Manta

Manta / Ekvádor

Manta je s asi 220 tisíci obyvateli jedním z největší měst Ekvádoru. Již v předkolumbovské době byla Manta důležitým obchodním místem. Dnes je hlavní ekonomickou aktivitou, která městu přináší zisk, rybolov, především pak lov tuňáků, kteří jsou odsud exportováni do USA a Evropy. Důležitý je však také domácí turistický ruch a mezinárodní výletní lodě, které tady kotví.

Přístav v Mantě je největším námořním přístavem v Ekvádoru a v 17. století odsud vedly kroky francouzské mise, jejímž cílem bylo zmapovat polohu rovníku. Ve městě je umístěna také důležitá vojenská základna, kterou mezi lety 1999 a 2009 využívalo americké letectvo k zásobování operací bojujících proti pašování narkotik.

Plánujete-li návštěvu Manty, očekávejte aridní klima s častou oblačností a vysokými teplotami po celý rok. Období sucha je tady od července do listopadu, od prosince do května se připravte na více deště. I pro svoje věčné léto je Manta vyhledávanou lokalitou milovníků vodních sportů. Na své si tady přijdou surfaři, potápěči, vodní lyžaři nebo příznivci kitesurfingu či sportovního rybolovu.

V okolí města najdete jedny z nejkrásnějších jihoamerických pláží, které lákají domácí i zahraniční turisty. Mezi ty nejpopulárnější patří El Murciélago nebo Barbasquillo. Surfaři vyhledávají silné vlny na pláži San Lorenzo, milovníci kitesurfingu pak perfektní povětrnostní podmínky velké pláže Santa Marianita.

Zklamáni nebudou však ani ti, kteří se zajímají o jihoamerickou historii a kulturu – dobrý úvod do ní jim dá Muzeum centrální banky a budete-li mít štěstí, ocitnete se nablízku zrovna tehdy, když se ve městě koná mezinárodní filmový festival, na němž jsou zastoupeny snímky z celého světa.

Nedaleko Manty najdete malé městečko Montecristi, založené v 17. století. Vydat se sem vyplatí jak za půvabnou koloniální architekturou, tak za oblíbeným suvenýrem, slaměnými klobouky „panamáky“, které se navzdory svému názvu zrodily právě tady.

Kolem města najdete kilometry a kilometry nádherného nedotčeného pobřeží s desítkami pláží, kde nepotkáte žádné turisty. Asi hodinu jízdy na jih leží tichá rybářská vesnice Puerto Cayo, kam můžete vyrazit, až si budete chtít užít trochu klidu a relaxovat mimo město. Hned za ní pak začíná Národní park Machalilla, ideální pro ty, kteří si touží protáhnout nohy na některém z treků s nádhernými výhledy na moře a zajímavou jihoamerickou faunou a florou.

Místa, která stojí za to vidět

Playa San Lorenzo – Stravte den na překrásné pláži s vlnami, které ocení zejména milovníci surfování.

Muzeum Centrální banky - Navštivte muzeum, které vystavuje pozoruhodnou sbírku předkolumbovského umění.

Montecristi – Nenechte si ujít městečko oplývající zajímavou koloniální architekturou, které je místem zrodu populárních slaměných klobouků „panamáků“.  

Parque Machalilla – Vyrazte na výlet do národního parku jižně od Manty a kochejte se nádhernými výhledy z pobřeží.

Puerto Cayo – Zapomeňte na výdobytky civilizace a relaxujte v malé rybářské vesničce asi hodinu jízdy z města.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Manty