvary známé jako „grotta“, oblíbená galapážskými lachtany a mořskými leguány. Nechybí řada dalších zajímavých formací, jako jsou například bazének nazývaný „Darwinova toaleta“, přírodní „most“ nebo přílivová jezírka, ve kterých se často ukrývají rejnoci nebo mořské želvy.

Fascinující život pod mořskou hladinou přímo vybízí ke šnorchlování: zahlédnout je při něm možné mnoho druhů tropických ryb i mořské želvy.